Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Polskou rallye vyhrál Hirvonen a je v čele šampionátu

Mikolajki (Polsko) - Finský jezdec Mikko Hirvonen s fordem vyhrál Polskou rallye a čtyři závody před koncem šampionátu se dostal do čela průběžné klasifikace. Dokonale tak využil zaváhání úřadujícího šampiona Sébastiena Loeba, jenž se svým citroënem v pátek havaroval. Do závodu se v druhé etapě vrátil a ještě se dokázal vyšplhat na sedmé místo, za které získal dva body. Hirvonen v premiéře mistrovství světa na polském území stále mírně zvyšoval svůj náskok na krajana Jariho-Mattiho Latvalu. Jeho týmový kolega ztrácel před poslední diváckou supererzetou 17 sekund, v té však zničil podvozek a nakonec do cíle ani nedojel. "Nemůžu věřit, co jsem teď viděl. Jinak je to fantastický výsledek," litoval svého kolegu Hirvonen.

Druhé místo tak spadlo do klína Danimu Sordovi na citroënu, jenž v průběhu 18 měřených úseků nasbíral více než minutové manko. Bronzovou příčku obsadil Henning Solberg s fordem. 

Loeb nyní zaostává za Hirvonenem o jediný bod, do konce sezony zbývá odjet rallye ve Finsku, Austrálii, Španělsku a Británii. "Je to lepší než nic. Rallye, na kterou bych měl zapomenout," komentoval ještě před závěrečnou erzetou pětinásobný šampion Loeb své účinkování na zrádné kamenité trati v Polsku. 

V závěru přišla na řadu i týmová režie a na trati zůstaly několik minut stát vozy juniorského týmu Citroënu Rautenbacha a Novikova. V opačném případě by totiž Loeb na důležité body nedosáhl.

V redukovaném pořadí takzvané juniorské kategorie obsadil druhé místo Martin Prokop s Citroënem C2, v celkovém pořadí rallye byl dvanáctý. Díky odstoupení Poláka Michala Kosciuszka během dnešní etapy se Prokop již na svého největšího soupeře bodově dotáhl. "Pro nás je to moc důležité. Důležitější než tady vyhrát," zhodnotil Prokop. 

Juniorská kategorie, kterou v Polsku vyhrál Nizozemec Kevin Abbring, se pojede ještě do konce roku ve dvou závodech.

Sébastien Loeb
zdroj: ČTK/AP
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy