PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Salač se prosmýkl po nepovedené kvalifikaci v Indii až na desáté místo

Kvalifikace byla hodně nepovedená, ale závod se vydařil. Filip Salač obsadil ve Velké ceně Indie desáté místo. Oproti startu si polepšil o sedm pozic a umístění v Top 10 vybojoval podeváté v sezoně. Zvítězil suverénní lídr kubatury Moto2 Pedro Acosta ze Španělska, který zopakoval triumf z předchozího závodu v San Marinu a letos nenašel přemožitele už pošesté.

Salač byl v Indii desátý

Závod královské třídy MotoGP vyhrál Marco Bezzecchi. Italský jezdec si pro třetí triumf v probíhající sezoně dojel s náskokem devíti sekund před Jorgem Martínem ze Španělska a šampionem z roku 2021 Fabiem Quartararem z Francie.

Dobře rozjetý závod MotoGP nedokončil vedoucí jezdec šampionátu Francesco Bagnaia, který byl druhý, ale osm kol před koncem upadl. V průběžném pořadí tak Ital vede už jen o 14 bodů před Martínem, třetí Bezzecchi ztrácí 44 bodů.

Dvanáctý závod sezony Moto2 musel být po kolizi pěti jezdců v první zatáčce restartován a pořadatelé jej zkrátili z původních 16 na 12 kol. Ani v dalším průběhu nebyla nouze o pády a na zemi dnes skončili třeba vítěz kvalifikace Jake Dixon, Arón Canet, Alonso López a Celestino Vietti, kterým v průběžné klasifikaci patřilo třetí až šesté místo před Salačem. Český pilot se i díky smůle soupeřů propracoval do první desítky ze 17. pozice, což bylo jeho nejhorší výchozí postavení v sezoně. Přitom se hned v úvodu pořadím propadl.

"Byl to dramatický závod. Viděl jsem před sebou nehodu v první zatáčce, tak jsem měl obavy a při restartu jsem zvolil opatrnější přístup, což mě stálo spoustu míst," uvedl Salač na webu svého týmu Gresini. Trochu také litoval zkrácení závodu na pouhých 60 km. "Těch dvanáct kol bylo docela dlouhých, ale mít jich ještě pár, dokázal bych dotáhnout skupinu před sebou. Motorka byla perfektní. Je z toho další umístění v desítce a jsme připraveni vyrazit do Japonska," konstatoval sedmý muž průběžného pořadí.

Druhé místo obsadil největší Acostův rival Tony Arbolino, který vybojoval stupně vítězů po pěti závodech. Třetí Joe Roberts z USA se dočkal dokonce poprvé od loňského května.

Závod Moto3 vyhrál Španěl Jaume Masiá a po druhém vítězství v sezoně se v průběžném hodnocení dotáhl na dosud vedoucího krajana Daniela Holgada, který dojel čtvrtý. Jen o bod méně má Ajumu Sasaki, který v Indii dojel třetí za jiným japonským jezdcem Kaitem Tobou.

Výsledky Velké ceny Indie silničních motocyklů

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 31:58,245, 2. Toba (Jap./Honda) -5,477, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -5,784, 4. Holgado (Šp./KTM) -8,117, 5. Alonso (Kol./GasGas) -8,240, 6. Muňoz (Šp./KTM) -9,426.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Holgado 174, 2. Masiá 174, 3. Sasaki 173, 4. Alonso 151, 5. Öncü (Tur./KTM) 146, 6. Ortolá (Šp./KTM) 140.

Moto2: 1. Acosta (Šp./Kalex) 22:29,844, 2. Arbolino (It./Kalex) -3,543, 3. Roberts (USA/Kalex) -6,506, 4. García -7,377, 5. González (oba Šp./Kalex) -7,903, 6. Van den Goorbergh (Niz./Kalex) -11,437, ...10. Salač (ČR/Kalex) -12,790.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Acosta 236, 2. Arbolino 197, 3. Dixon (Brit./Kalex) 146, 4. Canet (Šp./Kalex) 116, 5. López (Šp./Boscoscuro) 116, 6. Vietti (It./Kalex) 106, 7. Salač 97.

MotoGP: 1. Bezzecchi (It./Ducati) 36:59,157, 2. Martín (Šp./Ducati) -8,649, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -8,855, 4. B. Binder (JAR/KTM) -12,643, 5. Mir (Šp./Suzuki) -13,214, 6. Zarco (Fr./Ducati) -14,673.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Bagnaia 292, 2. Martín 279, 3. Bezzecchi 248, 4. B. Binder 192, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 160, 6. Zarco 157.