Martín dovršil japonské tažení ve zkráceném závodu MotoGP, Salač opět skončil v první pětce

Jorge Martín předvedl v Japonsku naprostou dominanci. V závodě, který byl zkrácen kvůli dešti, na něho nikdo nestačil a v průběžném pořadí již na obhájce Bagnaiu ztrácí pouhé tři body. Filip Salač potvrdil páté místo z kvalifikace. Na vítězného Thajce Somkiata Čantru ztratil český jezdec deset a půl vteřiny.

Salač si v Japonsku připsal další body

Závod královské MotoGP výrazně ovlivnil déšť. Martínovi se příliš nevydařil začátek závodu. Po chybě v třetím kole se propadl na deváté místo, potvrdil však aktuální formu a brzy se dostal do čela.

Jezdci už krátce po startu zamířili do depa a přesedali na stroje s pneumatikami na mokro, a když déšť zesílil, závod byl po dvanácti kolech zastaven. Po několika desítkách minut se závodníci na trať vrátili, ale vzhledem k pokračujícímu hustému dešti byla Velká cena krátce nato definitivně ukončena.

Platilo tak pořadí, které bylo před prvním přerušením, a vzhledem k odjeté polovině závodu dostali jezdci plné body. Vítězství slavil Martín na ducati, jenž potřetí v sezoně dokázal vyhrát v jedné Grand Prix sprint i hlavní závod.

"Udělal jsem chybu, byl jsem příliš široký v zatáčce, ale cítil jsem se dobře a dokázal jsem pak spoustu soupeřů předjet. Naštěstí jsou všichni v pořádku, ale bylo by nebezpečné pokračovat," řekl Martín. "Tohle je moje první pódium na mokru. Sice jsem nevyhrál a Jorge získal body, ale i tak mám velkou radost," přidal Bagnaia.

Španěl se tak přiblížil na rozdíl tří bodů dnes druhému světovému šampionovi a lídrovi MS Bagnaiovi z továrního týmu Ducati. Třetí byl šestinásobný mistr světa MotoGP Marc Márquez ze Španělska na hondě, jenž se dostal na stupně vítězů poprvé od loňské říjnové Velké ceny Austrálie.

Jednadvacetiletý Salač do závodu vyrazil jako pátý a stejná pozice mu patřila i v cíli. V dosavadních čtrnácti letošních závodech si vedl lépe jen na úvod šampionátu v Portugalsku, kde byl čtvrtý, a v Grand Prix Francie, v níž dojel druhý. V průběžném pořadí šampionátu zůstal Salač na sedmém místě.

"Byl to vynikající závod, i když start se moc nepovedl. V první zatáčce jsem ztratil tři místa," uvedl Salač. "V prvních kolech jsem měl stejnou rychlost jako jezdci vpředu, přestože jsem nejel na hraně. V tu chvíli jsem pomýšlel na pódium," řekl český jezdec, který byl pátý i v dubnu v Austinu.

"Motorka byla perfektní, ale pak můj výkon ovlivnilo ztuhlé pravé předloktí. Nemohl jsem jet tak rychle, jak bych chtěl. Je to škoda, protože motorka měla na vítězství," prohlásil Salač.

Závod Moto3 vyhrál stejně jako před týdnem v Indii Španěl Jaume Masiá a po třetím letošním vítězství se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Druhý dojel Japonec Ajumu Sasaki. Rovněž v Moto2 se domácí závodník musel spokojit s druhým místem. Ai Ogura zaostal za Čantrou o 1,353 sekundy.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Masiá (Šp./Honda) 33:30,0180, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,546, 3. Holgado (Šp./KTM) -1,602, 4. Nepa (It./KTM) -5,200, 5. Ortolá -5,230, 6. Muňoz (oba Šp./KTM) -8,900.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Masiá 199, 2. Sasaki 193, 3. Holgado 190, 4. Alonso (Šp./GasGas) 160, 5. Öncü (Tur./KTM) 147, 6. Ortolá 145.

Moto2: 1. Čantra (Thaj./Kalex) 35:19,273, 2. Ogura (Jap./Kalex) -1,353, 3. Acosta (Šp./Kalex) -3,080, 4. Dixon (Brit./Kalex) -5,065, 5. Salač (ČR/Kalex) -10,492, 6. González (Šp./Kalex) -12,961.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Acosta 252, 2. Arbolino (It./Kalex) 202, 3. Dixon 159, 4. Canet (Šp./Kalex) 124, 5. López (Šp./Boscoscuro) 119, 6. Čantra 114, 7. Salač 108.

MotoGP: 1. Martín (Šp./Ducati) 24:06,314, 2. Bagnaia (It./Ducati) -1,413, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -2,013, 4. Bezzecchi (It./Ducati) -2,943, 5. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -3,181, 6. Miller (Austr./KTM) -6,837.
Průběžné pořadí MS (po 14 z 20 závodů): 1. Bagnaia 319, 2. Martín 316, 3. Bezzecchi 265, 4. B. Binder (JAR/KTM) 201, 5. A. Espargaró 171, 6. Zarco (Fr./Ducati) 162.