Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
MS v orientačním běhu 2024

Na dakarské posádky čeká přes 4700 "ostrých" kilometrů, organizátoři potvrdili pozdější lednový start

Dohromady téměř osm tisíc kilometrů, z toho 4727 kilometrů měřených testů rozdělených do 12 etap čeká na účastníky 46. ročníku Rallye Dakar. Kompletní program legendární soutěže, která se popáté v historii pojede na území Saúdské Arábie, zveřejnili organizátoři. Již dříve bylo oznámeno, že rallye začne netradičně až 5. ledna.

Rallye Dakar
zdroj: Reuters

"Dali jsme si za úkol, aby pátý ročník v Saúdské Arábii byl tím nejtěžším od té doby, co se rallye přesunula na Blízký východ," uvedl ředitel rallye David Castera.

Podobně mluvil již na začátku června na tiskové konferenci v Horoměřicích u Prahy, kde pro české účastníky soutěže prezentoval plány pořadatelů. Už tehdy prozradil, že rallye odstartuje 5. ledna v Úle a cílovou destinací bude 19. ledna Janbu u Rudého moře.

Dnes pořadatelská organizace A.S.O. zveřejnila plánované délky jednotlivých etap i počty účastníků rallye.

Napříč všemi kategoriemi je přihlášeno 778 závodníků ze 72 zemí. Ve startovním poli by mělo být 137 motocyklistů, deset jezdců na čtyřkolce, 72 posádek automobilů v hlavní kategorii nově pojmenované Ultimate a 46 posádek kamionů.

Dalších 81 posádek je přihlášeno do jiných automobilových kategorií a 80 posádek se představí v kategorii Klasik.

Deset účastníků bude mít nová součást rallye Dakar future 1000 pro vozy či motocykly s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem.

Kompletní startovní listinu ještě organizátoři nezveřejnili, na sociálních sítích ale sdíleli většinu startovních čísel. Česko tak budou zastupovat například motocyklisté Martin Michek, Jan Brabec, Milan Engel, David Pabiška nebo Libor Podmol, mezi automobilovými jezdci nebude chybět Martin Prokop a mezi kamiony Martin Macík nebo Aleš Loprais.

K nejvýraznějším novinkám patří skutečnost, že se v příštím roce nepojede maratonská etapa, ale takzvaná 48hodinová etapa.

Její trať povede čtvrtou největší pouští na světě Rub al-Chálí a každý závodník nebo posádka si určí, jakou část asi 584 km dlouhé trasy absolvuje první a druhý den. Speciální test se pojede jako 6. etapa.

"Je to pecka, čeká nás docela drsný Dakar. Hned od začátku se jede na jih. Chrono 48 bude asi nejtěžší etapa v historii Dakaru," uvedl Macík.

Posádky s českou účastí:

Motocykly: Martin Michek (KTM); Jan Brabec (KTM); Milan Engel (KTM); David Pabiška (KTM); Jaromír Romančík (KTM); Dušan Drdaj (KTM); Libor Podmol (Husqvarna); Martin Prokeš (KTM).

Auta: Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford); Tomáš Ouředníček, David Křípal (Toyota); Karel Trněný, Michal Ernst (Ford).

Kamiony: Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco); Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Stross (Praga); Jaroslav Valtr st., René Kilián, David Kilián (Tatra); Martin Šoltys, Tomáš Šikola, Petr Schweiner (Tatra); Daniel Stiblík, Lukáš Kvasnica, Jiří Tomec (Tatra); Michal Valtr, Jaroslav Miškolci, Radim Kaplánek (Iveco); Dušan Randýsek, Victor Bouchwalder / Fr., Laurent Lalanne / Fr. (MAN).

Klasik: Barbora Holická, Lucie Engová (Citroën 2CV); Ondřej Klymčiw, Josef Broš (Škoda 130 LR); Ondřej Martinec, Olga Roučková (Toyota Land Cruiser); Jan Vinš, Tomáš Hovorka (Mitsubishi Pajero).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články