FC Zbrojovka Brno - AC Sparta Praha B

Macháček se posunul před Plechatého, Loprais je stále třetí

Iquique (Chile) - Karel Loprais s tatrou a Josef Macháček na čtyřkolce yamaha vybojovali třetí místa v páté etapě Rallye Dakar. Loprais ještě na pomyslných stupních vítězů nechyběl a na 423 kilometrů dlouhém rychlostním testu na trase z Calamy do Iquique zopakoval umístění z předchozích dvou dnů. Podruhé, byť jen o necelou minutu, přitom porazil obhájce Vladimira Čagina s kamazem, který podobně jako ve druhé etapě ztratil průběžné vedení. Do něj se po druhém etapovém prvenství dostal opět jeho krajan Firdaus Kabirov, který dnes všem soupeřům ujel o dvacet minut. Před Lopraisem dokončil etapu i další ruský pilot v kamazu Eduard Nikolajev, v celkovém pořadí ale na českého pilota stále ztrácí na čtvrtém místě půlhodinu.

Macháček, který dvě etapy vládl celkovému pořadí, se z medailového umístění radoval po dvoudenní pauze. Na vítězného Alejandra Patronelliho z Argentiny nicméně ztratil přes půl hodiny. Macháček byl ale o tři a půl minuty rychlejší než jeho týmový kolega Martin Plechatý a posunul se před něj na čtvrté místo v průběžném pořadí.

Premiérová etapová vítězství v tomto ročníku slavila značka BMW, a to zásluhou Stéphana Peterhansela z Francie v kategorii automobilů a portugalského motocyklisty Paula Goncalvese.

Dakar 2011

Stále vedou Sainz a Coma

V čele pořadí jsou ale nadále španělský obhájce prvenství Carlos Sainz ve volkswagenu a motocyklový šampion z roku 2009 a jeho krajan Marc Coma na KTM. Ten dnes porazil o pouhých 12 sekund francouzského obhájce a největšího soupeře Cyrila Desprése, v celkovém pořadí ale jeho náskok před ním vzrostl o deset minut.

Després totiž inkasoval před startem etapy penalizaci za to, že v předchozím dnu nerespektoval značení. "Jen jsem zapomněl rukavice a vracel se pro ně. Značek jsem si nevšiml. Taková jsou pravidla, ale už jsem na to zapomněl," uvedl Després na webu závodu.

Davidu Pabiškovi na yamaze patří po pěti etapách 37. místo. Před sobotním volným dnem absolvuje konvoj účastníků v pátek 721 km, z toho 456 km měřených úseků na trase z Iquique do Ariky.