Španělé vládnou silnici. Slaví Márquez, Viňales i Espargaró

Valencie - Španěl Marc Márquez se na domácí půdě stal novým mistrem v královské třídě MotoGP. Dvacetiletý jezdec dojel ve Valencii na třetím místě, což mu v konečném součtu stačilo na prvenství. Stal se tak vůbec nejmladším šampionem MotoGP v historii, čehož navíc dosáhl ve své nováčkovské sezoně. V kategorii Moto3 prvenství v závodě i mistrovský titul slaví španělský závodník Maverick Viňales. Jakub Kornfeil obsadil na závěr sezony šestnácté místo a v konečném pořadí skončil jedenáctý. V Moto2 dokonal španělskou dominanci Pol Espargaró.

Maverick Viňales vítězí ve Valencii
zdroj: AP Photo autor: Alberto Saiz

MotoGP: Márquez boří rekordy

Do Valencie přijel Márquez s náskokem 13 bodů a k titulu mu stačilo skončit čtvrtý, čemuž také podřídil taktiku. Po vítězství v kvalifikaci se držel za Lorenzem, v čele závodu se ocitl na chvíli jen poté, co se Lorenzo dostal do kontaktu v jednom ze strhujících soubojů s Márquezovým týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou. O vítězství se Márquez ani pak nepřetahoval a jízdou na jistotu si dojel za oběma krajany pro šestnácté umístění na stupních vítězů v sezoně. Na pódiu nebyl jen po pádu v Itálii a diskvalifikaci v Austrálii.

"Byl to pro mě nejdelší závod sezony. Byl jsem hodně nervózní, i když jsem říkal, že ne. Jorge dobře začal a já moc nevěděl, co dělat," uvedl rozesmátý Márquez v televizním rozhovoru. "Přišlo to (titul) dřív, než jsem čekal. Možná příliš brzy, ale chci všem poděkovat," dodal.

Získal tak svůj třetí titul ve čtyřech letech. Po triumfu ve stopětadvacítkách z roku 2010 a loňském v Moto2 ovládl elitní třídu hned v nováčkovské sezoně, což naposledy dokázal v roce 1978 Američan Kenny Roberts. Pro Lukáše Peška skončil závod brzy po startu pádem a český jezdec tak v sezoně nezískal ani bod. Karel Abraham po zranění chyběl v šesti ze sedmi posledních závodů a s pěti body obsadil 24. místo.

Moto3: Viňales triumfoval pořadí závodu i seriálu

Osmnáctiletý Viňales zvládl nejlépe souboj tří španělských adeptů na titul, které před posledním 17. závodem dělilo pouze pět bodů. Jako první odpadl lídr šampionátu Luis Salom. V polovině závodu měl pád a dojel až čtrnáctý. Viňales s Alexem Rinsem bojovali až do posledních metrů i v závěrečných dvou zatáčkách se vzájemně předjeli.

Viňales se poté na poslední chvíli vrátil do čela a dojel si pro třetí vítězství v sezoně. Bodoval tak ve všech Grand Prix a v žádné nebyl horší než pátý. Rinse nakonec těsně předjel ještě Němec Jonas Folger, takže Viňales vyhrál šampionát o 12 bodů. Španělští jezdci letos třídě Moto3 dominovali a vyhráli všechny závody. Dvacetiletý český zástupce Jakub Kornfeil o jedinou příčku nedosáhl na body a vypadl z elitní desítky celkového pořadí. Konečným jedenáctým místem i tak dosáhl nejlepšího výsledku za své pětileté účinkování v MS.

"Sázel jsem na první kolo, které se mi povedlo, jenže víc pak nešlo jet. Neměli jsme potřebnou rychlost a soupeři mi ujeli. Nemá cenu si nic nalhávat," řekl Kornfeil. "Jak jsme se v závěru trápili, tak se sezona zdála být nekonečná. Nebavil jsem se a všechno mi přišlo zdlouhavé. Teď se musím na příští rok připravit ještě lépe," popsal své rozpoložení, v jakém završil závodní rok.

Pol Espargáro (vlevo), Marc Márquez (uprostřed) a Maverick Viňales

Moto2: Terolovo vítězství na celkovém triumfu Espargára nic nezměnilo

V již dříve rozhodnuté třídě Moto2 vybojoval třetí vítězství v sezoně další domácí jezdec Nicolás Terol. Pomohla mu k tomu chyba mistra světa Pola Espargára, který v osmém kole na vedoucí pozici upadl.

Nic to nezměnilo na takřka absolutní nadvládě Španělů v sezoně. V konečném pořadí ve všech třech kubaturách narušil jejich hegemonii na medailových pozicích jen Brit Scott Redding, druhý v Moto2. Z celkových 52 jízd v sezoně Španělé nevyhráli jen pět, vedle tří Reddingových vítězství si po jednom připsali ještě Ital Valentino Rossi (MotoGP) a Fin Mika Kallio (Moto2).

Moto3: 1. M. Viňales (Šp./KTM) 40:12,463, 2. Folger (Něm./Kalex KTM) -0,186, 3. Rins (Šp./KTM) -0,187, 4. A. Márquez (Šp./KTM) -13,666, 5. Vázquez (Šp./Mahindra) -13,708, 6. Masbou (Fr./FTR Honda) -28,587, ...16. KORNFEIL (Kalex KTM) -38,056.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. M. Viňales 323 b., 2. Rins 311, 3. Salom (Šp./KTM) 302, 4. A. Márquez 213, 5. Folger 183, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) 150, ...11. KORNFEIL 68.

Moto2: 1. Terol 43:24,972, 2. Torres (oba Šp./Suter) -4,047, 3. Zarco (Fr./Suter) -5,993, 4. Corsi (It./Speed up) -5,994, 5. Rabat (Šp./Kalex) -8,316, 6. De Angelis (San Mar./Speed up) -10,596.

Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 265, 2. Redding (Brit./Kalex) 225, 3. Rabat 215, 4. Kallio (Fin./Kalex) 187, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 157, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 155.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 46:10,302, 2. Pedrosa -3,934, 3. M. Márquez (oba Šp./Honda) -7,357, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,579, 5. Bautista (Šp./Honda) -14,965, 6. Bradl (Něm./Honda) -24,399, ...PEŠEK (Ioda Suter) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 334, 2. Lorenzo 330, 3. Pedrosa 300, 4. Rossi 237, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 188, 6. Bautista 171, ...24. ABRAHAM (ART) 5.