Následuje
Panorama

Motocyklová GP Brna hospodařila v plusu, v pátek začne prodej vstupenek

Grand Prix v Brně skončila v letošním roce v plusu čtyři miliony korun. Oznámil to primátor moravské metropole Petr Vokřál (ANO). Zároveň však doplnil, že zisk je mimo jiné zásluhou finanční podpory státu, kraje a města, které do akce daly přes 100 milionů korun. Závod mistrovství světa navštívilo 194 000 lidí a na vstupenkách se vybralo 72 milionů korun.

Velká cena Brna
zdroj: ČT sport autor: David Soeldner

V pátek se začnou prodávat vstupenky na příští ročník. V první vlně budou o 200 korun dražší než letos. Cena začne na 1490 korunách. Závody se pojedou od 3. do 5. srpna.

Náklady letošního ročníku byly skoro 170 milionů. Největší položku 104 milionů činil zalistovací poplatek na zisk licence na pořádání Grand Prix od promotérské společnosti Dorna. Příští rok se zvýší zhruba na 111 milionů.

Letos dalo ministerstvo školství 70 milionů, kraj 20 milionů a město Brno deset milionů. Podle analýzy nicméně návštěvníci utratí během závodů peníze, ze kterých stát utrží na daních kolem 200 milionů. Podle Vokřála pomohl ekonomické situaci i dobrý kurz koruny vůči euru, díky čemuž se snížily peníze vynaložené na zalistovací poplatek.

Na příští rok bude spolek od ministerstva žádat podle Vokřála 70 milionů stejně jako pro letošní ročník. Politici už o tom jednali se zástupci ministerstva a po sestavení nové vlády budou pokračovat. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) doplnil, že se povedou jednání i o tom, aby se podpora GP a úhrada zalistovacího poplatku dostala trvale do rozpočtu některého z ministerstev nebo do rozpočtu státu.

V pátek v poledne začne prodej lístků na příští rok. "Budou se prodávat vstupenky na všechny přírodní tribuny, sedadlové tribuny a na kemp," uvedl Vokřál.

Vstupenky Silver začínají na 1490 korunách, Gold na 1890 korunách. Sedadlové tribuny, které umožňují pohyb po celém areálu a všech přírodních tribunách, začínají na ceně 2490 korun a Camp A vstupenky budou ke koupi za 3990 korun.

Vokřál zároveň uvedl, že i když se cena lístků zvýší, stále budou nejlevnější v Evropě. Podle něj je také dobře, že prodej začne s dostatečným předstihem. Na loňský ročník začal až po Vánocích, což spolu se špatným počasím mělo za následek ztrátu skoro 28 milionů. Letos byly lístky k dostání už loni před Vánocemi a i přes déšť se Velká cena dostala do plusu. 

Velká cena Brna
zdroj: ČT sport autor: David Soeldner

Grand Prix přitom hrozil zánik. Její předešlý pořadatel Automotodrom Brno už ji nechtěl pořádat kvůli její ztrátovosti, kterou způsoboval především zalistovací poplatek. Politici se proto dohodli na tom, že Velkou cenu zachrání, protože dělá městu i regionu dobrou reklamu a navštěvují ji desítky tisíc lidí.

Proto zástupci města a kraje založili spolek a domluvili se s Dornou na pořádání pěti ročníků. Zatím uspořádali dva ročníky, přičemž zalistovací poplatek se každoročně zvedne o několik milionů korun.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy