Diamantová liga 2024

Salač upadl a v Malajsii odstartuje znovu až z šesté řady

Filip Salač neprožívá nejšťastnější závodní období. V kvalifikaci na Velkou cenu Malajsie upadl a do nedělního závodu třídy Moto2 odstartuje z 18. místa.

Filip Salač
zdroj: Facebook Filipa Salače

Jednadvacetiletý český jezdec skončil na zemi ve snaze o rychlé kolo a po pádu už nestihl znovu do kvalifikace zasáhnout. Osmnáctým místem zopakoval svůj nejhorší kvalifikační výsledek sezony z předchozí Grand Prix Thajska, kde pak dojel v závodě sedmnáctý a potřetí za sebou v mistrovství světa nebodoval.

Sobotní program zahájil Salač devátým místem v tréninku, ale v kvalifikaci ho záhy zastavil pád. "Oteplilo se a už při výjezdu z garáže jsem si všiml, že byla menší přilnavost. Málem jsem upadl už v prvním kole ve čtvrté zatáčce, kde jsem to ještě zachránil. V dalším kole už jsem v sedmé zatáčce spadl," uvedl český závodník na webu stáje Gresini.

Kvalifikaci Moto2 vyhrál Španěl Fermín Aldeguer a v neděli se pokusí navázat na dva týdny staré vítězství v Buriramu.

Pole position v MotoGP vybojoval úřadující světový šampion a lídr seriálu Ital Francesco Bagnaia v traťovém rekordu 1:57,491. Porazil o 58 tisícin sekundy Španěla Jorgeho Martína, který je druhý i v průběžném pořadí MS.

V následném sprintu oba uchazeče o titul předstihl Španěl Álex Márquez a připsal si druhé vítězství v krátkém závodě v sezoně. Martín pět kol před cílem předjel Bagnaiu a skončil před ním druhý, snížil díky tomu svou ztrátu na italského rivala o dva body na 11 bodů.

Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Malajsie silničních motocyklů

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 2:10,846, 2. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,906, 3. Bertelle (It./Honda) -0,932.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 2:05.288, 2. Vietti (It./Kalex) -0,502, 3. González (Šp./Kalex) -0,527, ...18. Salač (ČR/Kalex) -11,908.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:57,491, 2. Martín (Šp./Ducati) -0,058, 3. Bastianini (It./Ducati) -0,099.

Sprint: 1. Á. Márquez (Šp./Ducati) 19:58,713, 2. Martín -1,589, 3. Bagnaia -3,034.

Průběžné pořadí MS: 1. Bagnaia 396, 2. Martín 385, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 313, 4. B. Binder (JAR/KTM) 254, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 198, 6. Zarco (Fr./Ducati) 196.