Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalová Liga mistrů: Novosibirsk - Karlovarsko

Rozdvojený tým: Vrátný má své závodníky na Dakaru i v Africe

Praha – Tomáš Vrátný letošní Rallye Dakar vynechal a připravuje se na nadcházející ročník. Tentokrát závod sleduje z pozice šéfa Bonver Dakar Project. Jeho tým bude bojovat na dvou frontách. Vedle Jižní Ameriky totiž Vrátný vyslal Jaroslava Valtra na Africa Eco Race. "Bude to pro mě zajímavé srovnání. Do budoucna nevím, která z těch soutěží může být perspektivnější," přiznal Vrátný, jenž skončil v klasifikaci loňského Dakaru na šestnáctém místě. Podrobné zpravodajství z Rallye Dakar sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Tomáš Vrátný
zdroj: ČT sport autor: Martin Pabiška

Dakarská rallye odstartovala už po 39., v Jižní Americe se legendární závod jede po deváté. Tradičně náročná trať tentokrát povede často v horách. "Je tam více terénu. Charakter Dakaru se změnil. Je to na úkor zemí, přes které se jede. Odpadlo Chile, Peru, je tam méně písku, naopak méně volnosti, že můžete více předjíždět," uvedl Vrátný.

První desítka závodníků má v současné podobě Dakaru podle něj obrovskou výhodu. "Mají větší minutové rozestupy od sebe a snáz se jim závodí. Často se také stává, že se hodně aut sjede do kolony, a to je problém. Někteří lidé proto hledají dobrodružnější varianty, což je právě Africa Eco Race."

Je nám líto, video expirovalo.
Dakarské ozvěny 2017

Na té tentokrát startuje Jaroslav Valtr. "Volal mi poté, co se nedohodl s MANem, že by chtěl Jižní Ameriku. Doporučil jsem mu, jestli by nechtěl zkusit Afriku, protože naše kamiony nebyly na Jardu úplně připravené. Jemu se ta myšlenka moc nezamlouvala, ale pak si to rozmyslel," popisoval Vrátný.

Valtrovo rozhodnutí pro něj znamenalo doslova manažerský kvapík. "Musel jsem mu stihnout připravit auto. Jarda trénoval sporadicky na cestách kolem Šternberka. Je to kvalitní jezdec, věřím mu, tajně doufám v bednu," dodal.

"Afriku jsem nikdy nezávodil, ale byl jsem tam hodněkrát. Chci dojet, neudělat ostudu a aby měl tým úspěch," řekl Valtr.

Jaroslav Valtr
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

Mít dva oddělené týmy v akci podle Vrátného není nic snadného. "Moc profesionálních týmů není, které by to dokázaly zvládnout," uvedl. Obou soutěží se vedle Bonveru účastní už jen Kamaz. "Je dobře, že aktivně nejedu a měl jsem čas na organizování," doplnil Vrátný.

Sám se na Dakar chystá. "Africa Eco Race startovala 31. prosince, mě to koliduje právě s Dakarem, konkrétně s Bolívií. Pojede se ve velkých nadmořských výškách, jsem na to zvědavý. Budu se co nejrychleji snažit chytit konvoj a být s týmem," řekl Vrátný, který do Jižní Ameriky odlétá už ve středu.

Tomáš Vrátný
zdroj: ČTK autor: Michal Doležal

Porovnání obou závodů je podle něj jasné. "Jede se Maroko, Mauretánie, Senegal, je to hodně off-roadové. Dakar jde do rychlosti, je hodně erzetový, připomíná spíše rallye, hodně se zrychluje," popsal Vrátný. Finančně prý rozdíl není nikterak velký. "Tím, že platím startovné, tak to vím. Je to podobné, i když je takové klišé, že Afrika je levnější než Dakar," uvedl.

Na Dakaru má v týmu mimo jiné andorrského jezdce Alberta Lloveru. "Je to velká hvězda. Loni jako první handicapovaný sportovec dokázal dojet s kamionem do cíle. Organizátoři chtěli, aby byl hlavní star, letos si chce vylepšit svou loňskou pozici - 35. místo. Jsem zvědavý, jak dopadne," řekl Vrátný.

Na příštím Dakaru už by jako závodník neměl chybět. "Věřím, že má absence je výjimka. Letos jsem si chtěl odpočinout, nebyl jsem zdravotně úplně v pořádku," řekl Vrátný, jehož trápily problémy s loktem a zápěstím. "Pokud se člověk necítí úplně v pořádku, neměl by Dakar jet. Já už se připravuju na další ročník," slíbil.

V průběhu loňského roku si užil alespoň rallyeový závod mezi Moskvou a Pekingem. "To bylo deset tisíc úžasných kilometrů Hedvábné stezky. Loni jsem si to tedy vybral. Zítra odlétám, abych se podíval na závod z pozice manažera a uvidíme, co to bude s rukama dělat," zasmál se.

Je nám líto, video expirovalo.
Češi těsně před startem Rallye Dakar 2017
Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy