Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FC Slovan Liberec - AC Sparta Praha

Kopecký svádí těsný souboj s Lukjaňukem, dělí je necelá vteřina

Zlín – Mistrem České republiky se na Barum rally stal Jan Kopecký, a to přesto, že závod ještě neskončil. Díky bodům za vítězství v etapě však už s předstihem může slavit. Český pilot ovšem usiluje i o vítězství v prestižním závodě – tady svádí vyrovnaný souboj s Alexejem Lukjaňukem, který je zpět o pouhých pět desetin sekundy. Třetí Francouz Bryan Bouffier pak už ztrácí více než minutu.

Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem
zdroj: ČTK autor: Glück Dalibor

Kopecký měl před pátým dílem českého šampionátu prakticky nedostižný náskok 138 bodů na týmového kolegu Pontuse Tidemanda, který ve Zlíně navíc nestartoval. Třetí Pavel Valoušek byl dalších jedenáct bodů zpět. Zisk bodů za vítězství v etapě mu tak s předstihem zajistil čtvrtý domácí titul v kariéře.

Česká rallyeová jednička však na Barumce usiluje také o celkové páté vítězství, které by mu zajistilo zisk doposud putovního poháru do osobního vlastnictví. A o výhru ve 46. ročníku soutěže Kopecký zatím tvrdě bojuje s Lukjaňukem. V průběhu soboty se odpoutali od pronásledovatelů a přetahují se o sekundy. Po osmém měřeném testu se do čela dostal ruský jezdec, tovární pilot mladoboleslavské automobilky se však hned v následující erzetě vrátil na první místo.

"Takhle rychle jsem ještě nikdy na Barumce asi nejel. Pavlovi (spolujezdci Dreslerovi) jsem říkal, že se vracím zpět do mladých let, kdy mi bylo dvacet nebo jedenadvacet. Člověk jel, nechci říct jako blázen, ale totální doraz," uvedl Kopecký pro web eWRC.cz. "Občas by asi šlo jet více, což je vidět na něm (Lukjaňukovi), který létá po příkopech, a přeju mu, aby to takhle i nadále dopadalo. Kdyby v nich něco bylo, byl by to pořádný průšvih," řekl.

Těsně za stupni vítězů se po sobotě srovnala trojice Tomáš Kostka, Jaromír Tarabus, Jan Černý. V absolutním pořadí je na tom velmi dobře i Václav Pech, který jede v "české" části závodu s velkým časovým odstupem za elitními jezdci. Pilot vozu Porsche 997 GT3 zatím odjel sedm erzet, po nichž byl průběžně sedmý.

Šestačtyřicátý ročník rallye vyvrcholí v neděli, kdy je na programu zbývajících šest rychlostních zkoušek.

Barum rallye Zlín, závod seriálu mistrovství Evropy a mistrovství České republiky v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 1:10:44,0, 2. Lukjaňuk, Arnautov (Rus./Ford Fiesta R5) -0,5, 3. Bouffier, Dini (Fr./Citroën DS3 R5) -1:00,2, 4. T. Kostka, Kučera -1:08,1, 5. Tarabus, Trunkát -1:32,5, 6. J. Černý, Černohorský (všichni Škoda Fabia R5) -1:34,2, 7. Pech, Uhel (Porsche 997 GT3) -1:45,9, 8. Kreim, Christian (Něm./Škoda Fabia R5) -1:54,6, 9. Valoušek, Havelková -2:34,3, 10. Štajf, Rajnoha (oba Škoda Fabia R5) -3:04,9.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy