Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Za oponou Valašské rally

Loeb si může na domácí půdě zajistit devátý titul

Štrasburk - Tovární jezdec Citroënu Sébastien Loeb má první šanci zajistit si s předstihem již devátý titul mistra světa v automobilových soutěžích. A stejně jako před dvěma lety může slavit v domácím prostředí, dalším závodem seriálu je totiž Francouzská rallye, která má potřetí za sebou centrum v jeho rodném Alsasku. Úvodní rychlostní zkouška se pak uskuteční v ulicích Štrasburku.

Sébastien Loeb
zdroj: AP autor: Michael Probst

Osmatřicetiletého Loeba může v cestě za prodloužením série triumfů ohrozit jen jeho týmový kolega Mikko Hirvonen z Finska. Tři rallye před koncem MS má Loeb v průběžném pořadí náskok 61 bodů, k zisku mistrovského titulu potřebuje mít po neděli na Hirvonena náskok 56 bodů. "Počty jsou to jednoduché, titul získám v případě, že o víkendu skončím před týmovým kolegou, a pro to jsem odhodlaný udělat maximum," uvedl Loeb. Rallye po přesunutí do Alsaska v roce 2010 vyhrál, loni ale nedojel do cíle.

Současný král světové rallye vyhrál v této sezoně sedm závodů, na předešlé Britské rallye ale skončil druhý, když jej porazil jiný Fin Jari-Matti Latvala. "Ve Walesu nám soupeři ukázali, že jsou schopní s námi držet krok. Myslím si, že bychom měli být rychlejší než oni. Ale musíme se s trasou poprat sami," podotkl Loeb, který považuje asfaltovou Francouzskou rallye za jeden z nejrychlejších podniků v seriálu.

Loeb sice nebere svůj další titul za hotovou věc, Hirvonen ale přiznává, že si nedovede představit, že by jej ještě ohrozil. "Mám-li být upřímný, o titulu mezi piloty vůbec neuvažuju. Séb je letos tak silný, navíc má tak velký náskok. Nevidím způsob, jak bych ho mohl za normálních závodních podmínek porazit," přiznal Hirvonen. Hlavně chce týmu pomoct získat titul mezi značkami. V Poháru konstruktérů má Citroën náskok 111 bodů na Ford, k jistotě vítězství potřebuje mít v neděli k dobru 86 bodů.

Své zastoupení bude mít na startu i český motorsport, mezi přihlášenými piloty nechybí Martin Prokop, jemuž patří v průběžném pořadí MS sedmé místo. "Po nevydařené asfaltové rallye v Německu budeme začínat s nastavením úplně od začátku. Budeme si teprve tvořit názor na wéercéčko na asfaltu. Bude to složitý závod. Nejedeme tam s nějakou sebejistou a po pravdě řečeno nedokážu odhadnout, jak nám to tam půjde," uvedl Prokop.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy