Svět motorů

Kornfeil dojel ve Velké ceně Argentiny devátý, Hanika nebodoval

Termas de Río Hondo (Argentina) - Jakub Kornfeil dojel devátý v motocyklové Velké ceně Argentiny a o jedno místo vylepšil dva týdny starý výsledek z letošní premiérové Grand Prix v Kataru. Druhý český závodník v třídě Moto3 Karel Hanika skončil po startu z předposlední 32. pozice čtyřiadvacátý a znovu nebodoval.

Souboj Marca Márqueze a Valentina Rossiho
zdroj: ČTK/AP

Pro vítězství na osychající trati si senzačně dojel nováček Khairul Idham Pawi. Sedmnáctiletý Malajec debutoval v šampionátu loni v Aragonii a dnes ve své třetí Velké ceně v kariéře deklasoval zbytek pole o málo vídaných 26 sekund. Druhý dojel Španěl Jorge Navarro, třetí byl Brad Binder z JAR.

Kornfeilovi pomohl k posunu na devátou příčku pád jeho týmového kolegy Adama Norrodina několik desítek metrů před cílem. Malajec v boji o druhé místo skončil na zemi po "highsideru" a motorku dotlačil do cíle jako jedenáctý.

"Podmínky dnes byly opravdu obtížné. Od začátku do konce jsem se snažil o jediné - neupadnout. Zhruba v polovině závodu jsem měl na dostřel skupinu bojující o čtvrté místo. Pak jsem ale nemohl několik zatáček předjet Livia Loie, čímž se kontakt přerušil," uvedl Kornfeil. "Kromě dojetí závodu jsem hrozně chtěl ještě i top ten. To se nakonec podařilo, mám dalších sedm bodů a průběžné osmé místo v šampionátu, což je určitě velmi dobrá zpráva," dodal.

V podobném místě se rozhodlo o stupních vítězů také v královské třídě MotoGP, kterou vyhrál po roční pauze Španěl Marc Márquez na hondě. Za ním v souboji o druhou pozici srazil Ital Andrea Iannone krajana a týmového kolegu z Ducati Andreu Doviziosa a druhá příčka tak spadla do klína nejslavnějšímu Italovi Valentinovi Rossimu.

Vicemistr světa po výměně své yamahy v průběhu závodu na druhém motocyklu na mladší krajany nestačil a propadl se z druhé příčky na čtvrtou, nicméně po jejich pádu si připsal první letošní pódium. Třetí dojel Španěl Dani Pedrosa. Po pádu závod nedokončil úřadující mistr světa a vítěz z Kataru Jorge Lorenzo ze Španělska.

Mistrovství světa pokračuje hned příští týden v texaském Austinu.

Výsledky Velké ceny Argentiny silničních motocyklů

Moto3: 1. Pawi (Malaj./Honda) 41:35,452, 2. Navarro (Šp./Honda) -26,170, 3. Binder (JAR/KTM) -30,060, 4. Locatelli (It./KTM) -30,339, 5. Mir (Šp./KTM) -30,506, 6. Ono (Jap./Honda) -30,736, ...9. Kornfeil (ČR/Honda) -45,667, 24. Hanika (ČR/Mahindra) -1:25,115.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Binder 36, 2. Antonelli (It./Honda) 31, 3. Navarro 29, 4. Pawi 25, 5. Bagnaia (It./Mahindra) 16, 6. Mir 15, ...8. Kornfeil 13.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 40:57,806, 2. Lowes (Brit./Kalex) -1,347, 3. Folger (Něm./Kalex) -2,754, 4. Rins (Šp./Kalex) -6,101, 5. Ägerter (Švýc./Kalex) -17,384, 6. Syahrin (Malaj./Kalex) -17,484.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 34, 2. Zarco 29, 3. Lowes 27, 4. Syahrin 23, 5. Aegerter 22, 6. Salom (Šp./Kalex) 21.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 34:13,628, 2. Rossi (It./Yamaha) -7,679, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -28,100, 4. Laverty (Ir./Ducati) -36,542, 5. Barberá (Šp./Ducati) -36,711, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -37,245.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. M. Márquez 41, 2. Rossi 33, 3. Pedrosa 27, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) 25, 5. Dovizioso (It./Ducati) 23, 6. P. Espargaró 19.