ČEZ Extraliga 2023/2024

Lorenzo je podruhé šampionem MotoGP, Abraham dojel devátý

Phillip Island – Španělský motocyklový jezdec Jorge Lorenzo se stal podruhé v kariéře mistrem světa v nejsilnější kubatuře Moto GP. Čtvrtý titul v kariéře si zajistil v předposledním závodě sezony na australském Phillip Islandu. Svého krále zná i Moto2, kde může slavit další Španěl Marc Márquez. Dobře si dnes vedl i český jezdec v elitní kategorii Moto GP, jenž skončil na devátém místě.

Slavící Jorge Lorenzo
zdroj: AP autor: Rob Griffith

Lorenzo dnes dojel druhý za Caseym Stonerem, loňským mistrem světa, jenž vyhrál domácí Grand Prix už pošesté v řadě. K předčasné oslavě Lorenzovi pomohl i pád jediného konkurenta v boji o titul Daniho Pedrosy, pro něhož závod skončil už ve druhém kole.

Karel Abraham obsadil v Austrálii deváté místo a pro body si dojel i druhý Čech Jakub Kornfeil díky 13. pozici v nejslabší třídě Moto3, byť ho po celý závod trápily potíže s prokluzující spojkou. V Moto3 se radoval z pátého prvenství v sezoně už jistý šampion Němec Sandro Cortese.

Pětadvacetiletý Lorenzo se stal králem MotoGP už v roce 2010, v letech 2006 a 2007 slavil titul v tehdejší třídě do 250 ccm. Před závěrečným závodem sezony, Velkou cenou Valencie, má před Pedrosou nedostižný náskok 43 bodů.

Po Pedrosově pádu převzala vedení domácí hvězda Stoner a byť se před pár týdny podrobil operaci kotníku, na Phillip Islandu triumfoval už šestým rokem po sobě. Abraham po celou dobu bojoval s Nickym Haydenem a Valentinem Rossim o sedmé místo, nakonec dojel devátý a bodoval počtvrté za sebou.

"Jsem strašně šťastný, protože jen my víme, jak těžké je bojovat s jezdci, jako je Casey, Dani nebo s továrnou jako je Honda," radoval se Lorenzo, jezdící na Yamaze. Jako šampion přijede domů do Valencie k letošní derniéře za dva týdny. Lorenzo ze 17 letošních závodů nebyl nikdy horší než druhý, šestkrát vyhrál a jen v červnu v Assenu nedokončil, když ho v první zatáčce vyřadil chybující Alvaro Bautista.

Abraham byl se závodem spokojen

Abraham startoval ze čtvrté řady a oproti kvalifikaci si v cíli polepšil o dvě místa. "Ze závodu mám radost, opět jsme dojeli v top ten, které znamená i slušnou porci bodů," hodnotil český motocyklista. Po delší době byl spokojen se strojem Ducati, jenže jeho kvalita nevydržela až do konce.

Karel Abraham
zdroj: ČTK autor: Igor Šefr

"Povedl se mi skvělý start a šel jsem i před Nickyho Haydena, potom jsem se dokázal držet ve skupině mezi Valentinem a Haydenem. Cítil jsem se na motorce jistý jako už dlouho ne, a věřil jsem si, že bych mohl Valentina i předjet. Zhruba od dvanáctého kola se ale motorka začala zhoršovat, předjel mě Nicky a oba mi začali postupně ujíždět," popsal.

Stoner potvrdil konec kariéry

Zatímco Lorenzo si užíval mistrovských oslav, Stoner se loučil s domácími fanoušky šestým triumfem. A ujistil, že po této sezoně opravdu ukončí kariéru. "Neměním rozhodnutí každou chvíli," prohlásil dvojnásobný šampion. Sedmadvacetiletý otec osmiměsíční dcery oznámil odchod už v květnu kvůli rodině.

Kornfeil si i přes problémy dojel pro body

Kornfeila po celý závod zlobila spojka, kvůli níž se v úvodu propadl až na 22. místo. Po stíhací jízdě a odstoupení soupeřů nakonec dosáhl na body. "Od prvního až do posledního kola závodu jsem měl tento problém a je tak trošku zázrak, že to vydrželo až do cíle. Na výjezdech a rovinkách jsem pak neuvěřitelně ztrácel, což jsme pak viděli i na datech. Nevím, co se děje, ale štěstí se nás prostě absolutně nedrží," litoval.

Kubatura Moto2 má nového mistra světa. Devatenáctiletému Márquezovi stačilo dnes bezpečně třetí místo, aby předčasně rozhodl souboj s krajanem Polem Espargarem. Ten se snažil situaci v pořadí MS zdramatizovat, jenže ani vítězství mu nepomohlo.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na

Moto3: 1. Cortese (Něm./KTM) 38:20,014, 2. Oliveira (Portug./Suter Honda) -2,108, 3. Sissis (Austr./KTM) -5,031, 4. Rins (Šp./Suter Honda) -5,084, 5. Kent (Brit./KTM) -5,107, 6. Fenati (It./FTR Honda) -5,109, ...13. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -33,479.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Cortese 305 b., 2. Salom (Šp./Kalex) 208, 3. Viňales (Šp./FTR) 199, 4. Rins 141, 5. Fenati 136, 6. Kent 129, ...15. Kornfeil 62.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 39:26,486, 2. West (Austr./Speed Up) -16,811, 3. Márquez (Šp./Suter) -16,837, 4. Redding (Brit./Kalex) -16,957, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -26,018, 6. Zarco (Fr./Motobi) -26,028.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Márquez 299, 2. P. Espargaró 260, 3. Iannone (It./Speed Up) 188, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 177, 5. Redding 161, 6. Kallio (Fin./Kalex) 119.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 41:01,324, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -9,223, 3. Crutchlow (Brit./Yamaha) -14,570, 4. Dovizioso (It./Yamaha) -23,303, 5. Bautista (Šp./Honda) -23,432, 6. Bradl (Něm./Honda) -23,467, ...9. Abraham (ČR/Ducati) -52,613.
Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Lorenzo 350, 2. Pedrosa (Šp./ Honda) 307, 3. Stoner 238, 4. Dovizioso 208, 5. Bautista 165, 6. Rossi (It./Ducati) 157, ...14. Abraham 50.