ČEZ Extraliga 2023/2024

Salač v Moto2 poprvé bodoval, v Austinu dojel na 14. místě

Premiérové dva body po přestupu z nejslabší motocyklové třídy Moto3 vybojoval na Grand Prix USA Filip Salač. V Austinu totiž obsadil 14. pozici. Dosud nejlepším výsledkem dvacetiletého jezdce týmu Gresini Racing v prostřední kubatuře mistrovství světa byla 21. příčka v Indonésii, zbylé dva závody nedokončil. Poprvé v Moto2 oslavoval Tony Arbolino a italským triumfem skončilo měření sil v královské třídě MotoGP, které si podruhé v sezoně podmanil Enea Bastianini.

Filip Salač
zdroj: Autoklub ČR

Salač zajel před závodem jedenáctý čas v přípravném warm upu a po startu ze sedmé řady se i díky množství pádů soupeřů ocitl postupně až na 13. místě. Pozici v bodované patnáctce nejprve neudržel, v závěru ale předjel Itala Romana Fenatiho a na 14. pozici mu pomohl ještě těsně před koncem pád o pódiové umístění bojujícího vítěze kvalifikace Camerona Beaubiera.

"Ranní warm up byl super, jezdil jsem časy jako nejlepší pětka. Bohužel motorka padala do falešného neutrálu. Před závodem byl proto docela stres, zda se vše zvládne opravit," líčil Salač.

Po startu se musel vyhnout první větší kolizi a ocitl se na konci startovního pole. "Pak jsem se dostával dopředu, ale od desátého kola jsem fyzicky nemohl," uvedl Salač, který před závodem bojoval s nemocí a bral antibiotika. "V posledních třech kolech jsem pomalu viděl hvězdičky, i tak se mi podařilo v posledním kole předjet Fenatiho a byl jsem rád, že závod končí. Dnes jsem si opravdu sáhl na dno. Dal jsem do toho úplně všechno, zároveň mě to ale strašně mrzí, protože výsledek mohl být mnohem lepší. Nemusely to být body za to, že spadlo hodně jezdců," konstatoval český závodník.

Američanův karambol byl v závodě už jedenáctý v pořadí. Havárii měli například i všichni tři jezdci z čela předzávodního průběžného pořadí - vítěz dvou závodů a stále ještě lídr Celestino Vietti z Itálie, Španěl Arón Canet, který upadl z prvního místa, i Thajec Somkiat Čantra.

Za Viettiho se v celkové klasifikaci posunul díky druhému místu Japonec Ai Oigura, třetí v Austinu skončil Brit Jake Dixon.

Bastianini navázal na nečekaný triumf ze zahajovacího závodu sezony v Kataru. Jezdec týmu Gresini Racing se s netovární Ducati vrátil na nejvyšší stupínek po jedenáctém místě v Indonésii a desátém v Argentině a druhé prvenství jej vrátilo do čela průběžné klasifikace. V Austinu zvítězil před Španělem Álexem Rinsem a Australanem Jackem Millerem.

Dosavadní lídr a vítěz minulého závodu v Argentině Aleix Espargaró ze Španělska skončil tentokrát jedenáctý.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Austinu:

Moto3: 1. Masiá (Šp./KTM) 38:58,286, 2. Foggia -0,172, 3. Migno (oba It./Honda) -0,394, 4. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,490, 5. Öncü (Tur./KTM) -1,113, 6. Artigas (Šp./CFMoto) -1,576.
Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Foggia 74, 2. García (Šp./GasGas) 58, 3. Migno 41, 4. Guevara (Šp./GasGas) 37, 5. Öncü 37, 6. Masiá 34.

Moto2:
1. Arbolino (It./Kalex) 39:06,552, 2. Ogura (Jap./Kalex) -3,439, 3. Dixon (Brit./Kalex) -4,787, 4. Schrötter (Něm./Kalex) -14,529, 5. Navarro -16,347, 6. Alcoba (oba Šp./Kalex) -17,388, ...14. Salač (ČR/Kalex) -37,786.
Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 70, 2. Ogura 56, 3. Arbolino 54, 4. Canet (Šp./Kalex) 49, 5. Čantra 45 (Thaj./Kalex) 45, 6. Lowes (Brit./Kalex) 35, ...21. Salač 2.

MotoGP:
1. Bastianini (It./Ducati) 41:23,111, 2. Rins (Šp./Suzuki) -2,058, 3. Miller (Austr./Ducati) -2,312, 4. Mir (Šp./Suzuki) -3,975, 5. Bagnaia (It./Ducati) -6,045, 6. M. Márquez (Šp./Honda) -6,617.
Průběžné pořadí (po 4 z 21 závodů): 1. Bastianini 61, 2. Rins 56, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 50, 4. Mir 46, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 44, 6. B. Binder (JAR/KTM) 42.