Buly - debata expertů

Márquez je opět šampionem MotoGP, už pošesté

Marc Márquez se pošesté v kariéře stal mistrem světa v závodech silničních motocyklů královské třídy MotoGP. Čtvrtý titul za sebou si zajistil už čtyři závody před koncem šampionátu. Na okruhu v Buriramu ovládl Velkou cenu Thajska, i když měl v pátečním tréninku těžký pád a hodně se potloukl. Karel Abraham dojel na 19. místě.

Šestinásobný mistr světa MotoGP Marc Márquez
zdroj: ČTK/AP/Sakchai Lalit

Oba čeští jezdci v kategorii Moto3 v Thajsku bodovali. Po startu z předposlední řady dojel Filip Salač jedenáctý a Jakub Kornfeil dvanáctý. Zvítězil Španěl Albert Arenas, druhý Ital Lorenzo Dalla Porta zvýšil náskok v čele průběžného pořadí šampionátu.

Šestadvacetiletý Márquez šel v pátek po "highsideru" přes řídítka a chvíli nemohl dýchat. Bolestivě si narazil záda, kyčel i nohy, přesto v Grand Prix pokračoval. V sobotní kvalifikaci byl španělský jezdec Hondy třetí a dnes v posledním kole předjel Fabia Quartarara z Francie, který dlouho mířil za premiérovým vítězstvím. Márquezův největší soupeř v průběžném pořadí MS Ital Andrea Dovizioso dojel s odstupem 11 sekund čtvrtý.

Márquez opanoval VC Thajska a je pošesté mistrem světa v MotoGP

"Staral jsem se především o to, jak vyhrát závod, protože Fabio byl opravdu rychlý. Souboj s Doviziosem v šampionátu mě upřímně řečeno tolik nezajímal," řekl Márquez, který v sezoně devět závodů vyhrál, pětkrát dojel druhý a jednu Velkou cenu nedokončil. "Je to skvělý rok," přikývl jezdec, který v součtu s nižšími kubaturami MS získal už osmý titul.

Márquez do Thajska přijel s náskokem 98 bodů, čtyři závody před koncem MS nyní vede o nedostižných 110 bodů. Jeho sérii titulů v MotoGP dokázal přerušit jen krajan Jorge Lorenzo v roce 2015.

Kornfeil sahal po lepším umístění, cílem závodu Moto3 projel osmý, ale penalizace ho srazily na 12. příčku. Ze zadních pozic musel odstartovat kvůli bezohlednosti v pátečním tréninku, Salače zase rozhodčí potrestali za příliš pomalou jízdu. Jedenácté místo je pro něj v Moto3 druhým nejlepším výsledkem po zářijové deváté příčce ze San Marina.

Kornfeil byl z průběhu závodu nadšený, následné penalizace však jeho euforii uťaly. Přiznal, že důvody potrestání vlastně ani nechápe. "Přicházejí v mém případě bez jakéhokoliv předešlého upozornění a není zde pak ani možnost jakkoliv je zvrátit či si ztracené pozice vybojovat na trati zpět. Jejich rozdělování je dle zvláštního klíče a i sami fanoušci to vnímají celkem rozporuplně," řekl.

Dalla Porta prohrál s Arenasem o 231 tisícin sekundy, ale z druhého místa nemusel být smutný. Před Španělem Aronem Canetem, který závod na okruhu v Buriramu nedokončil, nyní v MS vede o 22 bodů.

Závod Moto2 vyhrál Ital Luca Marini. Šampionát vede s náskokem 40 bodů dnes pátý Španěl Álex Márquez, mladší bratr staronového šampiona MotoGP.

Velká cena Thajska v Buriramu, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 38:09,383, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,231, 3. López -0,322, 4. Ramírez (oba Šp./Honda) -0,459, 5. Foggia -0,666, 6. Vietti (oba It./KTM) -1,166, ...11. Salač -9,629, 12. Kornfeil (oba ČR/KTM) -9,559.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 204, 2. Canet (Šp./KTM) 182, 3. Arbolino (It./Honda) 161, 4. Ramírez 136, 5. McPhee (Brit./Honda) 126, 6. Antonelli (It./Honda) 118, ...12. Kornfeil 76, 23. Salač 18.

Moto2: 1. Marini (It./Kalex) 38:40,882, 2. B. Binder (JAR/KTM) -2,296, 3. Lecuona (Šp./KTM) -2,544, 4. Fernández -2,585, 5. Á. Márquez (oba Šp./Kalex) -2,919, 6. Martín (Šp./KTM) -6,839.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 224, 2. Fernández 184, 3. B. Binder 180, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) 178, 5. Navarro (Šp./Speed Up) 175, 6. Marini 151.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 39:36,223, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,171, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) -1,380, 4. Dovizioso (It./Ducati) -11,218, 5. Rins (Šp./Suzuki) -11,449, 6. Morbidelli (It./Yamaha) -14,446, ...19. Abraham (ČR/Ducati) -56,012.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 19 závodů): 1. M. Márquez 325, 2. Dovizioso 215, 3. Rins 167, 4. M. Viňales 163, 5. Petrucci (It./Ducati) 162, 6. Rossi (It./Yamaha) 145, ...25. Abraham 5.