Po srpnové přestávce je na řadě Velká cena Belgie

Spa-Francorchamps (Belgie) - Fernando Alonso z Ferrari je jediným pilotem formule 1, který v letošním ročníku mistrovství světa vyhrál tři závody. Jasné vedení v čele šampionátu bude chtít potvrdit i o víkendové Grand Prix Belgie. Ta bude výjimečná pro Němce Michaela Schumachera. Sedminásobný světový šampion totiž nastoupí do třísté Velké ceny v kariéře.

Závody F1
zdroj: ISIFA

Seriál mistrovství světa pokračuje v Belgii po dlouhé srpnové pauze, naposledy se závodilo v Maďarsku poslední červencový víkend. V čele má Alonso 164 bodů a čtyřicetibodový náskok před druhým Australanem Markem Webberem. Jeho kolega z Red Bullu Němec Sebastian Vettel má jen o další dva body méně, těsně za nimi jsou také Brit Lewis Hamilton z McLarenu a Fin Kimi Räikkönen z týmu Lotus. Schumacher je dvanáctý a na Alonsa má devět závodů před koncem šampionátu manko 135 bodů.

Rekord velmi rychlé trati drží z roku 2004 Räikkönen, tehdy v monopostu McLaren. Také Fin, pátý muž průběžného pořadí, má belgickou trať v oblibě. V roce 2009 zde totiž ve formuli 1 naposledy vyhrál s vozem Ferrari, potom si vybral dvouletou pauzu, během níž se věnoval rallye.

Nejvíce pole position: Juan Manuel Fangio (Arg.) 4, McLaren 10

Nejrychlejší kolo v závodu: Kimi Räikkönen (Fin./McLaren), 2004: 1:45,108 = průměrná rychlost: 238,931 km/h.

Nejrychlejší závod: Kimi Räikkönen (Fin./Ferrari), 2007: 1:20:39,066 = 229,266 km/h.

Ve Spa vyhrál čtyřikrát a je považován za adepta na vítězství, neboť v minulém závodu v Maďarsku byl druhý. "Tady ve Spa je moje nejoblíbenější trať, takže kde jinde vyhrát poprvé pro můj nový tým," uvedl Räikkönen. "Věřím, že pokud bude sucho, tak nám rychlý okruh bude sedět," dodal.

Do boje o vítězství se ale určitě zapojí i tradičně silné týmy Ferrari, McLaren a Red Bull, v jehož barvách loni ve Spa vyhrál dvojnásobný mistr světa Vettel po prvenství v kvalifikaci.

Spa – Schumacherův obývák

Na trati ve Spa Schumacher absolvoval v roce 1991 svůj první závod MS a ve voze stáje Jordan hned překvapil kvalifikačním sedmým místem. O rok později na stejném okruhu už vyhrál pro tým Benetton.

Na nejdelší trati v seriálu Němec vybojoval v roce 2004 pro stáj Ferrari svůj poslední, sedmý titul. Na tři sta Velkých cen v kariéře má na kontě už pouze bývalý Schumacherův týmový kolega z Ferrari Brazilec Rubens Barrichello.

Michael Schumacher
zdroj: AP autor: Ross Land

"Je to jako můj obývák," prohlásil třiačtyřicetiletý závodník, který ve Spa vyhrál jako jediný šestkrát. "Pro mě je to jednoznačně trať číslo jedna na celém světě, v celém seriálu MS," uvedl muž, který nyní řídí auto týmu Mercedes. "Všichni vědí, jak zvláštní momenty své kariéry jsem tady prožil. Takže nemusím říkat, že oslava třístého závodu nemohla být na lepším místě," řekl Schumacher.