Následuje
SP Německo

Lopraise čeká třináctý Dakar. Zkušeností už mám hodně, říká

Nejzkušenějším českým závodníkem na nadcházející Rallye Dakar bude osmatřicetiletý Aleš Loprais. Pro pilota kamionu Tatra půjde již o třináctý ročník v legendárním závodě. V Peru chce znovu bojovat o medailové příčky. Nejlépe skončil Loprais v roce 2007, kdy dojel třetí.

Aleš Loprais
zdroj: ČTK autor: Šimánek Vít

"Zkušeností už mám hodně, to je pravda. Na Dakaru ale člověk nikdy neví, co ho čeká. Můžete se připravit na spoustu situací, na sto různých momentů a ano, přijde sto první, kterou jsme nezažili. Dakar je pestrý a vždy vás může něco překvapit," řekl Loprais, který v minulých letech závodil s kamiony MAN a Iveco, loni se ale vrátil k Tatře.

Dlouho ho však trápily technické problémy. "To byla hlavní věc, kterou jsme řešili. Věřím, že se nám podařilo vše odstranit. Při testování v Africe jsme najeli x kilometrů a vše vydrželo. Na druhou stranu na Dakaru se vždy objeví něco, s čím nepočítáte," pousmál se.

Hlavní postava Instaforex Loprais týmu dokázala již devětkrát vyhrát na Dakaru etapu, jedno dílčí vítězství si připsala i v posledním ročníku. Tentokrát ale Loprais cílí hlavně na konečný výsledek. "Bavit se před startem o ambicích je zbytečné. Když se člověk podívá na naše dílčí výsledky, tak je to jasně dané. Jde ale o výdrž, o štěstí, o techniku," uvedl Loprais.

Dodává, že před startem nelze ani mluvit o tom, zda je dobré začít opatrněji. "Vždy si jedete své tempo a až v cíli etapy zjistíte, jak jedou ostatní. Určitě bychom ale radši jeli tak, abychom ze začátku nebyli tak vidět a nenápadně se probojovávali zezadu. Nesmíme ale být moc vzadu. Čeká nás jen deset etap," řekl.

Nadcházející ročník se pojede pouze v Peru a pořadatelé připravili trať, která vede z velké části na písku. "Myslím si, že z toho vymáčkli maximum. Určitě to bude náročné. Naštěstí jim zbylo to nejzajímavější z Jižní Ameriky. A když to bude logisticky přívětivější, tak to pro organizátora bude i ekonomicky výhodnější. I divácky atraktivnější díky terénu," podotkl.

V dunách a písku bude hodně záležet i na schopnostech navigátorů, Loprais opět spoléhá na španělského parťáka Ferrana Marca. "Jsem rád, že se mnou opět pojede. Je to i kamarád, což je v kabině strašně důležité," řekl. Třetím členem posádky bude mechanik Petr Pokora.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy