V šachu

Kolomý je po penalizaci pátý, těsně za ním Loprais

San Juan (Argentina) – Dodatečná penalizace připravila českého pilota kamionu Tatra Martina Kolomého o průběžné třetí místo na Rallye Dakar. Kolomý skončil v pondělní druhé etapě pátý, dodatečně však dostal půlminutovou penalizaci za překročení povolené rychlosti na přejezdu. Průběžně mu tak mezi kamiony patří páté místo. Sedmý v pondělí dojel Aleš Loprais a celkově je s dvouminutovým odstupem šestý. V kategorii automobilů kraloval Násir Attíja, mezi motocyklisty si nejlépe vedl Joan Barreda.

2. etapa Dakaru vyšla z českých motocyklistů nejlépe Klymčiwovi

"Dnes to byl masakr! Několikrát jsme byli mimo trať a trefili strom a skálu. Naštěstí auto je celé a můžeme pokračovat dál. Opět jsme měli problémy s interkomem, ale už je to v pořádku. V dlouhém sjezdu nás pozlobily i brzdy, ale auto jede perfektně. Je to palba a každá chyba nás něco stojí," uvedl v cíli etapy Kolomý.

Po nedělním pomalejším startu se naplno rozjeli ruští řidiči kamazů. Etapu vyhrál Eduard Nikolajev, Ajrat Mardějev byl třetí. Mezi ně se vklínil Bělorus Sergej Vjazovič s vozem Maz a poprvé se na Dakaru radoval z umístění v nejlepší trojici.

Martin Kolomý a jeho tatra
zdroj: ČTK autor: Kozák Martin

Kolomý nebyl jediným potrestaným jezdcem, dodatečnou penalizaci dostali například i vedoucí Nizozemec Hans Stacey a jeho krajan Gerard de Rooy. I díky tomu zůstal český zástupce na pátém místě v etapě. Nyní Kolomý ztrácí v průběžném pořadí minutu a 11 vteřin na vedoucího Eduarda Nikolajeva z Ruska. Šestý Aleš Loprais je o dalších 29 sekund zpět.

Klymčiv předčil Pabišku

Ondřej Klymčiw byl nejrychlejším českým motocyklistou v druhé etapě Rallye Dakar. Devětadvacetiletý nováček obsadil 36. místo a o 32 vteřin porazil Davida Pabišku, na vítězného Španěla Joana Barredu oba ztratili přes hodinu.

Motocyklová rychlostní zkouška na trase mezi argentinskými městy Villa Carlos Paz a San Juan měřila 518 kilometrů, další český závodník Milan Engel v ní podle neoficiálních výsledků obsadil 47. místo. Vítěz druhé etapy Barreda vede s hondou i průběžné pořadí, Portugalec Paulo Goncalves na něj ztrácí čtyři minuty a 37 sekund. Pabiška je neoficiálně 33., Klymčiw hned za ním.

V kategorii automobilů byl nejrychlejší Násir Attíja, který přišel o prvenství v nedělní úvodní etapě až vinou dodatečné penalizace. Jezdec z Kataru vede i celkově.

Rallye Dakar - 2. etapa: Villa Carlos Paz - San Juan:

Motocykly (625 km celkem/518 km rychlostní zkouška): 1. Barreda (Šp./Honda) 5:46:06, 2. Goncalves (Portug./Honda) -6:13, 3. Faria (Portug./KTM) -9:16, ...36. Klymčiw -1:01:27, 37. Pabiška -1:01:59, 47. Engel -1:26:52, 69. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:15:53.

Průběžné pořadí: 1. Barreda 7:06:44, 2. Goncalves -4:37, 3. Faria -10:37, ...33. Pabiška -1:07:57, 34. Klymčiw -1:09:38, 49. Engel -1:47:58, 70. Veselý -2:34:34.

Automobily (625/518): 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 5:04:50, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -8:30, 3. Ten Brinke, Colsoul (Niz., Belg./Toyota) -10:04.

Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel 6:19:40, 2. De Villiers, Von Zitzewitz -7:42, 3. Ten Brinke, Colsoul -9:42.

Kamiony (625/331): 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 3:34:01, 2. Vjazovič (Běl./Maz) -46, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -49, ...5. Kolomý (ČR/Tatra) -2:11, 7. Loprais (ČR/Man) -2:40, 12. Macík (ČR/Liaz) -7:28, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -27:27.

Průběžné pořadí: 1. Stacey (Niz./Iveco) 5:06:11, 2. Nikolajev -20,... 5. Kolomý -1:31, ...6. Loprais -2:00, 13. Macík -12:11, 20. Vrátný -35:21.