Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Prokop se zaskvěl při testech a pojede Dakar v továrním týmu Toyoty

Praha – Chtěl si jen vyzkoušet auto, nakonec se z toho vyklubalo angažmá. Martin Prokop díky povedenému testování získal místo v továrním týmu Toyoty pro legendární Rallye Dakar, jeho kolegou tak bude například vítěz z roku 2009 a letos druhý Jihoafričan Giniel de Villiers.

Martin Prokop
zdroj: ČTK autor: Honza Ján

"Byla to hodně nečekaná nabídka. Asi před třemi týdny jsem v Portugalsku potkal šéfa týmu a říkal jsem, že bych si rád auto vyzkoušel a svezl se. Říkal, že to není problém, že bych pro ně mohl testovat," řekl Prokop.

Následně se tak podílel na testování tlumičů, při kterém si poprvé vyzkoušel speciál Toyota Hilux V8 T1. "A před dvěma týdny mi volal, že se jim to líbilo a mají zájem, abych jel Dakar. Tak jsme se domluvili," popsal.

Prokop je tak dalším jezdcem z rallyeového MS, který se na Dakaru objeví. Úspěšně jej už absolvovali například Španěl Carlos Sainz nebo Násir al-Attíja z Kataru. Příští rok se premiérově na start postaví devítinásobný světový šampion Sébastien Loeb z Francie nebo Mikko Hirvonen z Finska.

"Byla to nabídka, která se neodmítá. Start na Dakaru jsem neplánoval, i když jsem o něm tajně snil. Počítal jsem ale s tím, že v nejbližších letech to není reálné," uvedl Prokop, který tak bude muset vynechat první díl MS v příštím roce - Rallye Monte Carlo.

Menší výhodou by pro něj měl být fakt, že trať příštího ročníku legendární soutěže v Jižní Americe by měla připomínat klasickou rallye. Pořadatelé totiž museli neplánovaně upravit trať a nepojede se v Peru, kde měly být náročné dunové pasáže. "Je to tak, říkali mi to. První týden by mohl být podobný. Návrat do Argentiny pak ale bude krušný," uvědomuje si Prokop.

Je nám líto, video expirovalo.
Prokop o Dakaru: Bude to o zkrocení

Jeho nevýhodou bude, že neabsolvuje žádnou zkušební dálkovou rallye. Jako například Loeb a Hirvonen minulý týden v Africe. "Už se žádná nepojede. Pojedu jen trénovat do Dubaje a testovat do Španělska nebo Francie. Zkušenosti z těžkých podmínek mi budou chybět," řekl rodák z Jihlavy, jenž v rallyeovém MS působí od roku 2006.

I proto věří, že se mu podaří zúročit zkušenosti, které už nasbíral. "Samozřejmě že jich nemám tolik jako Loeb nebo Hirvonen. Už jsem ale, myslím, taky nějaké nasbíral. Nějakou rychlost už jsem získal, novinkou pro mě bude, že pojedu do neznáma. Jsem také zvědavý, jak se vyrovnám s obřími etapami v tempu," poukázal Prokop na fakt, že jej čekají několikasetkilometrové erzety a etapy dlouhé i přes 700 km. Program pro rok 2016 ale pořadatelé ještě nezveřejnili.

Prokopovým spolujezdcem bude stejně jako při klasické rallye Jan Tománek, který už má s Dakarem zkušenosti. Získal je jako pilot kamionu i jako spolujezdec v osobním voze. "Takže toho o Dakaru ví více než já. To u spolujezdců nebývá zvykem," pousmál se Prokop, jehož příští týden čeká Katalánská rallye.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy