Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Macík i Michek na Dakaru dál drží pozice. Prokop snížil ztrátu na Lategana

Češi si v dalším dnu Rallye Dakar udrželi svoje pozice. Motocyklista Martin Michek 12. etapu dojel sedmnáctý se ztrátou 5:11 minuty na nejrychlejšího Chilana Josého Ignacia Corneja Florima a zůstává celkově na 13. místě. Automobilový jezdec Martin Prokop zakončil den sedmý a na celkově pátého Jihoafričana Henka Lategana snížil ztrátu na 26 minut. Mezi kamiony si čtvrtou příčku v páteční etapě zajistil Martin Macík a nadále zůstává třetí.

"Bylo to malinko těžší než ve čtvrtek, protože jsme jeli v protisměru a některé výjezdy (na duny) byly obzvlášť vypečené. Hned na začátku jsme jeden nedali a bylo jasné, že den bude složitý," prohlásil Prokop na Facebooku.

I přes nejlepší letošní etapové umístění prý jel moc opatrně. "Moc klidné tempo. Bylo to sice v pohodě, ale Kuba Przygoński nás chytil, předjel a já si řekl, že tohle si od týmového kolegy nenechám líbit. Začali jsme tahat a kousek před cílem jsme ho předjeli. Super boj a je vidět, že v dunách ještě něco ukázat můžeme," pochvaloval si Prokop.

Motocyklista Martin Michek se i nadále drží na 13. místě průběžného pořadí. Nejlepší český jezdec v kategorii byl v pátek sedmnáctý se ztrátou 5:11 minuty na nejrychlejšího Chilana Josého Ignacia Corneja Florima. Novým lídrem se stal vítěz z let 2016 a 2019 Australan Toby Price.

"Umístění i pětiminutová ztráta na vítěze je bomba. Všichni jedou naplno, úplně na krev. Dneska byly měkké duny, jelo se v nich rychle a těžce. Velká makačka, jsem moc rád, že jsem v cíli," řekl Michek na sociálních sítích. "Máme za sebou dvanáct etap, což je takový malý Dakar. Normálně by bylo všechno hotovo, nicméně před námi jsou ještě dvě etapy. Musím to dotáhnout fyzicky a motorka technicky," dodal jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Účastníky Dakaru v pátek čekala druhý část maratonské etapy, po čtvrtku neměli k dispozici pomoc mechaniků. V poušti Rub al-Chálí absolvovali 185 km dlouhou rychlostní zkoušku, po které se vrátili do bivaku v Šajbá.

Florimo byl o 49 sekund rychlejší než druhý Australan Daniel Sanders a o 1:58 minuty než Price. Oběma jeho soupeřům ale pořadatelé vylepšili čas bonusy za nevýhodnou startovní pozici. V celkovém hodnocení Price předstihl Skylera Howese z USA, jenž tentokrát ztratil téměř tři minuty.

Michek je dál nejlepším jezdcem bez tovární podpory, na dvanáctého Argentince Franca Caimiho ztrácí 53 sekund.

Bronzovou pozici mezi kamiony stále drží Macík

V kategorii kamionů je Martin Macík i nadále průběžně třetí, jeho odstup od druhého Martina van den Brinka z Nizozemska se ale zvýšil na 47 minut. Jezdec týmu MM Technology se v průběhu etapy dlouho držel na druhém místě, 20 km před cílem testu ale ztratil asi 20 minut opravou kamionu Iveco a klesl na 4. místo. Nakonec zaostal za nejrychlejším Nizozemcem Janusem van Kasterenem o 32:21 minuty.

"Jeli jsme opatrně, ale extrémně rychle. Bohužel nás trošku zradila technika a ke konci nám vypovědělo jedno čidlo. Bojovali jsme s tím během etapy a museli jsme to vyřešit," řekl mechanik posádky David Švanda. "Tohle k tomu patří. Každý má nějaké problémy a jde o to, jak se s nimi vyrovná," doplnil jej navigátor František Tomášek.

Nejlepší Češi mezi kamiony sice výrazně ztratili na vedoucího van Kasterena, druhý Martin van den Brink se jim ale vzdálil jen o 30 sekund. "Jako posádka jsme to zvládli perfektně. Důležité je, že jsme v cíli. Jsme v top 3, ale ztratili jsme drahocenný čas. Budeme ale bojovat," řekl Macík.

Výrazně větší problémy měli oba jezdci týmu Tatra Buggyra ZM Racing Jaroslav Valtr a Martin Šoltys. Oba v dunách převrátili kamiony a následně si vzájemně pomáhali.

"Ráno jsem koukal na mobil a viděl, že je pátek třináctého, a říkal si, že jsem v pasti. Že na to hlavně nesmíme myslet," přiznal Valtr, jenž skončil na boku hned na začátku etapy. "Asi na patnáctém kilometru jsem viděl Van Kasterena, jak se trápí, tak jsem si říkal, že musím opatrně. Našel jsem si stopu, kde on zřejmě projel. Ten trychtýř byl ale úzký a já do něj lehnul," popsal Valtr, jenž musel půl hodiny čekat na příjezd Šoltyse.

V druhé polovině etapy se role obou pilotů otočily. "Jsem na sebe hodně naštvaný. Dvakrát jsem to posr... Za šest let jsem neudělal tolik chyb jako dnes. Nejprve jsme se asi hodinu nebo dvě v horku dřeli s autem Jardy Valtra, a jak jsem pak byl unavený, tak jsem se snažil skočit dunu a přepadli jsme," řekl Šoltys, který asi po dalších 50 km padl na bok znovu. "Byla to pro mě nejtěžší etapa za šest let," přiznal.

Valtr nakonec za nejrychlejším Van Kasterenem zaostal o téměř dvě a půl hodiny. V průběžném pořadí se před něj vrátil Mitchel van den Brink a český pilot je pátý. Šoltys byl ještě o 44 minut pomalejší a celkově je šestý.

Rallye Dakar - 12. etapa: Ardá - Šajbá

Automobily: 1. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) 1:56:21, 2. Ekström, Bergkvist (Švéd./Audi) -3:19, 3. N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) -3:31, ...7. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -9:58.

Průběžné pořadí: 1. N. Attíja, Baumel 41:16:25, 2. Loeb, Lurquin -1:27:10, 3. Moraes, Gottschalk (Braz., Něm./Toyota) -1:29:11, ...6. Prokop, Chytka -3:00:26.

SSV: 1. Michal Goczal, Gospodarczyk (Pol./Can-Am) 2:19:07.

Průběžné pořadí: 1. Baciuška, Vidal (Lit., Šp./Can-Am) 49:02:02.

Lehké prototypy: 1. Casale, León (Arg./Yamaha) 2:17:40.

Průběžné pořadí: 1. Jones, Gugelmin (USA, Braz./Can-Am) 47:39:47.

Motocykly: 1. Cornejo Florimo (Chile/Honda) 1:57:27, 2. Sanders (Aust./Gas Gas) -49, 3. Price (Aust./KTM) -1:58, ...17. Michek -5:11, 41. Pabiška -24:30, 44. J. Brabec (všichni ČR/KTM) -28:02.

Průběžné pořadí: 1. Price 40:47:36, 2. Howes (USA/Husqvarna) -28, 3. K. Benavides (Arg./KTM) -2:40, ...13. Michek -1:25:54, 34. J. Brabec -7:38:04, 39. Pabiška -10:11:43.

Čtyřkolky: 1. Medeiros (Braz./Yamaha) 2:37:04.

Průběžné pořadí: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 51:35:39.

Kamiony: 1. Van Kasteren 2:30:38, 2. Mitchel van den Brink -18:38, 3. Martin van den Brink (všichni Niz./Iveco) -31:51, 4. Macík (ČR/Iveco) -32:21.

Průběžné pořadí: 1. Van Kasteren 49:32:50, 2. Martin van den Brink -33:03, 3. Macík -1:20:07.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články