Následuje
V šachu

Navigátorem Prokopa bude na Dakaru Chytka, druhé auto převezme Kolomý

Bez svého dlouholetého navigátora Jana Tománka, který není fit po vážné říjnové nehodě v Maroku, se na lednové Rallye Dakar představí automobilový jezdec Martin Prokop. Pravou rukou šestého muže letošního pořadí slavné soutěže bude Viktor Chytka. Tým MP Sports zároveň potvrdil, že druhý vůz bude řídit Martin Kolomý, jenž dosud závodil s kamionem.

Martin Prokop na Rallye Dakar
zdroj: ČTK/PR/MP Sports/Martin Prokop Official Media

"Máme za sebou nepovedený konec sezony, po němž se hodně spekulovalo, jestli se nám podaří na Dakaru vůbec startovat. Byla to jedna z nejtěžších havárií v mé kariéře a chvíle, na které bych jednou rád zapomněl," řekl Prokop na tiskové konferenci v Praze.

"Jsem rád, že se Jendovi už daří lépe a může odpočívat doma. Momentálně to ale vypadá na půl roku léčení či odpočinku," uvedl na adresu svého dlouholetého navigátora, jenž byl hospitalizován s menší krevní sraženinou na mozku.

Jihlavský jezdec se domluvil na spolupráci s Chytkou, který s ním letos jeden závod absolvoval jako záskok za nemocného Tománka. V minulosti Chytka již dvakrát Dakar jel, v posledních letech se rallye účastnil jako novinář s bratrem - ten je předním rallyeovým fotografem. "Čekal jsem i na příležitost. Mrzí mě, že přišla kvůli tomu, že Honza nemůže," prohlásil Chytka. Svou účast v týmu konzultoval i s Tománkem. "Mluvili jsme spolu krátce po nehodě a hned mi říkal, ať se začnu chystat."

Kolomý: Do kamionu se mi bude těžko vracet, to auto je fakt dobré

MP Sports musel po nehodě řešit také stavbu nového speciálu Ford. Předešlý vůz byl totiž víceméně zničen. Opět použít se dalo jen několik komponentů včetně motoru. "Auto nešlo opravit. Vždy jsem říkal, že se nedá rozbít, a když se to povede, tak to bude někoho z nás bolet. A to se bohužel potvrdilo," konstatoval Prokop.

Jeho mechanici tak mají napilno. "Původně už mělo být auto nyní na cestě, ale plány jsme museli změnit a budeme ho přepravovat letecky. Z dílny by mělo vyjet 24. listopadu."

Stejně jako v minulém ročníku tým na rallye nasadí dva vozy, druhou posádku tentokráte tvoří Kolomý s Jiřím Strossem. "Už krátce po minulém Dakaru jsem věděl, že žádnou další etapu s bývalým týmem nepojedu. Naše situace byla komplikovaná, ale jsem rád, že jsem mohl přestoupit k Martinovi," řekl Kolomý, jenž dříve závodil za tým Buggyra Racing.

Závodění s osobním automobilem pro něj bude nové a bude se učit. "Když jsem s ním jel poprvé, tak jsem po 20 minutách myslel, že vrátím licenci i řidičák. Bude to nová zkušenost, na kterou se těším. Když bude vše fungovat, chtěl bych v tom nějaký čas zůstat," uvedl Kolomý, jehož hlavním úkolem bude krýt záda Prokopovi.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy