Lyžování ČR 2024

Kubiena na Dakaru po poruše motoru končí, problémy má i Macík

Tomáš Kubiena nadějně rozjetou Rallye Dakar v Peru nedokončí. Pátý muž pořadí čtyřkolek musel odstoupit v 5. etapě nedlouho po startu kvůli poruše motoru a spojky. Dvaačtyřicetiletý jezdec nedorazí do cíle slavné soutěže ani na třetí pokus. Předčasně skončil i vloni a předloni. Vyklidit přední pozice mezi kamiony musela i posádka Martina Macíka, která přes dvě hodiny opravovala přední kolo. Český pilot neudrží čtvrté místo, na které se propracoval ve čtvrtek díky druhému času.

Tomáš Kubiena
zdroj: ČTK/Záruba Ondřej

Kubiena měl velké technické problémy už v závěru čtvrtečního dne, ve kterém přitom směřoval k vítězství, nakonec ale musel kvůli ztrátě oleje zpomalit. Protože čtvrtá a pátá etapa měly přívlastek maratonská, neměl navíc přes noc k dispozici asistenci.

Do pátého dne sice odstartoval, ale už na prvním kontrolním bodu byl zaregistrován podle průběžných výsledků se ztrátou přes tři a půl hodiny.

"Tomáš ukončuje Dakar 2019 před WP1 páté etapy kvůli poruše motoru a spojky. Na vině je jemný písek feš feš," napsal tým na Facebooku.

Macík se do čtvrtého kontrolního bodu držel na medailových pozicích, ale pak zůstala jeho liazka na 205. kilometru stát.

"Bojují na trati a snaží se dát kamion za každou cenu do pořádku, aby mohli dojet do cíle a pokračovat v závodě. Mají problém s kolem. Vypadá to poměrně vážně, ale nemají v plánu to vzdát," informoval tým Big Shock Racing. Po opravě dorazil Macík na nejbližší kontrolní bod s mankem přes dvě a půl hodiny.

Na trase z Moqueguy do Arequipy odstoupil také průběžně šestý motocyklista Paulo Goncalves z Portugalska.

Druhý muž konečného pořadí z roku 2015 utrpěl při pádu zranění hlavy a ruky a při dvanácté účasti na Rallye Dakar už popáté předčasně skončil.

Na místě nehody mu pomáhal Brit Sam Sunderland a po dojezdu bylo vítězi rallye z roku 2017 od konečného času odečteno zhruba deset minut, které tam strávil.

Sunderland se tím stal etapovým vítězem, protože byl jen o necelých osm minut pomalejší než nejrychlejší Xavier de Soultrait z Francie. V čele celkové klasifikace zůstal Američan Ricky Brabec.

Čech Jan Brabec zvládl 345 km dlouhou rychlostní zkoušku v 21. čase a hned za ním se umístil Milan Engel, který přitom až v závěru ztratil osm míst. Průběžně mu patří 29. pozice, Brabec si polepšil na 23. příčku.

"Měl jsem našlápnuto na dobrý výsledek, ale ke konci jsem hodně bloudil, nemohl jsem vyjet jednu dunu, zahrabal se a zbytečně ztratil spoustu času. Jednu chvíli jsem měl nohy nad hlavou, úplně stojku a od té doby jsem se strašně bál," přiznal Engel.

Martin Prokop obsadil v kategorii automobilů osmé místo, vylepšil si letošní maximum a na stejnou pozici se předběžně posunul i v celkové klasifikaci.

Druhé etapové vítězství v tomto ročníku vybojoval Francouz Sébastien Loeb, který o více než deset minut porazil lídra pořadí Násira Attíju z Kataru. Prokop zaostal za vítězem o 36 minut.

Průběžně druhý Stéphane Peterhansel z Francie měl potíže v závěru etapy a jeho ztráta na Attíju se téměř ztrojnásobila na bezmála 25 minut. Loeb je pátý.

Kamiony a automobily měly na trase z Tacny do Arequipy na programu 519 měřených kilometrů. V sobotu má konvoj účastníků volný den.

Výsledky 5. etapy Rallye Dakar:

Automobily (715 km/519 km rychlostní zkouška): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 4:56:34, 2. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) -10:22, 3. Roma, Haro (Šp./Mini) -24:04, ...8. Prokop, Tománek (Ford) -36:28.
Průběžné pořadí: 1. Attíja 17:19:53, 2. Peterhansel, Castera (Fr./Mini) -24:42, 3. Roma -34:33, ...8. Prokop -2:13:57.

Motocykly (776 km/345 km): 1. Sunderland (Brit./KTM) 4:11:48, 2. De Soultrait (Fr./Yamaha) -3:23, 3. Walkner (Rak./KTM) -3:32, ...21. J. Brabec (Husqvarna) -15:21, 22. Engel (KTM) -15:39, 55. Novotná (Husqvarna) -1:48:36, 57. Vlček (KTM) -1:53:00, 90. Veselý (Husqvarna) -3:25:16.
Průběžné pořadí: 1. R. Brabec (USA/Honda) 16:51:34, 2. Sunderland -59, 3. P. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -2:52, ...23. J. Brabec -1:59:59, 29. Engel -2:45:31, 71. Vlček -9:25:04, 84. Veselý -11:12:44, 92. Novotná -11:51:55.

Čtyřkolky (776 km/345 km): 1. Cavigliasso (Arg./Yamaha) 5:08:11.
Průběžné pořadí: 1. Cavigliasso 20:57:30.