České ragby

Salač v Portugalsku třináctý, Quartararo v MotoGP znovu nejrychlejší

Třetím závodem pokračuje v Portugalsku světový šampionát silničních motocyklů. Po pádu v kvalifikaci startoval český závodník Filip Salač z šestnáctého místa. V závodu na technicky náročném okruhu v Portimau skončil nakonec třináctý. Vyhrál Španěl Pedro Acosta. V kategorii MotoGP znovu vyhrál Francouz Fabio Quartararo na Yamaze. Šestinásobný mistr MotoGP Marc Márquez, který se na start vrátil po téměř roční pauze, závod dokončil sedmý. V Moto2 vyhrál Španěl Raúl Fernandéz.

Filip Salač, Grand Prix Portugalska
zdroj: ČTK/PR autor: Jesus Robledo/Snipers Team Blanco

Moto3

Devatenáctiletý Salač na vítěze ztratil třináct sekund a stejně jako v prvním závodě v Kataru získal tři body za třinácté místo. Minulou Velkou cenu Dauhá, kde několikrát vedl, po pádu nedokončil.

Vítězný Acosta i ve třetím závodě skončil na pódiu. Ve finiši těsně porazil Itala Dennise Foggiu a navázal na dva týdny staré vítězství z Dauhá. V úvodní Velké ceně Kataru byl druhý.

"Jsem hodně zklamaný. Měl jsem docela dobrý start, posunul jsem se trochu dopředu, ale pak jsem několik pozic ztratil během posledních sektorů a nedokázal jsem předjet ostatní," uvedl Salač.

"Dnes to prostě nebyl můj den, chyběla mi rychlost. Motorka jela docela dobře na rovinkách, trochu mi chyběla akcelerace, ale nebudu se na nic vymlouvat. Prostě mi to nesedlo, takže doufám, že příště bude lépe," dodal.

Velká cena Portugalska

Moto2

Závod Moto2 vyhrál nováček prostřední třídy Raúl Fernández ze Španělska. Hned v první zatáčce skončila Velká cena po těžkém pádu pro Brita Sama Lowese, který ovládl oba předchozí závody a všechny tři kvalifikace. Novým lídrem šampionátu je Australan Remy Gardner, který po dvou druhých místech skončil tentokrát třetí.

MotoGP

V závodě nejsilnější kubatury MotoGP vyhrál podruhé za sebou Fabio Quartararo. Francouzský jezdec porazil Itala Francesca Bagnaiu a Španěla Joana Mira, který v roli obhájce titulu poprvé vybojoval pódiové umístění, a posunul se na první místo průběžného pořadí. V čele vystřídal Francouze Johanna Zarca, který po pádu závod nedokončil stejně jako například italská hvězda Valentino Rossi či Španěl Álex Rins, jenž dlouho bojoval s Quartararem o první místo.

Šestinásobný šampion MotoGP Marc Márquez při návratu po devítiměsíční pauze zaviněné zlomeninou ruky obsadil sedmé místo. Po prvním závodě po 265 dnech se v depu dojetím rozplakal. "Byla tam spousta emocí a po příjezdu do boxů přišla exploze. Muselo to ven," řekl Márquez.

"Neměl jsem konkrétní plán, bylo důležité nastoupit a sledovat, jak paže funguje. Ten závod nebyla žádná zábava. Trpěl jsem, ale byl to doposud nejdůležitější krok uzdravovacího procesu," dodal osmadvacetiletý exmistr světa. Hned za ním skončil jeho mladší bratr Álex, který poprvé v sezoně dokončil závod.

Velká cena Portugalska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Portimau:

Moto3: 1. Acosta (Šp./KTM) 38:01,773, 2. Foggia -0,051, 3. Migno (oba It./Honda) -0,584, 4. Sasaki (Jap./KTM) -0,615, 5. Rodrigo (Arg./Honda) -0,675, 6. Antonelli (It./KTM) -0,729, ...13. Salač (ČR/Honda) -12,833.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Acosta 70 b., 2. Masiá (Šp./KTM) 39, 3. D. Binder (JAR/Honda) 36, 4. Antonelli 36, 5. Migno 29, 6. Rodrigo 25, ...16. Salač 6.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 39:47,377, 2. Canet (Šp./Boscoscuro) -1,600, 3. Gardner (Austr./Kalex) -1,968, 4. Roberts (USA/Kalex) 2,397, 5. A. Fernández (Šp./Kalex) -5,622, 6. Bezzeecchi (It.Kalex) -6,344.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Gardner 56, 2. R. Fernández 52, 3. Lowes (Brit./Kalex) 50, 4. Bezzecchi 36, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 27, 6. Canet 23.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:46,412, 2. Bagnaia (It./Ducati) -4,809, 3. Mir (Šp./Suzuki) -4,948, 4. Morbidelli (It./Yamaha) -5,127, 5. B. Binder (JAR/KTM) -6,668, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -8,885.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Quartararo 61, 2. Bagnaia 46, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 41, 4. Zarco (Fr./Ducati) 40, 5. Mir 38, 6. A. Espargaró 25.