Magazín EURO 2024

Salač si pro závod v Mugellu vyjel páté místo

Filip Salač odstartuje do závodu v italském Mugellu ze druhé řady. V kvalifikaci na šestou velkou cenu letošní sezony si český motocyklový jezdec vyjel páté místo. Ve své kategorii získal pole position Arón Canet, v kategorii MotoGP zvládl kvalifikaci nejlépe Francesco Bagnaia před bratry Márquezovými.

Filip Salač
zdroj: gresiniracing.com

Salač stejně jako ve všech pěti předchozích letošních závodech postoupil rovnou do druhé části kvalifikace, tentokrát jako čtvrtý muž v kombinaci časů ze tří tréninků. V souboji o pozice na startovním roštu zaostal jen o 230 tisícin za nejrychlejším Arónem Canetem ze Španělska, který ale po pádu kvalifikaci nedokončil a ocitl se v péči lékařů. Lékaři odhalili zlomeninu dvou prstů na pravé ruce a o jeho startu rozhodnou v den závodu. Lídr šampionátu Tony Arbolino z Itálie byl až desátý a bude stát ve čtvrté řadě.

Salačovi patří v průběžné klasifikaci mistrovství světa čtvrté místo. V minulém závodě v Le Mans, kde se jela jubilejní 1000. Velká cena v historii mistrovství světa, obsadil po startu ze čtvrté pozice druhé místo a vyrovnal si maximum v seriálu. V sezoně ještě nechyběl v první desítce.

V královské třídě vybojoval kvalifikační prvenství Bagnaia a rozhodl pak pro sebe i následný sprint na 11 kol. Sobotní novinku sezony ovládl už v Portugalsku a Americe a o třetí letošní triumf po Algarve a Jérezu bude usilovat i v nedělním hlavním závodě. Vyrazí do něj s čtyřbodovým náskokem na krajana Marca Bezzecchiho, který ve sprintu skončil druhý.

Až jedenáctý, tedy mimo bodovanou devítku, skončil Binder, ale sedmadvacetiletý pilot se od nynějška může pyšnit titulem nejrychlejší jezdec historie Grand Prix. Za řídítky KTM překonal maximum Itala Andrey Doviziosa, který na stejné trati v roce 2019 dosáhl v tréninku rychlosti 356,7 km/h na stroji Ducati.

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Öncü (Tur./KTM) 1:56,020, 2. Kelso (Austr./CF Moto) -0,538, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,591.

Moto2: 1. Canet 1:50,796, 2. Acosta (oba Šp./Kalex) -0,159, 3. Lowes (Brit./Kalex) -0,162, ...5. Salač (ČR/Kalex) -0,230.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:44,855, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,078, 3. Á. Márquez (Šp./Ducati) -0,152.

Sprint: 1. Bagnaia 19:41,183, 2. Bezzecchi (It./Ducati) -0,369, 3. Martín (Šp./Ducati) -0,952, 4. Zarco (Fr./Ducati) -1,009, 5. Marini (It./Ducati) -3,668, 6. Miller (Austr./KTM) -3,772.

Průběžné pořadí: 1. Bagnaia 106, 2. Bezzecchi 102, 3. Martín 87, 4. Binder (JAR/KTM) 81, 5. Zarco 72, 6. Marini 59.