TCL V Repre

Kornfeil dojel ve VC Francie devátý, Salač má premiérový bod, Abrahama diskvalifikovali

Jakub Kornfeil po nepovedené kvalifikaci vybojoval deváté místo v motocyklové Velké ceně Francie a zaznamenal druhý nejlepší výsledek v sezoně. Jeho týmový kolega Filip Salač získal v závodě nejslabší třídy Moto3 v Le Mans premiérový bod v kariéře za 15. místo. V královské MotoGP měl Karel Abraham pád už v zahřívacím kole a později byl diskvalifikován, prvenství obhájil lídr šampionátu Marc Márquez ze Španělska.

Jakub Kornfeil
zdroj: REUTERS autor: Soe Zeya Tun

Závod Moto3 vyhrál Brit John McPhee a druhého triumfu v životě se dočkal skoro po třech letech. Vítěz Velké ceny České republiky z roku 2016 se letos vůbec poprvé umístil v první desítce. Vedení v šampionátu díky třetímu místu zvýraznil Španěl Arón Canet. Kornfeil zůstal šestnáctý.

Oba čeští jezdci po startu ze šesté a sedmé řady hodně vytěžili z množství pádů soupeřů, do cíle nedojelo 12 z 29 závodníků. Kolize se nevyhnula v úvodu ani Salačovi, který po nezaviněném kontaktu vyjel z trati do kačírku a po návratu na trať pokračoval s velkou ztrátou.

"Přes nešťastné první kolo jedu domů s prvním bodem. Závodní víkend se povedl, udělali jsme velký krok vpřed," radoval se na Facebooku sedmnáctiletý Salač, který si ve Fracii připsal i životní kvalifikační výsledek v podobě 18. místa. V závodě byl dosud nejlépe dvacátý, na první bod dosáhl v šestém závodě v kariéře.

Kornfeil zapsal ve Velké ceně Francie deváté místo, Salač poprvé bodoval

Kornfeil si na trati oproti startovní pozici polepšil o jedenáct míst, cílem projel jako desátý a ještě se dodatečně posunul po penalizaci Španěla Jaumeho Masii.

"První dvě kola nebyla nic moc. Bylo tam hodně strkanic a pádů. Pak se ale vše ustálilo, já začal jet svoje tempo a získávat pozice. Motorka fungovala skvěle a já jsem si věřil v předjíždění. Nakonec se sjely čelní skupiny v jednu a já byl její součástí. Bohužel jsem se ale zasekl za Masakim, na kterého jsem prostě nemohl najít ten správný recept," uvedl Kornfeil.

V pátém závodě potřetí bodoval, lépe dojel jen minule ve Španělsku, kde startoval tři týdny po zlomenině klíční kosti. "Naším nejslabším článkem jsou kvalifikace, které nás bohužel stojí hodně cenných bodů v závodech," konstatoval Kornfeil.

Abraham se bez cizího zavinění ocitl na zemi ještě před ostrým startem. Se zpožděním se pak vydal na trať z depa, ale to už závodní pole absolvovalo celé kolo. Zanedlouho mu proto komisaři ukázali černou vlajku, takže musel opustit trať.

Márquez zvítězil potřetí v sezoně a značka Honda díky němu oslavila 300. triumf v královské třídě. Pětinásobný mistr světa MotoGP za sebou nechal o téměř dvě sekundy Andreu Doviziosa z Itálie a v čele šampionátu má před pilotem Ducati osmibodový náskok.

Marc Márquez završil v Le Mans rodinný double, protože před tím jeho mladší bratr Álex nenašel přemožitele v Moto2. Bylo to jeho první vítězství po roce a půl. V čele pořadí se přes pád a nulový zisk udržel Ital Lorenzo Baldassarri.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. McPhee (Brit./Honda) 37:48,689, 2. Dalla Porta (It./Honda) -0,106, 3. Canet (Šp./KTM) -0,757, 4. Rodrigo (Arg./Honda) -0,978, 5. Migno (It./KTM) -1,201, 6. Toba (Jap./Honda) -1,410, ...9. Kornfeil -1,848, 15. Salač (oba ČR/KTM) -30,511.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Canet 74, 2. Dalla Porta 60, 3. Antonelli (It./Honda) 57, 4. Toba 51, 5. Masiá (Šp./KTM) 49, 6. Vietti (It./KTM) 45, ...16. Kornfeil 22, 24. Salač 1.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 40:36,428, 2. Navarro (Šp./Speed Up) -1,119, 3. Fernández (Šp./Kalex) -1,800, 4. B. Binder(JAR/KTM) -6,015, 5. Vierge (Šp./Kalex) -7,057, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -9,401.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. Baldassarri (It./Kalex) 75, 2. Lüthi 68, 3. Navarro 64, 4. Á. Márquez 61, 5. Schrötter (Něm./Kalex) 56, 6. Fernández 43.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:53,647, 2. Dovizioso -1,984, 3. Petrucci (oba It./Ducati) -2,142, 4. Miller (Austr./Ducati) -2,940, 5. Rossi (It./Yamaha) -3,053, 6. P. Espargaró (Šp./KTM) -5,935, ...Abraham (ČR/Ducati) diskvalifikován.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 19 závodů): 1. M. Márquez 95, 2. Dovizioso 87, 3. Rins (Šp./Suzuki) 75, 4. Rossi 72, 5. Petrucci 57, 6. Miller 42.