Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rusko - Norsko

Příjemné překvapení, komentuje Loprais posun na druhé místo

Chilecito (Argentina) - Aleš Loprais se v úterní třetí etapě Rallye Dakar posunul na druhé místo v kategorii kamionů, vydařený start do legendární soutěže ale nepřeceňuje. S ohledem na malé odstupy mezi elitními jezdci si totiž dobře uvědomuje, že nic neznamenají. "Byla to zase jedna z rychlých etap, plná zrádných kamenů. Nádherná krajina, kterou nemůžeme ani vnímat, a teplíčko, že závidíme zimu u nás doma," uvedl Loprais.

MAN Marcela Van Vlieta na Dakaru
zdroj: EFE autor: Felipe Trueba

Synovec šestinásobného vítěze Dakaru, jehož osobním maximem je třetí místo z roku 2007, byl v úterý čtvrtý. V průběžném pořadí se ale pilot, jenž premiérově jede s kamionem MAN, posunul na druhé místo.

"Pořadí bylo pro nás příjemným překvapením. Jsme si ale vědomi velmi těsných rozestupů v elitní desítce. Na bedně může být vlastně kdokoliv, kdo vydrží," podotkl Loprais a poukázal zejména na fakt, že sedmý Nizozemec Gerard de Rooy na něj neztrácí ani dvě minuty.

Jen o 27 sekund zaostává za Lopraisem druhý Čech Martin Kolomý. "V úterý to byla etapa podle mého gusta, ale jak jsem říkal už o den dříve, to tempo je masakr. V jeden moment jsme byli donuceni zvolnit, protože ta trať byla hrozně rozbitá. Museli jsme si navíc dvakrát razit cestu jinudy, protože nám ji blokovala osobní auta," uvedl Kolomý.

Pilot kamionu Tatra přiznal, že jej překvapily výsledky jezdců kamazů. "Když jsme dojeli, tak jsem byl jejich časem opravdu překvapen. Uklidnil mě ale trochu De Rooy, protože si nad tím taky lámal hlavu. Neříkám, že jsme jeli na půl plynu, ale některé momenty byly na hraně. Jsme pořád teprve na začátku a myslím, že ještě není ten čas riskovat," poukázal Kolomý na fakt, že Ajrat Mardějev a Andrej Karginov porazili soupeře o více než čtyři minuty.

Je nám líto, video expirovalo.
Loprais přeskočil Kolomého a je nejlepším Čechem na Dakaru

Menší technické problémy zpomalily Martina Macíka mladšího. "První půlka etapy byla super, jel jsem v desítce. Ve druhé části se nám bohužel utrhl tlumič, takže zbytek jsme jeli pomaleji, ale celkově stále držíme třinácté místo, takže to vidím zase pozitivně," uvedl Macík, který ztrácí na vedoucího Mardějeva 43 minut. "V další etapě nás čekají první duny, na které se docela těším," dodal pětadvacetiletý pilot.

O vteřinu rychlejšího času než Macík dosáhl v úterý Tomáš Vrátný, který se celkově posunul na 16. místo. "Etapa byla hodně rozbíjecí. Jeli jsme v řečištích i v polích 'feš feše', jemného písku, neřkuli prachu. Drželi jsme konstantní tempo, jenom dvakrát jsme na pár minut zastavili," uvedl Vrátný, který pomáhal Nizozemci Pascalu de Baarovi, s jehož týmem se Bonver Dakar projekt dohodl na spolupráci. "Stejně jako nám na záčátku rallye mu nefungovaly ventilátory," řekl Vrátný.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy