Volejbalový magazín

Kornfeil v Británii vyrovnal nejlepší výsledek kariéry

Silverstone (Británie) – Jakub Kornfeil obsadil v motocyklové Velké ceně Británie pátou pozici a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v sezoně i kariéře. Druhý český jezdec ve třídě Moto3 Karel Hanika byl dvanáctý, bodoval i Karel Abraham v MotoGP třináctým místem.

Jednadvacetiletému Kornfeilovi se po sérii nevýrazných výsledků podařilo znovu bojovat o čelní příčky, i když startoval až z šestnácté pozice. Vyrovnal své letošní maximum z dubnové Velké ceny Ameriky v Austinu a pátý byl počtvrté v kariéře.

Závod nejslabší kategorie nabídl jako již tradičně souboj více než desetičlenné skupiny, z níž se až v závěru oddělila čtveřice nejrychlejších. Kornfeil zůstal v pomalejší skupině, kterou však dovedl do cíle jako první. V pátém okruhu dokonce zajel nejrychlejší kolo závodu a zároveň vytvořil nový rekord v Silverstone.

Pro vítězství si dojel Španěl Álex Rins, který o 11 tisícin sekundy porazil krajana Álexe Márqueze. Třetí byl Ital Enea Bastianini a čtvrtá pozice zbyla z vedoucího kvarteta na Portugalce Miguela Oliveiru. Kornfeil přivedl druhou skupinu do cíle s odstupem 4,6 sekundy, Hanika zaostal o téměř šest sekund.

Marc Márquez
zdroj: ČTK/AP

Kornfeil přivedl druhou skupinu do cíle s odstupem 4,6 sekundy, Hanika zaostal o téměř šest sekund. "Naprostá paráda. Včera jsem předesílal, že se chci pořádně poprat o co nejlepší výsledek. Mám obrovskou radost, že jsem svá slova potvrdil a zajel kvalitní závod," uvedl Kornfeil, jehož nejlepším výsledkem z posledních sedmi Velkých cen bylo desáté místo.

"Řekl jsem si, že už mám dost toho, abych ve skupině dostával na frak. Bez přehnané opatrnosti jsem se vrhal do soubojů a prostě to šlo velmi dobře. Je však potřeba neusnout na vavřínech, poučit se z tohoto úspěšného závodu, několikrát jej rozebrat a do konce sezony bojovat stejným stylem," dodal český závodník.

V čele průběžného pořadí MS zůstal Australan Jack Miller, jenž dnes skončil jednu příčku za Kornfeilem. Jeho náskok před druhým Márquezem se ztenčil na 13 bodů. Kornfeil je dvanáctý, Hanika ve své premiérové sezoně osmnáctý.

Márquez se vrátil na vítěznou vlnu

Dva týdny po neúspěchu v Brně mohl mistr světa MotoGP Marc Márquez opět hýřit úsměvy. Španělský motocyklový závodník na hondě vyhrál Velkou cenu Británie a připsal si ve dvanáctém závodu sezony jedenáctý triumf.

Lídr průběžného pořadí Márquez zvítězil na okruhu Silverstone po dramatickém souboji s krajanem Jorgem Lorenzem z týmu Yamaha. Poté, co v předchozí Velké ceně České republiky obsadil až čtvrté místo a poprvé v sezoně nevyhrál, tak jednadvacetiletý Španěl možná zahájil novou sérii. Navíc se přiblížil obhajobě titulu, protože před týmovým kolegou a krajanem Danim Pedrosou vede už o 89 bodů.

Vítěz z Masarykova okruhu Pedrosa si oproti Brnu vyměnil s Márquezem místo, v souboji o třetí pozici nestačil na italského matadora Valentina Rossiho. Devítinásobný světový šampion oslavil umístěním na stupních vítězů svůj 246. start v královské třídě, což je nové maximum. Dosavadním rekordmanem byl Brazilec Alex Barros se 245 závody.

Jediný český účastník seriálu třídy MotoGP Abraham bodoval popáté za sebou a celkově je sedmnáctý. Za Márquezem na třinácté pozici zaostal o 52,245 sekundy.

V závodu třídy Moto2, jenž se jel netypicky jako první, zvítězil Španěl Esteve Rabat o pouhých 63 tisícin sekundy před Finem Mikou Kalliem. Stejné pořadí je i v celkovém hodnocení MS, které vede Rabat o 17 bodů.

Výsledky Velké ceny Velké Británie silničních motocyklů

Moto3: 1. Rins 38:11,330, 2. Á. Márquez (oba Šp./Honda) -0,011, 3. Bastianini (It./KTM) -0,072, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,123, 5. Kornfeil (ČR/KTM) -4,600, 6. Miller (Austr./KTM) -4,701, ...12. Hanika (ČR/KTM) -5,940.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Miller 179, 2. Á. Márquez 166, 3. Rins 150, 4. Vázquez (Šp./Honda) 145, 5. Fenati (It./KTM) 135, 6. Masbou (Fr./Honda) 125, ...12. Kornfeil 67, 18. Hanika 24.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 38:29,795, 2. Kallio (Fin./Kalex) -0,063, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) -0,203, 4. Zarco (Fr./Caterham Suter) -2,774, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -8,029, 6. Morbidelli (It./Kalex) -10,529.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. Rabat 233 b., 2. Kallio 216, 3. M. Viňales 266, 4. Aegerter (Švýc./Suter) 123, 5. Corsi (It./Kalex) 100, 6. Lüthi 92.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:51,835, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,732, 3. Rossi (It./Yamaha) -8,519, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -8,694, 5. Dovizioso (It./Ducati) -9,238, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -24,746, ...13. Abraham (ČR/Honda) -52,245.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 18 závodů): 1. M. Márquez 288, 2. Pedrosa 199, 3. Rossi 189, 4. Lorenzo 157, 5. Dovizioso 129, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) 92, ...17. Abraham 28.