Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Loeb vyhrál i na sněhu v Norsku a bez ztráty bodu vede šampionát

Hamar (Norsko) - Francouz Sébastien Loeb s citroënem vyhrál Norskou rallye a v součtu s triumfem v zahajovací soutěži v Irsku vede mistrovství světa s plným bodovým ziskem. Pětinásobný šampion odolal na severu Evropy i na méně oblíbeném sněhu útokům finských soupeřů v továrních fordech. Druhý dnes skončil s odstupem necelých deseti sekund jeho hlavní rival Mikko Hirvonen, třetí Jari-Matti Latvala už ztratil bezmála půldruhé minuty.

Sebastian Loeb a jeho navigátor Daniel Elena
zdroj: ČTK/AP autor: Wayne Drought

Český pilot Martin Prokop za volantem mitsubishi skončil patnáctý a v kategorii produkčních vozů obsadil třetí místo. Vyhrál Švéd Patrik Sandell s vozem Škoda Fabia S2000, který měl premiéru v MS.

Loeb získal 49. prvenství v kariéře, v Norsku ale triumfoval poprvé. Při premiéře severské soutěže v roce 2007 skončily jeho naděje zdržením v závěji a ztrátu na piloty fordů v čele s vítězným Hirvonenem už tehdy nedohnal. Na sněhu dosud dokázal Loeb zvítězit jen ve Švédsku v roce 2004.

Tentokrát vedl od konce první etapy, ale až do závěrečné zkoušky musel odolávat Hirvonenovým útokům. Finský pilot vyhrál v posledním dnu čtyři ze šesti testů a po předposlední erzetě bylo jeho manko oproti sobotním patnácti sekundám poloviční. Loeb ale nejrychlejším časem v poslední zkoušce vítězství uhájil.

"Bylo to vydřené vítězství," řekl Loeb a přiznal, že si situaci v závěru sám komplikoval. "Udělal jsem dvě chyby, které mě stály nějakou tu sekundu. Hirvonen mě držel pod tlakem, takže jsem musel jet na hranici možností. Skutečně to líp nešlo," uvedl obhájce titulu.

Naopak jako bezchybný zhodnotil svůj výkon v posledním soutěžním dnu Hirvonen, na zopakování vítězství z roku 2007 mu to ale nestačilo. "Nemohu si nic vyčítat. Dnes to pro mne znamenalo jet hop nebo trop. Zkusil jsem všechno, ale nestačilo to," uvedl Hirvonen, který se v průběžné klasifikaci posunul na druhé místo. Na Loeba ztrácí šest bodů.

Prokopovi se dařilo, ostatním méně

Prokop byl nejrychlejší z tria českých jezdců a po druhém místě v takzvané juniorské kategorii v Irsku si nyní připsal šest bodů mezi produkčními vozy. "Jsme šťastní, že jsme v cíli na třetím místě. Je to pro nás fantastický začátek šampionátu. Bylo těžké bojovat proti místním pilotům. Očekávali jsme spíše pátou či šestou příčku, ale třetí je parádní," uvedl Prokop na svém webu.

Jaromír Tarabus s fiatem skončil devatenáctý, Martin Semerád s mitsubishi obsadil 33. místo poté, co vypadl z první třicítky až po výjezdu mimo trať v závěrečném testu.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy