Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Extra

Patnáctiletá pilotka trhá rekordy s tahačem. Třístovku pokoříme, věří Koloc

Je jí patnáct, řídí pětitunový tahač, a to tak, že jí patří rychlostní rekordy. Aliyyah Kolocová zajela na letišti v Panenském Týnci dvě rychlostní světová maxima s tahačem. Dcera Martina Koloce, šéfa týmu Buggyra Racing, to zvládla v rekordním čase 500 metrů s pevným i letmým startem. S ohledem na její věk ale výkony nemohou být považovány za oficiální světové rekordy.

Aliyyah Kolocová
zdroj: ČTK/PR autor: Buggyra Racing

"Aliyyah nemá mezinárodní licenci, proto to je jen oficiální národní rekord s tím, že ještě nikdo na světě tak rychle nejel. Nakonec vyvinula průměrnou rychlost 136 km/h, jela o šest kilometrů rychleji než (dosavadní rekordman) Boije Ovebrink," uvedl týmový manažer Jan Kalivoda v tiskové zprávě.

Roudnická stáj se na atakování rekordních časů připravovala v Panenském Týnci od rána. "Hodně jsme trénovali starty a akceleraci. Na druhou stranu pořád patnáctiletá holka v kabině skoro pětitunového auta o síle 1900 koní, to svět nepamatuje," řekl dvojnásobný evropský šampion a týmový konstruktér David Vršecký.

Je nám líto, video expirovalo.
Patnáctiletá Kolocová překonala dvě rychlostní světová maxima s tahačem

V první zkušební jízdě zajela Kolocová 500 m s pevným startem za 15 sekund. "Okamžitě poté, co jsem se posadila do kabiny a nastartovala, ze mě spadla veškerá nervozita," uvedla dívka, která se letos představí v evropském šampionátu tahačů. Ve druhé jízdě už předvedla rekordní čas 13,2 sekundy.

Poté začalo lehce pršet, přesto se tým rozhodl zaútočit na rekord i na letmé pětistovce. "Táta s Davidem mi řekli, že rozhodnutí je na mně. Vůbec mě nepadlo, že bych nejela. Hned při rozjezdu auto lehce zaplavalo, ale stejně jsem si říkala, že to musím dát. Ve srovnání s prvním pokusem se mi to zdálo být nějak dlouhé," řekla Kolocová, která zajela čas 7,3 sekundy rovnající se průměru 246,5 km/h. Nejvyšší rychlost se zastavila na 284,13 km/h.

Vršecký věří, že jízdy ukázaly, že tým může atakovat i další rekordy. "Společně s firmou Techsoft jsme optimalizovali aerodynamiku vozu a analyzovali data z předchozích rekordů. Dnešek byl velký úspěch. Aliyyah si dala za cíl pokořit 300 km/h, ale letiště v Panenském Týnci je na tuto rychlost krátké. Po dnešku věřím, že magickou třístovku už konečně pokoříme," uvedl Vršecký, který sám s tahačem překonal několik rekordů.

V roce 2010 v Drážďanech zajel nejrychlejší časy na 100 kilometrů, 100 mil a v hodinovce. O dva roky dříve v Panenském Týnci překonal rekordní rychlost na jeden kilometr s pevným startem a před více než 16 lety dosáhl na měřeném dálničním okruhu v Dubaji na letmém kilometru průměrné rychlosti 281,723 km/h.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy