BBV po 25 letech

Na autokrosovém ME byli vidět čeští závodníci, nejvíce první Nikodém

Nová Paka - V závodech mistrovství Evropy v autokrosu se čeští jezdci dostali ve všech kategoriích na stupně vítězů. Z výhry se radoval Petr Nikodém v kategorii Buggy 1600, třetí dojel Vít Nosálek. V královské divizi Super Buggy byl třetí Jakub Kubíček a stejné místo obsadil Otakar Výborný mezi plechovými auty.

Petr Nikodém v závodě autokrosu
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Nikodém i Nosálek startovali do finálové jízdy z první řady a oba se dokázali vypořádat i s nepříjemností v podobě opakovaného startu. Finále totiž bylo nejprve zastaveno po požáru jedné z buggyn.

"Dařilo se mi celý den a věřil jsem v dobrý výsledek i ve finále," řekl Nikodém po svém prvním triumfu v ME. "Vyhrát v Nové Pace je sen každého závodníka, a když se podívám na plné tribuny fanoušků, tak mi běhá mráz po zádech," přiznal talentovaný autokrosař.

Jediným Čechem ve finále velkých buggyn byl Kubíček, který dlouho jezdil čtvrtý, ale v závěru dokázal předjet Francouze Thomase Anacleta. "Viděl jsem, že má menší problémy s autem, takže jsem si věřil, že ho předjedu," řekl Kubíček, jenž přitom startoval až ze třetí řady. "Po startu to byl děsný mazec a ani nevím, jak jsem se na začátku vymotal ze všech ošemetných situací," podotkl.

Mezi plechovými vozy v kategorii Touring autocross se na start postavil jako lídr ME Václav Fejfar, v domácím prostředí se mu však nepodařilo navázat na předchozí tři výhry. Do finále sice startoval společně s Výborným a Martinem Samohýlem z první řady, hned v úvodu se ale připletl do velké kolize.

"Byl tam velký zmatek, auta byla nalepená na sobě a i já jsem se tam do toho zamíchal. Jak předtím kropili trať, bylo to tam na sjezdu mokré," řekl Výborný. Domníval se, že traťoví komisaři závod zastaví a nechají start opakovat. "Jenže to se nestalo. Po chvilce se mi podařilo auto nastartovat a pokračoval jsem. Nakonec z toho bylo třetí místo, i když jsem měl poškozené levé zadní kolo, které vydrželo jen silou vůle," uvedl Výborný, jenž se nově dostal do čela šampionátu.

Mistrovství Evropy v autokrosu v Nové Pace, čtvrtý závod seriálu:

Touring Autocross: Finále: 1. Pleskovas (Lit./Ford Focus), 2. Hennersdorf (Něm./Citroën DS3), 3. Výborný (ČR/Mitsubishi Mirage), ...6. Samohýl, 7. Fejfar, 8. Fučík, 9. J. Bartoš, 10. J. Brožek (všichni ČR/Škoda Fabia), 11. Horčička (ČR/Honda Civic), 12. Červený (ČR/Škoda Fabia).

Celkově: 1. Pleskovas 31 b., 2. Výborný 28, 3. Hennersdorf 26, 4. Samohýl 25, 5. Fejfar 23, 6. Fučík 20, ...9. J. Bartoš 17, 10. J. Brožek 14. Průběžné pořadí ME (po 4 z 9 závodů): 1. Výborný 118, 2. Fejfar 114, 3. Samohýl 103, 4. Fučík 88, ...7. Červený 58, 8. J. Brožek 54, 14. J. Bartoš 17, 18. Horčička 10.

Super Buggy: Finále: 1. Bartelen (Niz./Trackline Buggy), 2. Feuillade (Fr./Alfa Racing BMW), 3. Kubíček (ČR/Ford), ...11. Hošek (ČR/Nissan), 14. Jordák (ČR/Alfa Racing Volvo), 15. Vaculík (ČR/Alfa Racing BMW), 18. P. Bartoš (ČR/BMW). Celkově: 1. Bartelen 34, 2. Boks (Lot./Alfa Racing Zomer), 3. Anacleto 26, 4. Kubíček 24, ...11. Hošek 10, 14. Vaculík 8, 15. Jordák 7, 16. P. Bartoš 6. Průběžné pořadí ME (po 4 z 9 závodů): 1. Stubbe (Něm./F&S EB) 112, 2. Grencis (Lot./Alfa Racing Ford) 88, 3. Bartelen 81, ...6. Kubíček 72, 8. P. Bartoš 49, 11. Jordák 40, 13. Vaculík 39, 14. Hošek 37.

Buggy 1600: Finále: 1. Nikodém (ČR/CM Buggy), 2. Hannenken (Něm./F&S Sprinter), 3. Nosálek (ČR/BMW), ...12. Polák (ČR/Škoda). Celkově: 1. Nikodém 34, 2. Nosálek 26, 3. Hannenken (Něm./F&S Sprinter) 25, ...13. Polák 10. Průběžné pořadí ME (po 4 z 9 závodů): 1. Laubach (Něm./PAS Suzuki) 94, 2. Nosálek 91, 3. Tafani (Fr./Peters Ford) 86, ...5. Nikodém 80, 23. Polák 10.