Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Kopecký útočí na mistrovský titul, bude slavit už po Rallye Bohemia?

Mladá Boleslav - Po 4 závodech má Jan Kopecký, tovární jezdec Škody, náskok 55 bodů v čele průběžného pořadí domácího šampionátu v automobilových soutěžích. Pokud zvítězí na Rallye Bohemia, zajistí si s předstihem třetí titul mistra České republiky za sebou a pátý celkově. Přímé vstupy z MČR sledujte na programu ČT sport. 

Jan Kopecký
zdroj: ČTK autor: Glück Dalibor

Pokud Kopecký projede v Mladé Boleslavi cílovou rampou jako vítěz a získá maximální počet 60 bodů, případně o tři body méně, může slavit bez ohledu na umístění soupeřů. Do konečného hodnocení se totiž započítává pět výsledků v sezoně a aktuálně druhý Václav Pech by už neměl šanci jej předstihnout.

"Samozřejmě, že by bylo krásné slavit doma. Závodíme pod komínem, je to v sídle týmu a vedení celé továrny," řekl Kopecký. "Navíc by mi to uvolnilo ruce před startem na Barum rallye. Pokud tam budou tak kvalitní soupeři jako v minulém roce, mohl bych se do toho pustit naplno od první rychlostní zkoušky a nemusel bych mít v hlavě, že hlavní jsou body. Tam jsem cítil, že jsem svázaný povinností titulu," pokračoval pětatřicetiletý pilot.

Kopecký je bezpochyby hlavním favoritem. Na domácích tratích proměnil ve vítězství patnáct startů v řadě. "Přesto si nemyslím, že bych byl neporazitelný. Snažím se pokaždé podat špičkový výkon. První den jedu na maximum se snahou minimalizovat riziko, abych si vybudoval náskok a druhý den to bylo snadnější," popsal svou taktiku.

V letošním roce byl za Kopeckým vždy druhý Pech. Na "Bohemce" se však do startovního pole vrací i pětinásobný český šampion Roman Kresta, který před třemi lety ukončil kariéru. "Neočekávám od sebe žádný výsledek. To je něco, co můžu říct poprvé. Dříve, když jsem jel, tak jsem vždy chtěl vyhrát. Teď je cílem se zúčastnit a rallye si chci užít," řekl Kresta.

Je mu nicméně jasné, že fanoušci budou očekávat výborné výkony. "Už jsem taky slyšel, že budu honit Kopejdu (Kopeckého, pozn. autora). A Venca (Pech) někde říkal, že mi řekne, jak mám závodit. Budu mu muset zavolat," pousmál se Kresta.

Roman Kresta
zdroj: ČTK autor: Petrášek Radek

Podobně jako šestinásobný vítěz Rallye Bohemia se vrací například i Štěpán Vojtěch, jenž v posledních letech startuje vždy jen v tomto závodě. Zatímco Kresta ale pojede s vozem Škoda Fabia R5 poslední specifikace, Vojtěch bude řídit starý Peugeot 206 WRC.

"Chci mít z jízdy dobrý pocit a ten se třeba dostaví, i když budeme až desátí. Nechci vůbec odhadovat, jak na tom můžeme být. Jsem už spíš rallyeový turista. Nečekám, že se hned budu měřit s těmi nejrychlejšími. Naší hlavní ambicí je, aby auto celou soutěž jelo. Vypadá to jako jednoduchá věc, ale vzhledem k jeho věku to není jednoduché," uvedl Vojtěch.

Rallye Bohemia odstartuje v sobotu a pořadatelé připravili trať s jedenácti rychlostními zkouškami. Vítěz bude znám v neděli kolem 16. hodiny.

Průběžné pořadí TrueCam MČR v automobilových soutěžích:

1. Kopecký (Škoda Fabia R5) 237, 2. Pech (Ford Fiesta R5) 182, 3. J. Černý (Škoda Fabia R5) 111, 4. J. Dohnal (Ford Focus WRC) 104, 5. J. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) 81, 6. Jakeš (Ford Fiesta R5) 74.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy