Archiv D: Sport 1975

Kornfeil i Hanika měli pád, poprvé v sezoně nebodovali

Termas de Río Hondo (Argentina) - Jakub Kornfeil ani Karel Hanika po pádu v prvním kole Velké ceny Argentiny nebodovali ve třídě Moto3: Kornfeil skončil jako dvacátý, Hanika po další nehodě v závěru vůbec nedokončil. Ze tří českých jezdců tak bodoval jen Karel Abraham, který v MotoGP obsadil 13. místo při dalším triumfu obhájce titulu Španěla Marca Márqueze.

Jakub Kornfeil
zdroj: isifa/LN autor: Tomáš Hájek

Kornfeil si zadělal na slušné umístění čtvrtým místem v kvalifikaci, ale o šanci na body přišel krátce po startu. Po kontaktu s Italem Francescem Bagnaiou skončil na zemi a pokračoval s velkou ztrátou ve čtvrté desítce. Stejný osud postihl i debutanta v mistrovství světa Haniku.

Oba Češi jeli stíhací jízdu pouze s teoretickou nadějí na body. Tři kola před cílem Hanika opět upadl a závod pro něj předčasně skončil. Kornfeil dojel do cíle dvacátý a na poslední bodované umístění ztratil dvacet sekund.

O vítězi se rozhodovalo v dramatickém souboji čtyřčlenné vedoucí skupiny, v níž se v závěru měnilo pořadí téměř v každé zatáčce. Nejostřejší lokty v soubojích "stroj na stroj" projevil Fenati a vyhrál před Španělem Álexem Márquezem a Australanem Jackem Millerem, jenž ovládl předchozí dvě Grand Prix sezony.

Premiérovým vítězem MotoGP na okruhu Termas de Río Hondo se stal Márquez a v sezoně zůstává neporažen. V závěru svedl úspěšný souboj s krajanem Danim Pedrosou, elitní trojici doplnil další Španěl Jorge Lorenzo.

Velká cena Argentiny, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 38:34,451, 2. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,099, 3. Miller (Austr./KTM) -0,540, 4. Loi (Belg./Kalex KTM) -0,624, 5. Rins -5,530, 6. Vázquez (oba Šp./Honda) -5,653, ...20. Kornfeil -58,925, Hanika (KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Miller 66 b., 2. Fenati 49, 3. Vázquez 42, 4. Á. Márquez 40, 5. Rins 35, 6. Masbou (Fr./Honda) 24, 7. Kornfeil 21, ...17. Hanika 8.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 40:06,114, 2. Simeon (Belg./Suter) -2,094, 3. Salom (Šp./Kalex) -3,702, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -4,868, 5. Corsi(It./Forward KLX) -5,010, 6. De Angelis (San Mar./Suter) -8,564.

Průběžné pořadí MS (po 3 z 18 závodů): 1. Rabat 70, 2. Kallio (Fin./Kalex) 42, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 38, 4. Corsi 33, 5. Aegerter 29, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 26.