Česko - Arménie

Kornfeil získal v Silverstonu bod po diskvalifikaci soupeře

Londýn - Jakub Kornfeil obsadil v motocyklové Velké ceně Británie v Moto3 šestnácté místo, přesto nakonec nezůstal bez bodu, protože jeden z jeho přemožitelů byl několik hodin po závodě diskvalifikován. Český jezdec nicméně nenavázal na šestou pozici z Brna a jen s notnou dávkou štěstí se vyhnul třetí letošní nule v mistrovství světa.

Kornfeilovi se na okruhu Silverstone podařil start z patnáctého místa a přiblížil se elitní desítce. Neudržel však krok s nejlepšími a klesl do skupiny bojující o poslední bodovaná umístění. Po dojezdu ho od 15. pozice dělilo jen 32 tisícin sekundy, ale bod mu nakonec připadl po diskvalifikaci původně sedmého Niccola Antonelliho z Itálie kvůli porušení pravidla o předepsané hmotnosti.

"Bohužel jsem od samého začátku věděl, že se v první skupině neudržím. Můj pocit na motorce byl špatný a už během prvního kola jsem měl několikrát namále. Snažil jsem se zuby nehty udržet alespoň na té jedenácté příčce, ale prostě to nešlo," uvedl Kornfeil.

Přiznal, že se ztrátou každého dalšího místa klesalo i jeho sebevědomí. "V posledním kole jsem navíc ztratil další dvě pozice a definitivně přišel o body, což mě štve úplně nejvíc," konstatoval ještě před revizí výsledků. Pro čtvrtou výhru v sezoně si dojel Jihoafričan Brad Binder a potvrdil vedení v MS. Druhý skončil vítěz kvalifikace Francesco Bagnaia z Itálie, díky třetímu místu poprvé v kariéře stanul na stupních vítězů Nizozemec Bo Bendsneyder.

Maverick Viňales
zdroj: AP autor: Rui Vieira

První triumf v MotoGP slavil Viňales

V elitní kategorii MotoGP triumfoval ve třetím závodě za sebou jezdec, který dosud nikdy v královské kubatuře nezvítězil. Šampion Moto3 z roku 2013 Maverick Viňales ze Španělska napodobil Brita Cala Crutchlowa, který vyhrál posledně v Brně a dobrou formu nyní potvrdil druhým místem na domácí trati. V předchozí rakouské GP se poprvé mezi vítěze zapsal Andrea Iannone z Itálie.

Viňales triumfem ukončil devět let čekání výrobce Suzuki na vítězství v mistrovství světa nejvyšší třídy a posunul se na čtvrté místo celkového pořadí. Nadále vede Španěl Marc Márquez před Valentinem Rossim z Itálie, který díky třetímu místu v Silverstonu nepatrně snížil manko na 50 bodů.

Závod poznamenala vážně vypadající kolize mezi Francouzem Lorisem Bazem a Španělem Polem Espargarem v prvním kole. Na trati zasahovala sanitka a oba jezdce převezla na vyšetření do lékařského centra. Baz byl bezprostředně po havárii chvíli v bezvědomí, ale podle posledních informací vyvázl i on bez vážnější újmy.

V Moto2 kraloval Lüthi

Závod kategorie Moto2 opanoval Švýcar Thomas Lüthi, jenž musel vynechat Velkou cenu ČR kvůli pádu v kvalifikaci, při němž utrpěl otřes mozku. V průběžném vedení se udržel Francouz Johann Zarco, ačkoli tentokrát nebodoval.

Francouzský mistr světa dostal penalizaci 30 sekund za to, že zavinil pád vítěze kvalifikace Sama Lowese. Ačkoli tedy dojel šestý, byl klasifikován na dvaadvacátém místě.

Velká cena Británie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Binder (JAR/KTM) 38:39,142, 2. Bagnaia (It./Mahindra) -0,183, 3. Bendsneyder (Niz./KTM) -0,336, 4. Manzi (It./Mahindra) -0,787, 5. Bulega (It./KTM) -0,802, 6. Di Giannantonio (It./Honda) -0,883, ...15. Kornfeil (ČR/Honda) -12,885.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Binder 204 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 118, 3. Bagnaia 110, 4. Bastianini (It./Honda) 103, 5. Bulega 100, 6. Fenati (It./KTM) 93, ...10. Kornfeil 69.

MotoGP: 1. M. Viňales (Šp./Suzuki) 39:03,559, 2. Crutchlow (Brit./Honda) -3,480, 3. Rossi (It./Yamaha) -4,063, 4. M. Márquez (Šp./) -5,992, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -6,381, 6. Dovizioso (It./Ducati) -12,303.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. M. Márquez 210, 2. Rossi 160, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) 146, 4. Viňales 125, 5. Pedrosa 120, 6. Iannone (It./Ducati) 96.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 38:49,473, 2. Morbidelli (It./Kalex) -0,856, 3. Nakagami (Jap./Kalex) -1,179, 4. Syahrin (Malaj./Kalex) -1,359, 5. Folger (Něm./Kalex) -1,970, 6. Baldassarri (It./Kalex) -5,292.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Zarco (Fr./Kalex) 181, 2. Rins (Šp./Kalex) 171, 3. Lowes (Brit./Kalex) 137, 5. Lüthi 131, 5. Folger 119, 6. Morbidelli 114.