ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Salač v Argentině spadl a v kategorii Moto2 ještě nebodoval

Motocyklový závodník Filip Salač nedokončil po pádu Velkou cenu Argentiny a ani v třetím závodu mistrovství světa po přestupu do vyšší třídy Moto2 nebodoval. V královské MotoGP svým vítězstvím psal historii Španěl Aleix Espargaró na Aprilii.

Salač závod v Argentině nedokončil

Dvacetiletý Salač zažil v Termas de Río Hondo složitý víkend. Stejně jako další jezdci se musel vyrovnat s tím, že vybavení do Argentiny dorazilo kvůli logistickým problémům se zpožděním a nejely se tak páteční tréninky. Mladoboleslavského rodáka navíc sužovaly zdravotní problémy, na které si stěžoval po 23. místě v sobotní kvalifikaci.

Po startu z osmé řady se Salač ve Velké ceně pohyboval na začátku třetí desítky, než jeho snahu zastavil zhruba v polovině závodu pád. Jediný český účastník MS tak nedojel do cíle stejně jako před měsícem v Kataru, v minulém závodě v Indonésii byl jednadvacátý.

"Bohužel víkend nebyl takový, jaký jsme si představovali. Moc mě to mrzí, ale nechci se na nic vymlouvat. Motocykl dnes fungoval dobře," řekl s tím, že nebyl po střevních problémech ve své kůži. "Všechno mě bolí. Kosti, hlava, myslím, že jsem tento víkend strávil více času na záchodě než na trati, ale nechci se na nic vymlouvat," dodal v tiskové zprávě.

Skvělý vstup do sezony potvrdil vítězstvím Ital Celestino Vietti, jenž vyhrál v Kataru a v Indonésii byl druhý. V nejslabší Moto3 zvítězil poprvé v sezoně Španěl Sergío García.

Při svém jubilejním 200. startu v MotoGP si dojel pro premiérové vítězství Espargaró, jenž zároveň zajistil první triumf v nejsilnější kategorii Aprilii. Dvaatřicetiletý Španěl po startu z pole position slavil dokonce vůbec první vyhranou Grand Prix ve všech třídách, což se mu povedlo v 284. závodě.

Na dalších místech dojeli další Španělé Jorge Martín a Álex Rins. Všichni tři se dostali na stupně vítězů poprvé v sezoně a ve třech závodu roku tak pódium obsadilo devět různých jezdců. Espargaró navíc vede pořadí MS.

Šampionát pokračuje za týden v texaském Austinu.

Výsledky Velké ceny Argentiny silničních motocyklů

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Termas de Río Hondo:

Moto3: 1. García (Šp./GasGas) 38:23,433, 2. Foggia (It./Honda) -0,146, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,375, 4. Rossi (It./Honda) -0,507, 5. Suzuki (Jap./Honda) -0,484, 6. Moreira (Braz./KTM) -0,587.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. García 58, 2. Foggia 54, 3. Guevara (Šp./GasGas) 28, 4. Toba (Jap./KTM) 27, 5. Öncü (Tur./KTM) 26, 6. Migno (It./Honda) 25.

Moto2: 1. Vietti (It./Kalex) 39:44,098, 2. Čantra (Thaj./Kalex) -1,538, 3. Ogura (Jap./Kalex) -5,703, 4. Canet (Šp./Kalex) -5,880, 5. Dixon (Brit./Kalex) -6,584, 6. Arbolino (It./Kalex) -7,538, ...Salač (ČR/Kalex) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. Vietti 70, 2. Canet 49, 3. Čantra 45, 4. Ogura 36, 5. Lowes (Brit./Kalex) 35, 6. Arbolino 29.

MotoGP: 1. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 41:36,198, 2. Martín (Šp./Ducati) -0,807, 3. Rins -1,334, 4. Mir (oba Šp./Suzuki) -1,831, 5. Bagnaia (It./Ducati) -5,846, 6. Binder (JAR/KTM) -6,192.

Průběžné pořadí (po 3 z 21 závodů): 1. A. Espargaró 45, 2. Binder 38, 3. Bastianini (It./Ducati) 36, 4. Rins 36, 5. Quartararo (Fr./Yamaha) 35, 6. Mir 33.