Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Motocyklová GP v Brně šetří, ale tratí. Schodek přesáhl 40 milionů

Praha - Hospodaření Grand Prix České republiky silničních motocyklů v Brně skončilo v letošním roce schodkem ve výši 40,6 milionu korun. Čeští organizátoři tak prodělali přibližně o 25 procent více než o rok dříve. Hlavními důvody jsou menší počet diváků, kteří závod navštívili, a zvýšení takzvaného zalistovacího poplatku, který brněnští pořadatelé museli zaplatit promotérovi seriálu.

Brněnský závod
zdroj: ČT4 autor: David Soeldner

"Snažíme se šetřit, šetřit a šetřit. Promotérský poplatek nám ale láme vaz," řekla předsedkyně představenstva Autodromu Brno Ivana Ulmanová na dnešní tiskové konferenci v Praze. Výše poplatku není oficiálně známá, nejspíše je to ale přibližně 70 milionů korun. Rozpočet akce byl celkem 136,9 milionu.

Dalším problémem, kvůli kterému se zvýšila ztráta akce, byla skutečnost, že v průběhu tří dnů na Masarykův okruh zavítalo "jen" 212 000 diváků, což byla nejslabší návštěva za poslední roky. Propad nastal zejména v neděli, kdy i kvůli rannímu dešti dorazilo na Masarykův okruh 139 232 fanoušků. "Řada lidí z Brna a okolí, kteří se rozhodují až na poslední chvíli, kvůli počasí na okruh pravděpodobně nakonec nedorazila," uvedl tiskový mluvčí Automotodromu Jiří Smetana.

Výsledek hospodaření nevylepšila ani dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), jehož zástupci brněnskému okruhu uvolnili 31,5 milionu korun. Pět milionů bylo ale použito na zalistovací poplatek mistrovství světa superbiků.

MS superbiků v Brně je ohroženo

Právě pořádaní MS superbiků v Česku v příštím roce je momentálně ohroženo. Červnový závod na Masarykově okruhu sice figuruje v předběžném kalendáři, představitelé Autodromu se ale ještě definitivně nerozhodli, zda jej opravdu uspořádají. Podle Ulmanové bude záležet na výši dotace od MŠMT pro příští rok.

"Pan ministr Fiala nám už v září řekl, že Grand Prix podpoří, ale neřekl jakou částkou. Takže se můžeme pouze dohadovat, jestli částka bude vyšší, stejná, nebo nižší, což by pro nás bylo katastrofální," uvedla Ulmanová, podle které si již nemůže okruh dovolit dotovat ztrátové závody z celkového rozpočtu. "Proto je tato akce momentálně ohrožena," přiznala šéfka okruhu. Definitivně jasno by mělo být nejpozději 4. prosince.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy