Absa Cape Epic

Kornfeil si v Le Mans dojel pro nejlepší výsledek sezony

Le Mans - Motocyklový závodník Jakub Kornfeil dojel ve Velké ceně Francie v kategorii Moto3 šestý a zaostal jen o jedno místo za svým životním maximem. Letos bylo z předchozích čtyř závodů jeho nejlepším výsledkem jedenácté místo. Poprvé v sezoně vyhrál Ital Romano Fenati. Za ním korunovali italský úspěch Enea Bastianini a Francesco Bagnaia. Čtvrté místo obsadil poslední člen vedoucí skupiny Brit Danny Kent a zvýšil svůj náskok v čele mistrovství světa. Závod MotoGP opanoval Španěl Lorenzo, český zástupce, Karel Abraham, nedokončil.

Jakub Kornfeil
zdroj: ČTK/PR

Kornfeil, kterému v Le Mans vyšla už sobotní kvalifikace, v níž byl čtvrtý, projel cílem jako druhý v další skupince se ztrátou 2,421 sekundy na Fenatiho

"Podařilo se zajet nejlepší závod sezony, a to i přesto, že jsem se na motorce necítil zrovna dobře. Asi všichni viděli, že jsem moc nepředjížděl a ze všech sil se snažil udržet s první skupinou. Asi bylo lepší zachovat klidnou hlavu a posbírat důležité body," uvedl Kornfeil s tím, že šesté místo bylo dnes maximem.

V průběžném pořadí seriálu se posunul na 14. příčku. Ztrácí jen bod na Karla Haniku, který závodil necelé dva týdny po operaci zlomené kosti v zápěstí z Velké ceny Španělska. Do závodu musel startovat z boxu kvůli trestu za nebezpečnou jízdu po dojezdu v Jerezu a skončil na 20. místě. Podruhé za sebou tak nebodoval.

V královské třídě MotoGP vyhrál Jorge Lorenzo, který tak navázal na předchozí domácí triumf ve Španělsku. Dostal se tak na druhé místo průběžného pořadí za Valentina Rossiho, který i popáté v sezoně skončil na stupních vítězů zásluhou druhé příčky. Třetí místo bral Andrea Dovizioso. Kvalifikaci sice vyhrál Marc Márquez, ovšem brzy se propadl až na šesté místo a do čela se dostal Lorenzo, který si vedení pohlídal až do cíle, kam dojel s náskokem tří sekund. Márquez nakonec po několika soubojích vybojoval čtvrtou příčku.

Závod nevyšel Danimu Pedrosovi, který se vrátil po operaci ruky, kvůli které musel vynechat tři předchozí Velké ceny. Brzy upadl, na trať se sice vrátil, ale dojel na 17. příčce. Naopak závod znovu nedokončil český závodník Karel Abraham, který odstoupil 14 kol před koncem a v této sezoně tak má z pěti dílů MS jen jedno 21. místo z Argentiny. Jinak vždy nedojel.

Výsledky Velké ceny Francie silničních motocyklů:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 41:22,829, 2. Bastianini (It./Honda) -0,122, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -0,457, 4. Kent (Brit./Honda) -0,693, 5. Antonelli (It./Honda) -2,244, 6. Kornfeil -2,421, ...20. Hanika (oba KTM) -58,182.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Kent 104 b., 2. Bastianini 67, 3. Vázquez (Šp./Honda) 60, 4. Quartararo (Fr./Honda) 52, 5. Fenati 51, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 47, ...13. Hanika 18, 14. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 42:27,011, 2. Rabat (Šp./Kalex) -1,767, 3. Zarco (Fr./Kalex) -3,760, 4. Lowes (Brit./Speed Up) -4,076, 5. Morbidelli (It./Kalex) -14,492, 6. Simon (Šp./Speed Up) -14,681.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Zarco 89, 2. Lüthi 68, 3. Folger (Něm./Kalex) 57, 4. Lowes 54, 5. Morbidelli 54, 6. Rabat 53.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:44,143, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,820, 3. Dovizioso (It./Ducati) -12,380, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -19,890, 5. Iannone (It./Ducati) -20,237, 6. Smith (Brit./Yamaha) -21,145, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Rossi 102, 2. Lorenzo 87, 3. Dovizioso 83, 4. M. Márquez 69, 5. Iannone 61, 6. Crutchlow (Brit./Honda) 47.