Po trailech přes hory

Salač odstartuje ve Valencii z osmého místa, Martín vítězstvím ve sprintu dramatizuje boj o titul

Z třetí řady odstartuje Filip Salač do závěrečného závodu mistrovství světa silničních motocyklů. V kvalifikaci na Velkou cenu Valencie kategorie Moto2 dnes obsadil osmé místo. Na nejrychlejší čas Španěla Árona Caneta ztratil půl sekundy. V královské kategorii MotoGP zatím stále není rozhodnuto o titulu, Jorge Martín vítězstvím ve sprintu stáhl Francesca Bagnaiu na rozdíl 14 bodů.

Jorge Martín
zdroj: REUTERS autor: Pablo Morano

Francesco Bagnaia první šanci na obhajobu titulu ve Valencii nevyužil. Oslavy mu vítězstvím ve sprintu překazil jeho pronásledovatel Španěl Jorge Martín, který krátký závod ovládl podeváté v sezoně. Bagnaia dojel pátý a v průběžném pořadí se jeho náskok snížil na 14 bodů. O mistrovi tak rozhodne až nedělní závod, v němž italskému jezdci k obhajobě stačí páté místo.

V trénincích se Salačovi i kvůli technickým potížím nedařilo, ale v kvalifikaci si vedl o poznání lépe. V první části byl český jezdec nejlepší, nakonec si zajistil osmé místo na startu.

Před posledním závodem sezony je Salač v Moto2 jedenáctý. Letos vybojoval devět umístění v první desítce a byl druhý ve Francii, ale závěr sezony má slabší. Kvůli problémům s motorem neodstartoval do předchozí Velké ceny Kataru a z posledních pěti závodů získal jen dva body za 14. místo v Malajsii. Před závěrečným závodem vypadl z první desítky průběžného pořadí a za desátým Celestinem Viettim zaostává o šest bodů.

Ve Valencii se Salač rozloučí s italskou stájí Gresini, v příští sezoně bude jezdit za belgický tým Marc VDS.

Kvalifikace na Velkou cenu Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Veijer (Niz./Husqvarna) -1:38,311, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,048, 3. Öncü (Tur./KTM) -0,052.

Moto2: 1. Canet (Šp.Kalex) 1:33,314, 2. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -0,174, 3. Ramírez (Šp./Kalex) -0,194, ...8. Salač (ČR/Kalex) -0,530.

MotoGP: 1. Viňales (Šp./Aprilia) 1:28,931, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,092, 3. Zarco (Fr./Ducati) -0,213.

Sprint: 1. Martín (Šp./Ducati) 19:38,827, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,190, 3. M. Márquez (Šp./Ducati) -2,122.

Průběžné pořadí MS: 1. Bagnaia 442, 2. Martín 428, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 329, 4. B. Binder 277, 5. Zarco 205, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 198.