EP Benátky nad Jizerou

Na trati v Le Mans vybojoval Salač patnácté místo a potřetí bodoval

Český motocyklista Filip Salač ve Velké ceně Francie Moto2 obsadil 15. místo a potřetí v sezoně bodoval. Na okruhu v Le Mans vyhrál Španěl Augusto Fernández. Také v kategorii Moto3 zvítězil španělský jezdec na motocyklu KTM, a to Jaume Masiá. V nejvyšší třídě MotoGP vybojoval prvenství Ital Enea Bastianini.

Ve Francii dojel se třívteřinovým náskokem jako první Ital Enea Bastianini, Salač bodoval

Dvacetiletý Salač se v sedmém závodě sezony dlouho pohyboval na konci startovního pole. V závěru se však jezdci stáje Gresini Racing podařilo probojovat se na poslední bodovanou příčku. Loni ještě v kategorii Moto3 obsadil v Le Mans životní druhé místo.

"Prvních pět kol mi motorka jela na 70 procent výkonu. Ukázalo se, že bylo špatné jedno čidlo na motoru. Po pátém kole začala stíhací jízda, ale dostal jsem highsider v poslední zatáčce. Naštěstí jsem to ustál, ale dostal jsem ránu helmou do kapoty a po celý zbytek závodu mi tekla krev z nosu a špatně se mi dýchalo. Po dojezdu jsem vypadal jak Freddy Krueger. I tak jsem se závodem spokojený," uvedl Salač.

Pro Salače, který na Fernándeze ztratil 32 sekund, jde o druhý nejlepší výsledek v dosavadním průběhu sezony. Dvakrát obsadil 14. místo a dvakrát dojel na 21. příčce. Dvě Velké ceny nedokončil.

Fernández ukončil tříleté čekání na vítězství, všechny předchozí úspěchy zaznamenal v roce 2019. V neděli vyhrál s náskokem čtyř sekund před krajanem Arónem Canetem, třetí byl Thajec Somkiat Čantra.

V královské třídě MotoGP si pro třetí vítězství v sezoně dojel Ital Enea Bastianini. Zvítězil s náskokem tří sekund před Australanem Jackem Millerem, třetí byl Španěl Aleix Espargaró.

Na čtvrté příčce dojel domácí obhájce titulu Fabio Quartararo a udržel vedení v průběžném pořadí. V něm má na prvním místě náskok čtyř bodů před Aleixem Espargarem. Bastianini je o další čtyři body zpět třetí.

Šampionát bude pokračovat za dva týdny v Itálii. "Už se strašně těším do Mugella, jsem teď rozjetý a psychicky dobře naladěný. Děkuji týmu, škoda technické chyby, ale bohužel s tím nic neuděláme," dodal Salač.

Výsledky Velké ceny Francie silničních motocyklů

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Masiá (Šp./KTM) 24:04,119, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,150, 3. Guevara (Šp./GasGas) -0,220, 4. Foggia (It./Honda) -0,322, 5. Suzuki (Jap./Honda) -0,529, 6. Tatay (Šp./CFMoto) -1,594.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. García (Šp./GasGas) 112, 2. Masiá 95, 3. Foggia 95, 4. Guevara 89, 5. Sasaki 75, 6. Öncü (Tur./KTM) 70.

Moto2: 1. A. Fernández 40:31,726, 2. Canet (oba Šp./Kalex) -3,746, 3. Čantra (Thaj./Kalex) -4,628, 4. Beaubier (USA/Kalex) -4,745, 5. Ogura (Jap./Kalex) -15,376, 6. Schrötter (Něm./Kalex) -17,547, ...15. Salač (ČR/Kalex) -32,063.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. Vietti (It./Kalex) 108, 2. Ogura 92, 3. Canet 89, 4. Arbolino (It./Kalex) 70, 5. A. Fernández 69, 6. Roberts (USA/Kalex) 66, ...26. Salač 5.

MotoGP: 1. Bastianini (It./Ducati) 41:34,613, 2. Miller (Austr./Ducati) -2,718, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -4,182, 4. Quartararo (Fr./Yamaha) -4,288. 5. Zarco (Fr./Ducati) -11,139, 6. M. Márquez (Šp./Honda) -15,155.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. Quartararo 102, 2. A. Espargaró 98, 3. Bastianini 94, 4. Rins (Šp./Suzuki) 69, 5. Miller 62, 6. Zarco 62.