FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha B

Neuville s velkým náskokem triumfoval v Japonské rallye, celkově je v MS třetí

Japonskou rallye vyhrál Thierry Neuville z Huyndaie. Poslední závod mistrovství světa ovládl s náskokem minuty a 11 sekund před týmovým kolegou Ottem Tänakem. Třetí byl domácí Takamoto Kacuta z Toyoty.

Thierry Neuville
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Nikos Katikis

Druhé místo Tänakovi stačilo k udržení druhé pozice v konečném pořadí. Neuville se musel spokojit se třetí příčkou, na které za Tänakem zaostal o 12 bodů. Titul už v říjnu oslavil Fin Kalle Rovanperä.

Neuville do poslední etapy vstupoval s náskokem čtyř sekund před Elfynem Evansem. Britský pilot se však kvůli defektu v nedělní úvodní rychlostní zkoušce propadl na konečnou pátou pozici.

Čtyřiatřicetiletý Belgičan si v Japonsku, kam se šampionát v rallye vrátil po dvanácti letech, připsal druhý triumf v sezoně a celkově 17. v kariéře. Na stupních vítězů zakončil sezonu posedmé, pětkrát byl druhý a dvakrát třetí.

Čtvrté místo v Japonsku obsadil osminásobný mistr světa Sébastien Ogier. V konečném pořadí osmatřicetiletý Francouz obsadil šesté místo, přestože startoval jen ve vybraných závodech.

Japonská rallye, závěrečný podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:43:52,3, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -1:11,1, 3. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:11,3, 4. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -2:23,6, 5. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -4:05,1, 6. Greensmith, Andersson (Brit., Švéd./Ford Puma) -4:07,4.

Konečné pořadí MS (po 13 závodech): 1. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 255 b., 2. Tänak 205, 3. Neuville 193, 4. Evans 134, 5. Kacuta 122, 6. Ogier 97, ...29. Cais (ČR/Ford Fiesta) 2.

Pořadí týmů: 1. Toyota 525, 2. Hyundai 455, 3. M-Sport/Ford 257, 4. Toyota NG 138.