Česko - Rakousko

Márquez je k nezastavení, počtvrté v kariéře opanoval seriál MotoGP

Dominantní postavení v královské kubatuře MotoGP stvrdil španělský motocyklista Marc Márquez čtvrtým titulem světového šampiona z posledních pěti let. V závěrečné Velké ceně Valencie stačilo jezdci Hondy 3. místo, jeho nejbližší rival Andrea Dovizioso z Itálie závod nedokončil. Z vítězství se radoval Márquezův krajan Dani Pedrosa. Karel Abraham skončil čtrnáctý, v kategorii Moto3 uzavřel nejhorší sezonu v kariéře Jakub Kornfeil 18. příčkou.

Sport
zdroj: ČT4

Čtyřiadvacetiletý Márquez obhájil loňský titul a je čtyřnásobným šampionem v MotoGP jako nejmladší závodník v historii. Má také další dva tituly ze slabších tříd do 125 ccm a Moto2. Od roku 2010 zakončil bez prvenství v MS pouze dvě sezony.

Ve Valencii mu stačilo dojet na 11. místě, i kdyby jeho jediný rival Dovizioso vyhrál. Fanouškům favorizovaného rodáka z Cervery zatrnulo pouze sedm kol před koncem, kdy se o vlásek vyhnul pádu. Nedlouho poté skončila Velká cena pro italského rivala a domácí jezdec už dojížděl jako jistý šampion.

Marquez počtvrté vyhrál MS v kategorii MotoGP

V konečném pořadí nasbíral Márquez o 37 bodů více než Dovizioso, který se stal vicemistrem světa MotoGP poprvé v kariéře. Třetí místo obsadil Španěl Maverick Viňales. Sedmadvacetiletý Abraham, jenž se do MS silničních motocyklů vrátil po sezoně v superbicích, obsadil dvacátou pozici.

Druhý český účastník šampionátu Jakub Kornfeil zakončil sezonu 18. místem. Závod Moto3 vyhrál domácí Jorge Martín. Devatenáctiletý Španěl se dočkal premiérového vítězství v kariéře poté, co letos podeváté ovládl kvalifikaci a startoval z pole position.

Kornfeil sice vylepšil 25. příčku z kvalifikace, ale počtrnácté v ročníku nebodoval. Šampionát zakončil na 22. místě s 26 body a výrazně si pohoršil oproti loňsku, kdy s hondou vybojoval 112 bodů a osmou pozicí dosáhl životního maxima.

Letos s peugeotem bodoval jen ve čtyřech závodech. Nejlépe byl sedmý před měsícem v Misanu. Od příští sezony bude rodák z Kyjova jezdit s KTM. Ve Valencii zaostal o 33 sekund za vítězným Martínem, který vystoupil na stupně vítězů poosmé v sezoně.

Martín porazil o necelé čtyři sekundy už jistého mistra světa krajana Joana Mira, třetí místo v konečném pořadí šampionátu mu uteklo o tři body.

Miguel Oliveira
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

V kategorii Moto2 vyšel závěr sezony skvěle Portugalci Miguelu Oliveirovi, jenž si dojel pro třetí vítězství za sebou. Tentokrát vyhrál o dvě sekundy před novopečeným šampionem Francem Morbidellim. Ital sice ve svém posledním měření sil před přestupem do královské třídy MotoGP dlouho vedl, ale nakonec neodolal rozjetému Oliveirovi.

Morbidellimu se tudíž nepovedlo vyrovnat rekord Španěla Marca Márqueze, který v roce 2012 vyhrál v jedné sezoně devět závodů Moto2. Oliveira zásluhou povedeného konce sezony obsadil třetí místo v konečném pořadí o dva body za Švýcarem Thomasem Lüthim – ten si v Malajsii zlomil kotník a usnadnil Morbidellimu cestu k titulu.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:08,125, 2. Zarco (Fr./Yamaha) -0,337, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -10,861, 4. Rins (Šp./Suzuki) -13,567, 5. Rossi (It./Yamaha) -13,817, 6. Iannone (It./Suzuki) -14,516, ...14. Abraham (ČR/Ducati) -41,988.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. M. Márquez 298, 2. Dovizioso (It./Ducati) 261, 3. M. Viňales (Šp./Yamaha) 230, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 210, 5. Rossi 208, 6. Zarco 174, ...20. Abraham 32.

Moto2: 1. Oliveira (Portug./KTM) 43:15,843, 2. Morbidelli (It./Kalex) -2,154, 3. Binder (JAR/KTM) -4,181, 4. Bagnaia (It./Kalex) -11,181, 5. Á. Márquez (Šp./Kalex) -12,146, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -14,595.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Morbidelli 308, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 243, 3. Oliveira 241, 4. Á. Márquez 201, 5. Bagnaia 174, 6. Pasini (It./Kalex) 148.

Moto3: 1. Martín 40:02,193, 2. Mir (oba Šp./Honda) -3,760, 3. Ramírez (Šp./KTM) -3,877, 4. Fenati -3,953, 5. Bastianini (oba It./Honda) -3,999, 6. Guevara (Šp./KTM) -4,940, ...18. Kornfeil (ČR/Peugeot) -33,128.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Mir 341, 2. Fenati 248, 3. Canet (Šp./Honda) 199, 4. Martín 196, 5. Di Giannantonio (It./Honda) 153, 6. Bastianini 141, ...22. Kornfeil 26.