Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej na zemi

Dupasquier podlehl zraněním z kvalifikace, Salač dojel v Mugellu jedenáctý

Průběh víkendu v italském Mugellu poznamenala vážná kolize v sobotní kvalifikaci v kategorii Moto3, jejímž následkům podlehl devatenáctiletý Švýcar Jason Dupasquier. Filip Salač dojel jedenáctý, vítězství bral v kategorii Moto3 Ital Dennis Foggia. Remy Gardner zvítězil v kategorii Moto2, v nejvyšší kubatuře MotoGP s přehledem vyhrál Francouz Fabio Quartararo na tovární yamaze.

Jason Dupasquier
zdroj: ČTK/AP/ autor: David Vincent

Foggia na domácí trati vybojoval první vítězství sezony

Salač startoval v Mugellu z osmnáctého místa a od začátku se držel ve vedoucí patnáctičlenné skupině. Během závodu se devatenáctiletý český jezdec pohyboval na hraně první desítky, do bojů o stupně vítězů se ale tentokrát nedostal. Jedenácté místo pro Salače znamená druhý nejlepší výsledek v sezoně. Nejlépe dojel druhý před dvěma týdny ve Francii. 

Myšlenky na Dupasquiera před závodem tížily i Salače, který vážně přemýšlel o tom, že závod vynechá. "Ráno ve warm upu se mi vůbec nejelo dobře, pořád jsem myslel na Jasona, co se může stát a co nemůže, protože je to můj kamarád," uvedl v tiskové zprávě ještě před tím, než se o úmrtí Švýcara dozvěděl.

Je nám líto, video expirovalo.
Motorkář Dupasquir podlehl svým zraněním

Dnešní den označil za asi nejtěžší ve své tříleté kariéře v šampionátu silničních motocyklů. "Ještě půl hodiny před závodem bylo skoro oficiální, že závod nepojedu. Fakt jsem se nemohl soustředit, nešlo mi to. Ale nakonec jsem si patnáct minut před startem řekl, že prostě musím bojovat a nesmím to vzdát. To riziko k tomu bohužel patří," konstatoval.

Foggia v těsném závěru uhájil první místo, druhý Španěl Jaume Masiá za ním zaostal o 36 tisícin sekundy. Třetí místo obsadil Gabriel Rodrigo z Argentiny. Podruhé za sebou se na stupně vítězů nedostal španělský nováček Pedro Acosta, jenž stejně jako ve Francii skončil osmý. Průběžné hodnocení šampionátu ale dál vede s náskokem 52 bodů před Masiou.

"Měl jsem dobrý start, pak jsem se pohyboval v první skupince. Byl to těžký závod, ale je to nepodstatné, protože jsme se právě dozvěděli, že Jason zemřel. Je to strašné. Výsledky a všechno tady okolo motorek jde dnes stranou. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast všem jeho blízkým," uvedl Salač po závodě.

Quartararo upevnil vedení v MotoGP

Francouzský jezdec třetí úspěch v sezoně věnoval zesnulému Dupasquierovi. "Byl to hodně emotivní den, začínat po minutě ticha bylo zvláštní. Navíc já jsem hodně emotivní člověk. Pokaždé, když jsem projížděl devátou zatáčkou, tak jsem na něj myslel. Tohle vítězství je pro něj," řekl Quartararo.

Francouz porazil o 2,6 sekundy Portugalce Miguela Oliveiru, třetí skončil úřadující mistr světa Joan Mir ze Španělska. V průběžném pořadí vede Quartararo o 24 bodů před krajanem Johannem Zarcem.

Na třetí příčku hodnocení sezony klesnul domácí Francesco Bagnaia, který po pádu závod nedokončil. Stejně dopadl šestinásobný mistr světa Marc Márquez ze Španělska.

Jason Dupasquier podlehl vážným zraněním 

Ihned po závodu se jezdci dozvěděli smutnou zprávu o úmrtí Jasona Dupasquiera. Devatenáctiletý švýcarský jezdec podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie. O jeho úmrtí informovalo vedení světového šampionátu krátce po dnešním závodu třídy Moto3, v které Dupasquier nastupoval.

Švýcarský mladík upadl v závěru kvalifikace a narazil do něj stroj soupeře, který se mu nestačil vyhnout. Přímo na trati byl ošetřován zhruba půl hodiny, pak ho vrtulník transportoval s vážným zraněním hlavy do nemocnice ve Florencii, kde se podrobil operaci hrudníku.

"Vážné poranění mozku přetrvává. Zůstává na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu," uvedli dopoledne zástupci florentské nemocnice Careggi v oficiálním prohlášení. Dupasquier nakonec boj o život prohrál.

"Navzdory maximálnímu úsilí lékařů na okruhu a všech, kteří se pak o švýcarského jezdce starali, nám nemocnice oznámila, že Dupasquier bohužel svým zraněním podlehl. Za celou rodinu MotoGP posíláme lásku jeho týmu, jeho rodině a blízkým. Budeš nám moc chybět, Jasone," uvedli představitelé mistrovství světa.

V MS silničních motocyklů je to první smrtelná nehoda od června 2016, kdy v tréninku Moto2 na Velkou cenu Katalánska přišel o život domácí jezdec Luis Salom.

Dupasquier, jehož otec Phillipe závodil v motokrosu, startoval v Moto3 druhou sezonu. Jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo v nedávném závodu v Jerezu. 

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 39:37,497, 2. Masiá (Šp./KTM) -0,036, 3. Rodrigo (Arg./Honda) -0,145, 4. Sasaki (Jap./KTM) -0,240, 5. D. Binder (JAR/Honda) -0,499, 6. Fenati (It./Husqvarna) -0,711, ...11. Salač (ČR/Honda) -1,080.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Acosta (Šp./KTM) 111 b., 2. Masiá 59, 3. Sasaki 57, 4. García (Šp./GASGAS) 56, 5. Fenati 56, 6. D. Binder 47, ...11. Salač 35.

Moto2: 1. Gardner (Austr./Kalex) 39:17,667, 2. R. Fernández (Šp./Kalex) -0,014, 3. Bezzecchi -8,021, 4. Roberts (USA/Kalex) -8,004, 5. Schrötter (Něm./Kalex) -12,343, 6. Ogura (Jap./Kalex) -23,170.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Gardner 114, 2. R. Fernández 108, 3. Bezzecchi 88, 4. Lowes (Brit./Kalex) 66, 5. Di Giannantonio (It./Kalex) 60, 6. Roberts 44.

MotoGP: 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 41:16,344, 2. Oliveira (Portug./KTM) -2,592, 3. Mir (Šp./Suzuki) -3,000, 4. Zarco (Fr./Ducati) -3,535, 5. B. Binder (JAR/KTM) -4,903, 6. Miller (Austr./Ducati) -6,233.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Quartararo 105, 2. Zarco 81, 3. Bagnaia (It./Ducati) 79, 4. Miller 74, 5. Mir 65, 6. Viňales (Šp./Yamaha) 64.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy