Sokolský zpravodaj

Salač potřetí za sebou v Moto2 nebodoval

Filip Salač neprožívá nejšťastnější období. Ve Velké ceně Thajska obsadil 17. místo a potřetí za sebou v mistrovství světa nebodoval. Závod Moto2 v Buriramu vyhrál Španěl Fermín Aldeguer a připsal si druhé prvenství v sezoně i v kariéře. Druhý skončil jeho krajan Pedro Acosta, který tím zvýšil náskok v čele celkové klasifikace a přiblížil se zisku titulu. Španělského vítěze měl i závod královské třídy MotoGP, ovládl jej Jorge Martín. Druhý jezdec průběžného pořadí díky čtvrté výhře v sezoně snížil ztrátu na vedoucího Francesca Bagnaiu na 13 bodů.

Salač po pádu z kvalifikace znovu nebodoval

Salač se v Thajsku potýkal s bolestí holeně z nehody v předchozí Velké ceně Austrálie a do závodu odstartoval po pádu ve finále kvalifikace až z 18. místa.

Zpočátku se pohyboval na hraně druhé a třetí desítky, ale v závěru bojoval ve skupince o 15. místo a od zisku bodu ho dělilo 169 tisícin sekundy. Vyšel tak naprázdno stejně jako v Austrálii a předtím v Indonésii, kde měl rovněž pád. V celkové klasifikaci udržel deváté místo, ale už má náskok jen 1,5 bodu na Japonce Aie Oguru.

"Byl to těžký víkend," řekl Salač na webu stáje Gresini. "Včerejší nehoda nepomohla, ale nakonec jsem z motorky neměl špatný pocit. Ale po dobrém startu do mě vrazil Guevara a pak už to nebylo ono," dodal.

Acosta se mohl stát už tři závody před koncem seriálu šampionem, ale potřeboval získat o 19 bodů víc než Tony Arbolino. Italský rival ale projel cílem čtvrtý za domácím Somkiatem Čantrou a udržel se ještě v dosahu suverénního lídra. Aktuálně na něj ztrácí 63 bodů, ve hře jich je ještě 75.

Binderova penalizace pomohla Bagnaiovi

Italský lídr MS třídy MotoGP Bagnaia původně dojel na třetím místě, po penalizaci Brada Bindera si však polepšil na druhou příčku. Jihoafrický jezdec byl potrestán ztrátou jedné pozice za porušení traťových limitů.

Martín o vítězství v hlavním závodě rozhodl odvážným manévrem v předposledním kole. První trojice jezdců se vešla do 253 tisícin sekundy, což byl čtvrtý nejtěsnější finiš v historii MotoGP.

Martín završil povedený víkend. Na okruhu v Buriramu nejprve rekordním časem ovládl kvalifikaci a poté zvítězil i ve sprintu, ve kterém triumfoval popáté za sebou. "Mám obrovskou radost. Dnes jsem nebyl rychlejší než soupeři, proto jsem do toho musel dát víc než sto procent," řekl Martín.

V nejslabší třídě Moto3 počtvrté v sezoně triumfoval Kolumbijec David Alonso a posunul se na třetí místo průběžného pořadí. Ztrácí už jen osm bodů na Ajumua Sasakiho z Japonska, který závod nedokončil, a 25 na španělského lídra Jaumeho Masíu, jenž byl v Thajsku čtvrtý.

Výsledky Velké ceny Thajska silničních motocyklů

Moto3: 1. Alonso (GasGas) 32:45,307, 2. Furusato (Jap./Honda) -0,266, 3. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,359, 4. Masiá (Šp./Honda) -0,382, 5. Öncü (Tur./KTM) -0,557, 6. Holgado (Šp./KTM) -1,133.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Masiá (Šp./Honda) 230, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) 213, 3. Alonso 205, 4. Holgado 205, 5. Öncü 191, 6. Ortolá (Šp./KTM) 157.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 35:20,880, 2. Acosta (Šp./Kalex) -3,481, 3. Čantra (Thaj./Kalex) -9,794, 4. Arbolino (It./Kalex) -12,923, 5. Ogura (Jap./Kalex) -14,451, 6. Ramírez (Šp./Kalex) -14,816, ...17. Salač (ČR/Kalex) -33,734.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Acosta 300,5, 2. Arbolino 237,5, 3. Dixon (Brit./Kalex) 172, 4. Canet (Šp./Kalex) 159, 5. Čantra 143,5, Aldeguer 137, ...9. Salač 108.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 39:40,045, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,253, 3. B. Binder (JAR/KTM) -0,114, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -2,005, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -4,303, 6. Quartararo (Fr./Yamaha) -4,550.

Pozn.: B. Binder za porušení traťových limitů přišel o jednu příčku.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 20 závodů): 1. Bagnaia 389, 2. Martín 376, 3. Bezzecchi 310, 4. B. Binder 249, 5. A. Espargaró 201, 6. Zarco (Fr./Ducati) 194.