Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Global Champions League Slovensko I.

Čtyřkolka a Dakar? Už ne. Macháček teď pošilhává po malé bugině

Josef Macháček už se sice nechal slyšet, že v sedle čtyřkolky se na Dakaru již neobjeví, nevyloučil však, že by v příštím ročníku mohl jet v automobilu. V úvahu podle něj připadá i nová kategorie malých bugin. "Ale kvůli věku už to bude velice těžké," říká jednašedesátiletý zkušený závodník.

Josef Macháček na Rallye Dakar
zdroj: Reuters autor: Jacky Naegelen

Pětinásobný šampion kategorie čtyřkolek na Rallye Dakar sleduje právě probíhající ročník slavného závodu z pohodlí domova. Loni ještě startoval, následně ale v Buenos Aires našel na čtyřkolce pověstný hřebík. "Nejsem tam, určitě jsem to na něj pověsil," tvrdí Macháček.

Za poslední léta se kategorie čtyřkolek výrazně proměnila. "Teď už to obsahem koní není taková zábava, ale nyní je daný koncept, kdy nikdo nemá šanci příliš experimentovat. Má čtyřkolka jezdila okolo 170 km/h, dnes je to maximálně o čtyřicet méně," vysvětluje.

Za svou kariéru vystřídal různé vozy, na Dakaru se ukázal i v automobilu. V budoucnu by se mohl v závodu ukázat v kategorii malých bugin SxS. "Po takové kategorii, kdy se nemusí upravovat tak hodně stroj za velké investice, jsem už v minulosti volal," říká Macháček.

Letos jeho přání pořadatelé vyslyšeli. "Kategorie má 30 závodníků a je to velice zajímavé. Neslyšíme o velkých problémech, jedou na úrovni, co je litrový motor schopný jet," dodává závodník, který na Dakaru startoval poprvé před dvaceti lety.

Pokud by však jel už letošní ročník, seděl by raději na čtyřkolce než v autě. "Tam je jistota překonání terénu, člověk se nemusí obávat vykopávání. Ale ani autem či buginou bych se toho nebál," dodává.

Nevadil by mu ani písek, jako spíš kamení. "Ještě se toho moc neodjelo, ale písek je měkký. Když jsem viděl pískové duny a krásné scenérie, malinko jsem zatesknil," tvrdí člen týmu BARTH racing, který se v březnu chystá na Tuareg Rallye v Alžíru. "Tam budou podobné, nebo možná ještě lepší scenérie," těší se.

Tomáš Kubiena na Rallye Dakar
zdroj: ČTK autor: Záruba Ondřej

Ve čtyřkolkách letos sleduje skvělé počínání Tomáše Kubieny, který dojel ve 3. etapě šestý a na stejném místě je i v průběžném pořadí. "Je důležité se udržet na špici, aby neztratil kontakt. Z takové pozice okolo pátého šestého místa je pak hrozně jednoduchý útok na přední místa. Ostatní totiž mohou mít problémy," říká Macháček.

Připomíná fakt, že Kubiena si svůj stroj sám vyvíjel. "Přeju mu to a bylo by hrozně fajn, kdyby se mu podařilo dotáhnout to do konce."

Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý ve 3. etapě po technických problémech skončil. Díky novým pravidlům by se však měl v neděli zapojit do druhé části rallye a bojovat v oddělené klasifikaci.

"Obměna pravidel je pouze pro kamiony. V každém případě včerejší etapa nebyla jen pro Kolomého problematická, ale i pro motorkáře to bylo docela tragické, o předních jezdcích v autech nemluvě. Etapa byla dlouhá, jen devítihodinový přejezd je úmorný. To je prostě Dakar," vysvětluje Macháček.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy