Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Evropská liga UEFA

První etapu Barum rallye ovládl Hänninen, Kopecký získal český titul

Zlín - Tovární jezdec Škody Juho Hänninen z Finska ovládl první etapu zlínské Barum rallye, český titul si dnes definitivně zajistil jeho týmový kolega Jan Kopecký. Třetí místo po devíti rychlostních zkouškách patří třetímu z favoritů Norovi Andreasu Mikkelsenovi, který startuje také s vozem Škoda Fabia S2000.

Jan Kopecký
zdroj: ČT24

Zlínská asfaltová soutěž, kterou dnes provázel po většinu dne déšť, je součástí českého šampionátu, seriálu Intercontinental Rally Challenge a mistrovství Evropy.

Kvůli proměnlivému počasí byla první část rallye složitá zejména s ohledem na správnou volbu pneumatik. Ráno nejlépe zvolil Hänninen, který si na jihu Moravy může zajistit evropský titul, a po dvou erzetách měl v čele průběžného pořadí náskok osmi sekund na Mikkelsena.

Na začátku druhé sekce rychlostních zkoušek se do čela dostal norský lídr IRC, ale v sedmé erzetě ztratil 21 sekund a klesl na třetí místo. Za Hänninena se na druhou pozici postupně propracoval Kopecký, který byl po druhé erzetě až šestý. Nakonec letos na českých tratích neporažený Kopecký ztratil na Hänninena jedenáct sekund, Mikkelsen zaostává za finským pilotem usilujícím o první triumf ve Zlíně o téměř půl minuty.

"Odpoledne jsme zrychlili, dostali se tři čtyři sekundy za Juhu, ale ten musel večer neskutečně letět," poukázal Kopecký na suverénní výhru svého týmového kolegy v dnešním závěrečném testu. Definitivu zisku českého titulu v průběhu rallye neřešil. "Ještě nás čeká neděle a našim úkolem je pomoct značce v IRC," poukázal na fakt, že Škoda si může ve Zlíně zajistit definitivní výhru mezi výrobci.

Na výborném čtvrtém místě se nečekaně drží Tomáš Kostka, který zatím poráží i Romana Krestu a Václava Pecha, kteří na Barumce bojují o druhé a třetí místo v MMČR.

V pořadí 42. ročník rallye pokračuje zbývajícími šesti měřenými testy v neděli. "Nebude to nic jednoduchého, je to hodně těžká rallye," dodal Hänninen.

Barum Czech Rally Zlín, závod seriálu IRC, ME a sedmý díl mezinárodního mistrovství ČR v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Hänninen, Markkula (Fin./Škoda Fabia S2000) 1:22:57,1, 2. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia S2000) -11,4, 3. Mikkelsen, Floene (Nor./Škoda Fabia S2000) -29,4, 4. Kostka, Houšť (Škoda Fabia S2000) -48,1, 5. Kresta, Gross (Škoda Fabia S2000) -56,7, 6. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) -1:22,8, 7. Barrabl, Loudon (Ir., Brit./Škoda Fabia S2000) -3:01,9, 8. Kruuda, Järveoja (Est./Škoda Fabia S2000) -3:05,1.

Doprovodný závod historických vozidel na Barum rallye ve Zlíně poznamenala nehoda maďarské posádky Attila Notheisz, Attila Zoltán, která ve čtvrté rychlostní zkoušce ve Slušovicích vyletěla s autem mimo trať a zranila šestadvacetiletou maďarskou divačku. Ta leží v nemocnici s naraženým bokem, podezření na zranění pánve se nepotvrdilo.

Posádka vozu Lancia Delta HF Integrale při nehodě nejprve nabourala do prodejního stánku a poté porazila divačku, která stála u něj. "Řidič uvedl, že se mu zablokovala kola," řekl mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy