V šachu

Kornfeil dojel ve Španělsku pátý, Hanika upadl

Jerez – Jakub Kornfeil obsadil páté místo v závodu Moto3 ve Velké ceně Španělska a zajel nejlepší výsledek v sezoně. Karel Hanika hned v úvodu závodu upadl, zvítězil Jihoafričan Brad Binder, který si premiérovým triumfem v kariéře upevnil vedení v šampionátu, přestože po penalizaci startoval z posledního místa na roštu. V královské třídě MotoGP vyhrál Ital Valentino Rossi a po prvním triumfu v sezoně si upevnil třetí místo v šampionátu.

Kornfeil zajel jeden z nejlepších výsledků v kariéře. Lépe skončil jen dvakrát v závěru loňské sezony, kdy dojel druhý v Silverstonu a třetí ve Valencii. Páté místo v mistrovství světa vybojoval třiadvacetiletý pilot už posedmé v kariéře. V této sezoně bodoval i ve čtvrtém závodě a v celkové klasifikaci si polepšil na osmé místo se stejným bodovým ziskem, jako má sedmý Enea Bastianini z Itálie.

"Top five je vždycky skvělý výsledek a dalších jedenáct bodů do hodnocení se moc hodí," radoval se Kornfeil.

Kornfeil od počátku figuroval ve velké skupině pronásledovatelů původně vedoucího tria, v jednu chvíli byl i čtvrtý. Pak se ale dlouho pohyboval až na hraně první desítky, než se v posledních dvou kolech probil zpět do čela skupiny.

"Pneumatiky odcházely, tak jsem čekal na chvostu a sledoval, kde můžu získat výhodu pro předjetí v posledních kolech. Dvě kola před cílem jsem se dal opět do boje a podařilo se získat zpět páté místo a udržet jej až do cíle," pochvaloval si Kornfeil. Ve skupině už dávno nebyl Binder, který dokázal dostihnout trojici uprchlíků a v závěru soupeřům nedal šanci. "Když jsem viděl, že se do našeho vláčku dotáhl Binder, věděl jsem, že bude rychlý a že se pokusí ujet. To přesně udělal. Bohužel jsem se ale nebyl schopný vytáhnout s ním. Musel jsem tedy bojovat tam, kde jsem byl," konstatoval Kornfeil.

Binder přitom kvůli porušení technických předpisů vyrazil do závodu až z poslední startovní pozice místo z druhé, kterou si původně vybojoval v kvalifikaci. Kornfeil proto stál na startu ve třetí řadě jako devátý, ačkoliv zajel v sobotu desátý čas, navíc čtvrté místo na roštu zůstalo volné kvůli technickým problémům Itala Niccola Antonelliho. Cílem před Kornfeilem projeli vedle vítězného Bindera už jen italský vítěz kvalifikace Nicolo Bulega, jeho krajan Francesco Bagnaia a Španěl Jorge Navarro.

Rossi po vítězství v sobotní kvalifikaci vyhrál závod způsobem start - cíl a připsal si celkově 113. triumf v kariéře před domácími hvězdami. Druhý skončil obhájce prvenství i titulu mistra světa Jorge Lorenzo a třetí předloňský vítěz závodu Marc Márquez. V průběžné klasifikaci je pořadí na prvních třech místech opačné.

V Moto2 se po prvním vítězství v sezoně a druhém v kariéře ujal vedení v šampionátu Brit Sam Lowes.

Výsledky Velké ceny Španělska silničních motocyklů

Moto3: 1. B. Binder (JAR/KTM) 41:29,882, 2. Bulega (It./KTM) 3,336, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -3,441, 4. Navarro (Šp./Honda) -3,513, 5. Kornfeil (ČR/Honda) -13,728, 6. Mir (Šp./KTM) -13,933, ...Hanika (ČR/Mahindra) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. B. Binder 77 b., 2. Navarro 62, 3. Fenati (It./KTM) 47, 4. Bulega 36, 5. Bagnaia 34, 6. Antonelli (It./Honda) 31, ...8. Kornfeil 29.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Kalex) 44:58,624, 2. Folger (Něm./Kalex) -2,480, 3. Rins (Šp./Kalex) -8,113, 4. Morbidelli (It./Kalex) -10,659, 5. Zarco (Fr./Kalex) -14,594, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -16,019.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. Lowes 72, 2. Rins 62, 3. Zarco 56, 4. Lüthi 53, 5. Folger 47, 6. Aegerter (Švýc./Kalex) 43.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 45:28,834, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,386, 3. M. Márquez -7,087, 4. Pedrosa (oba Šp./Honda) -10,351, 5. A. Espargaró -14,143, 6. M. Viňales (oba Šp./Suzuki) -16,772.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 18 závodů): 1. M. Márquez 82, 2. Lorenzo 65, 3. Rossi 58, 4. Pedrosa 40, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) 36, 6. M. Viňales 33.