Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kubica havaroval, lékaři mu zachránili ruku

Pietra Ligure (Itálie) - Polský pilot formule 1 Robert Kubica měl při rallye v Itálii s vozem Škoda Fabia S2000 vážnou havárii, při níž narazil ve vysoké rychlosti do zdi kostelíku. Vážně si poranil pravou ruku, kterou mu lékaři během více než sedmihodinové operace zachránili před amputací. K zákroku byl přizván specialista na chirurgii rukou Igor Rossello. Pro televizi Sky Italia po sedmi a čtvrt hodinách na sále potvrdil, že Kubicovi skutečně hrozila amputace. A i když se ruku pilotovi týmu Lotus Renault povedlo zachránit, podle Rosella bude trvat rok, než nad ní bude mít plnou kontrolu. Člen týmu Lotus Renault tak s největší pravděpodobností přijde o celou motoristickou sezonu.

"Byla to hodně náročná procedura a existovalo riziko, že přijde o ruku. Pracovali jsme na tom, abychom mu narovnali kosti a pospojovali žíly, šlachy a svaly," řekl Rossello. "Budeme potřebovat ještě několik dnů, abychom plně poznali povahu zranění. Ale měl by se zotavit docela rychle a mít plnou kontrolu nad rukou do roka," dodal specialista, jenž tak prakticky vyloučil letošní Kubicovo představení v kokpitu F1.

K nehodě došlo zhruba čtyři a půl kilometru po startu rallye. Z vraku auta museli Kubicu vyprostit, podle lékaře Roberta Carrozzina se pilot dostal do nemocnice kvůli komplikacím až dvě hodiny po havárii. Vrtulník ho dopravil na kliniku v Pietra Ligure nedaleko Janova, kde ho v průběhu dne podle zpráv médií krátce navštívil jeho kolega z F1 Fernando Alonso. Jeho spolujezdec Jakub Gerber vyvázl bez zranění. "Díval jsem se do itineráře a ani jsem si nevšiml, že vůz dostal smyk. A za chvíli už jsem viděl, jak si Robert drží ruku a krátce poté ztratil vědomí," popsal havárii Gerber.

Hořký konec Kubicova koníčku

Šestadvacetiletý Kubica ještě v týdnu absolvoval první předsezónní testy ve Valencii a poté vyrazil do Itálie za svou další vášní - rallye. Premiéra za volantem speciálu Škoda Fabia S2000 v Rallye Ronde di Andora však skončila nešťastně. Soutěž, v níž startovalo 115 posádek, byla po jeho nehodě přerušena.

Vážná zranění tak Kubicu s velkou pravděpodobností připraví o celou sezonu formule 1, která odstartuje 13. března Velkou cenou Bahrajnu. Osmého muže loňského ročníku by mohl v kokpitu nahradit Brazilec Bruno Senna nebo Francouz Romain Grosjean, kteří jsou v týmu Lotus Renault prvními náhradníky. Stáj, za kterou závodí také Rus Vitalij Petrov, má v záloze ještě další tři testovací jezdce, mezi nimiž figuruje i Čech Jan Charouz.

Kubica startoval už loni pro zábavu v několika automobilových soutěžích s vozem Renault Clio. Letos si chtěl vyzkoušet už lednovou Rallye Monte Carlo, úvodní podnik seriálu Intercontinental Rallye Challenge, ale nedostal od své stáje svolení řídit vůz jiné značky. Dohodl se až na startu v regionální soutěži s fabií připravovanou italským týmem DP Autosport.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy