Následuje
Hokej den poté

Rallye Dakar opět bez Dakaru. Příští rok se pojede v Saúdské Arábii

Rallye Dakar se od příštího roku přesune do Saúdské Arábie. Slavná soutěž se jezdila od roku 1977 v Africe, ročník 2008 byl kvůli obavám o bezpečnost zrušen a uplynulých jedenáct let hostila legendární dálkovou rallye Jižní Amerika.

Martin Prokop na Rallye Dakar
zdroj: ČTK/PR/MP Sports/Martin Prokop Official Media

Přesun na Blízký východ, o němž se v poslední době spekulovalo, dnes potvrdili zástupci pořádající společnosti A.S.O. Smlouvu podepsali na dalších pět let. Detaily trasy pro rok 2020 by měly být oznámeny během následujícího týdne.

"Po 30 letech objevování krás Afriky a dekádě plné dobrodružství v působivé krajině Jižní Ameriky se nová kapitola v historii Dakaru bude psát při debutu na Blízkém východě v Saúdské Arábii," uvedl ředitel závodu David Castera.

Poslední ročník na jihoamerickém kontinentu letos v lednu hostilo Peru, které se jako jediné dokázalo s francouzskou společností dohodnout na podmínkách spolupráce.

"Ze všech variant, které (pořadatelé) měli, tak je to ta nejlepší. V Americe už neměli, kde jet. Dostali se do pasti a myslím, že je to mnohem elegantnější řešení než návrat do Afriky, o kterém spousta lidí mluvila," řekl manažer týmu Buggyra Jan Kalivoda.

Výhodou Saúdské Arábie bude podle něj velký zájem státu o sportovní akce. "Arabové jsou momentálně jedni z mála, kteří si mohou dovolit podobné akce hostit. Myslím si, že to bude pozitivní přesun," uvedl Kalivoda. Jeho slova v oficiálním prohlášení potvrdili i zástupci tamní vlády, kteří uvedli, že pomocí sportu chtějí zlepšit svou image.

Za dobré rozhodnutí označil přesun rallye do Saúdské Arábie také Martin Prokop, podle nějž se mohou účastníci příštího ročníku těšit i na náročnou trať. "Nebude to jen o písku, mají i další možnosti a hodlají toho využít. Teď na Abu Dhabí Desert Challenge jsem se o tom bavil s Al Radžhím, což je nejlepší místní jezdec s řadou zkušeností z Dakaru, a ten mi říkal, že chtějí uspořádat i dlouhou rallye. Ne jen necelé dva týdny, jako se jelo letos," řekl Prokop.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy