Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Pátým triumfem ve Zlíně získal Kopecký také domácí titul

Zlín - Hlavní favorit zlínské Barum rally a tovární jezdec Škody Jan Kopecký potvrdil svou dominanci a pátým triumfem ve Zlíně se zapsal do historie elitní české automobilové soutěže. Kopecký tak získal do osobního vlastnictví dosavadní putovní trofej a tímto vítězstvím obhájil také titul mistra České republiky. Domácím šampionem je počtvrté po letech 2004, 2012 a 2015.

Jan Kopecký
zdroj: ČTK autor: Glück Dalibor

Kopecký ve Zlíně až do poslední rychlostní zkoušky tvrdě bojoval s Alexejem Lukjaňukem z Ruska. Po čtrnácti z patnácti měřených testů měl v čele náskok jen 4,6 sekundy. V poslední erzetě však Rus útok na vítězství přehnal, havaroval a Kopecký, který získal jistotu čtvrtého domácího titulu již výhrou v sobotní etapě, bez problémů triumfoval.

"Myslím, že to byla asi nejtěžší Barumka, kterou jsem kdy jel, protože mi přišlo, že Lukjaňuk jel místy bezhlavě. Ale udržel to na cestě až do poslední rychlostky, kde udělal chybu, takže je mi to trochu líto i za něj, protože ten souboj byl nádherný," řekl Kopecký.

Lukjaňuk v poslední erzetě trefil zídku, poškodil kolo, a přestože po jeho výměně do cíle dojel, ztratil přes deset minut a nakonec se propadl až na šestnácté místo.

"Viděli jsme ho, jak tam stojí, tak jsme si říkali, že je to za náma. Pak jsem se ptal Pavla (spolujezdce Dreslera), jestli se nebude zlobit, když trochu zpomalím, a on na to, že v pohodě," uvedl Kopecký. Zároveň ale přiznal, že následně trochu zapochyboval, zda odstavené auto patřilo opravdu ruskému soupeři.

Je nám líto, video expirovalo.
Kopecký získal pátý triumf v Barum rallye

Druhý nakonec skončil s odstupem 2:34 minuty Tomáš Kostka, třetí byl Jan Černý. "Podle výsledku to byla určitě moje nejlepší Barumka. Druhý den byl hodně obtížný. Zlobila nás převodovka, rozsypal se nám diferenciál, takže auto jelo jenom na zadní náhon a neustále hrozilo, že spadnu do škarpy. Bral jsem však situaci, jaká je, ale naštěstí se to všechno stalo v poslední zkoušce před servisem, takže jsme měli štěstí v neštěstí," řekl Kostka, jenž se rallye věnuje jen příležitostně. Závodí hlavně na okruzích.

Životní výsledek zajel i Černý, jenž startoval stejně jako všech pět nejlepších jezdců s vozem Škoda Fabia R5. "Stříbro sice nevyšlo, což mě trochu mrzí, ale na druhou stranu jsou to stupně vítězů. První den nás potkaly problémy s brzdami a nedělní ráno bylo z mého pohledu trochu ospalé. Na předposlední zkoušce jsme dojeli Němce Kreima, který nás zdržoval asi osm kilometrů. Přesto mohu říci, že tratě byly nádherné, počasí skvělé a strašně moc diváků vytvořilo báječnou kulisu," uvedl Černý, jenž za Kostkou zaostal o necelých osm sekund.

České dominanci v soutěži, která byla součástí evropského šampionátu, dopomohly i problémy zahraničních jezdců. Již v sobotu zastavily technické potíže lídra mistrovství Evropy Kajetana Kajetanowicze z Polska, z pomyslných stupňů vítězů odstoupil i Francouz Bryan Buffier. Havárie ukončila i naděje Jaromíra Tarabuse, technika vystavila stop Václavu Pechovi.

Závěrečným šestým závodem MČR bude Rallye Příbram, která se pojede na přelomu září a října.

Barum Czech rally Zlín, závod seriálu mistrovství Evropy a mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Kopecký, Dresler 2:07:34,7, 2. T. Kostka, Kučera -2:34,0, 3. J. Černý, Černohorský -2:41,9, 4. Valoušek, Havelková (všichni Škoda Fabia R5) -3:47,7, 5. Kreim, Christian (Něm./Škoda Fabia R5) -5:16,1, 6. Vlček, Žáková (Ford Fiesta R5) -5:17,9, 7. Cherain, Cuvelier (Bel./Ford Fiesta R5) -5:40,4, 8. Štajf, Rajnoha (Škoda Fabia R5) -5:43,3, 9. Jakeš, Ehlová (Škoda Fabia S2000) -6:00,5, 10. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -7:02,0.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy