PLANEO CUP - Pohár mládeže FAČR 2024

Martín vyhrál sprint MotoGP v Thajsku, Salač byl v kvalifikaci Moto2 osmnáctý

Španělský jezdec Jorge Martín vyhrál sprint třídy MotoGP ve Velké ceně Thajska a přiblížil se na 18 bodů lídrovi šampionátu Francescu Bagnaiovi z Itálie, jenž skončil sedmý. V kvalifikaci třídy Moto2 na nedělní Grand Prix obsadil Filip Salač osmnáctou pozici.

MotoGP
zdroj: ČTK

Martín dnes nejprve vyhrál v rekordu okruhu v Buriramu 1:29,287 kvalifikaci a poté si z pole position dojel suverénně pro páté vítězství ve sprintu za sebou. Španělský pilot s ducati porazil o téměř sekundu Jihoafričana Brada Bindera s KTM, třetí byl Ital Luca Marini. Vedoucímu muži MS Bagnaiovi z továrního týmu Ducati nevyšla kvalifikace, startoval až ze šestého místa a hned v prvním kole se navíc o tři pozice propadl.

Salač, jenž se v Thajsku potýká s bolestí holeně po pádu v nedělní Velké ceně Austrálie, byl v trénincích dvacátý a musel už do úvodní části kvalifikace. V ní byl nejrychlejší a zajistil si tak jedno ze čtyř postupových míst do druhé fáze. V jejím úvodu však měl jediný český účastník MS pád, a i když se na trať vrátil, nedokázal svými časy konkurovat soupeřům a skončil poslední osmnáctý. Stejně jako v Austrálii tak devátý muž pořadí seriálu odstartuje z šesté řady.

Pole position získal Fermín Aldeguer, jenž porazil o 177 setin sekundy dalšího Španěla Pedra Acostu, jenž si může v nedělním závodu zajistit titul. V první řadě je doplní krajan a Acostův týmový kolega Albert Arenas. Jednadvacetiletý Salač, jenž před Austrálií nedokončil ani závod v Indonésii, ztratil na Aldeguera 1,488 sekundy.

Kvalifikace na Velkou cenu Thajska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Buriramu:

Moto3: 1. Öncü (Tur./KTM) 1:42,061, 2. Moreira (Braz./KTM) -0,057, 3. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,058.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 1:35,371, 2. Acosta -0,177, 3. Arenas (oba Šp./Kalex) -0,319, ...18. Salač (ČR/Kalex) -1,488.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 1:29,287, 2. Marini (It./Ducati) -0,138, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -0,036.

Sprint: 1. Martín 19:41,593, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,933, 3. Marini -1,841.

Průběžné pořadí MS: 1. Bagnaia (It./Ducati) 369, 2. Martín 351, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 297, 4. B. Binder 233, 5. A. Espargaró 190, 6. Zarco (Fr./Ducati) 188.