Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Márquezové? Asi snídají něco jiného, žasne Ježek. Kornfeilovi na útok ze zadní pozice věří

Nejen jeho nadchly riskantní tahy bratrů Márquezových, které vyšly na jedničku. Motocyklista Ondřej Ježek zastává na Velké ceně České republiky roli televizního experta a momenty z tratě prožívá. Před nedělním rozuzlením Grand Prix v Brně přidává třicetiletý jezdec vytrvalostního MS a bývalý účastník šampionátu superbiků svůj pohled na výkony českých závodníků v čele s Jakubem Kornfeilem či na fenomenálního Marca Márqueze.

Motocyklový závodník a expert Ondřej Ježek
zdroj: Facebook Ondřeje Ježka

Kornfeil odstartuje do závodu Moto3 až z dvacáté příčky. Jde o velkou trhlinu do jeho plánů útočit na pódium?

V Moto3 to není nikdy konečná, až do posledního kola. Samozřejmě Kuba nebude spokojený. Zárodek jeho kvalifikačního neúspěchu vidím už v pátečním odpoledním tréninku. S týmem zkoušeli nějaké nové nastavení, které jim úplně nevyšlo, a Kuba navíc jezdil sám. Také mi přišlo, že to jen zkoušel, protože zajel o půl vteřiny horší čas než v pátek dopoledne. Byl problém, že nepostoupil rovnou do druhé části kvalifikace, protože v posledním tréninku už se kvůli dešti nemohl zlepšit.

A v kvalifikaci doplatil na těžký boj o čtyři postupová místa do její druhé části...

Ano, protože měl také smůlu, že většina jezdců, kteří byli na vodě rychlí už v ranním třetím tréninku, jeli právě první část kvalifikace. Přesto Kuba předvedl docela dobrý výkon, jenže to nestačilo. V závodě to ale bude o něčem jiném.

Není těch nedorazů v týmu s nastavením motorky nebo pozdním startem do kvalifikace, údajně kvůli zaseknuté časomíře v boxu, nezvykle mnoho?

Nechci to komentovat nějak kriticky, protože jsem u týmu nebyl. Nemám přesné informace a všechno má svůj důvod. Ovšem podle mě nebylo taktické zkoušet něco nového v klíčovém tréninku. Tým musel tušit, že bude o den později možná pršet. Bylo nutné v pátek zajet ten čas. Co se týká zaseklé časomíry... Může se to stát, protože mají box až úplně vzadu v paddocku. I tak mi to přijde zvláštní, že si nevšimli startu tréninku. Z těch zadních boxů už totiž většina lidí odjela. Ale jak říkám, nebyl jsem tam, těžko soudit.

Je nám líto, video expirovalo.
Z Čechů zajel v Brně kvalifikaci nejlépe Salač

Pomohou i tentokrát Kornfeilovi zkušenosti z několika závodů, kdy útočil zezadu? 

Určitě má šanci prokousat se dopředu. Navíc bude pravděpodobně sucho, protože to říkal Rossi. (smích) Na suché trati tady Kuba ví úplně přesně, co má dělat. Předpokládám, že pojede velká skupina, která se roztrhá, jen kdyby došlo k velkým pádům. Bude to velký boj. Loni třeba v Assenu začínal ze 23. pozice a dojel pátý. Kuba to umí a je jen na něm, jak se s tím popasuje.

Z dvojice stáje Redox PrüstelGP se tedy zatím daří více Filipu Salačovi, který odstartuje jako čtrnáctý. Jak hodnotíte jeho výkony?

Filip si zatím podle mě jede to, co chce. Zaznamenal svůj druhý nejlepší výsledek v kvalifikaci a na to, jaké byly podmínky, se s tím popasoval na nováčka hodně zdatně. Chytnul se s jedním z nejrychlejších jezdců Fernándezem, který mu pomohl k rychlému času. Už ve čtvrtek před závody mi Filip říkal, že je hodně nabuzený díky dobrým třem týdnům tréninku v pauze a cítí se velmi dobře. Měl jsem strach, aby se nepřehecoval, ale zatím vypadá na trati perfektně. V kvalifikaci to zvládl naprosto bravurně. 

V MotoGP dvacátý Karel Abraham podle jeho slov nevidí boj o bodovanou patnáctku jako nereálný. Vidíte to podobně?

V suchém tréninku měl šance mnohem větší. Na vodě v kvalifikaci jim ducati asi úplně nefungovala, jak měla. Jde hodně o nastavení elektroniky v těchto podmínkách. Ani týmový kolega Tito Rabat nezajel nic extra. Kája se nakonec ještě ke konci kvalifikakce zlepšil, takže dvacáté místo není žádný propadák, ale asi doufal v něco lepšího. Závod se pojede opět na suchu, a když se mu povede start, věřím, že se udrží v nějaké skupině o body.

Neuvěřitelné vítězství Marca Márqueze v kvalifikaci s pneumatikami na sucho:

Triumf v kvalifikaci zajistil Marcu Márquezovi risk s volbou pneumatik. Překvapil vás tento tah?

Bylo mně to hrozně sympatické. Ukázalo se, že vlastně oba Márquezové jsou na tyto podmínky vycvičení a věří si. Asi snídají něco jiného než ostatní. (smích) Obuli suché pneumatiky na prakticky mokrou trať. Ta vyjetá stopa byla hrozně úzká. Naprosto neskutečné, jak Marc vyhrál před Jackem Millerem o dvě a půl vteřiny a ten se jako jediný s ním odhodlal na suché pneumatiky, pak teda bohužel spadl. Poté i Álex Márquez v Moto2 předvedl to stejné. Teda vyhrál v uvozovkách jen o dvě sekundy před Samem Lowesem.

Pro vás z pohledu jezdce šlo o velký risk?

Byla velká pravděpodobnost, že fakt spadnete, což úplně nechcete. (úsměv) Svým způsobem to je šílenost. Řekli si, tak to tam prostě dáme, a taktika se jim povedla.

Riskoval jsem a nemusel jsem, uznal Marc Márquez po kvalifikaci

"Samozřejmě jsem rád za pole position. Bylo to úžasné a plné adrenalinu. Udělal jsem ale risk, který jsem nemusel podstoupit. Viděl jsem v parc fermé, že někteří členové týmu jsou šťastní, ale ti významní členové týmu byli velmi naštvaní," smál se jezdec týmu Repsol Honda.

Márquez v MotoGP drží značný náskok na čele pořadí. Kdo mu může na rychlém okruhu v Brně konkurovat, například jezdci na yamahách?

Fabio Quartararo i Maverick Viňales jedou suprově. Uvidíme, jak na tom bude Quartararo, protože má zatím spíš lepší tréninky než závody. Od Viňalese čekám, že zabojuje stoprocentně o stupně vítězů (po kvalifikaci je devátý - pozn. red). Jestli to bude stačit na Márqueze, je otázka. Viňales a Dovizioso jsou jeho největší hrozby. Marc ovšem vedl před přestávkou v seriálu skoro o 60 bodů a myslím si, že když nebude zbytečně bláznit, titul si s luxusem udrží.

Nedělní závodní program na Grand Prix v Brně:

8:40 - warm up Moto3
9:10 - warm up Moto2
9:40 - warm up MotoGP
11:00 - závod Moto3
12:20 - závod Moto2
14:00 - závod MotoGP

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy